Jump to content

Joey King

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joey King
King më 2020
U lind në
Joey Lynn King

30 korrik 1999 (23 vjet)
Los Anxhelos, Kalifornia, SHBA
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2006–tani
Bashkëshort/ëtSteven Piet (2019–prezent; i fejuar)
Të afërmHunter King (motër)

Joey Lynn King[1] (lindi më 30 korrik 1999[2]) është një aktore amerikane. Ajo së pari fitoi njohje për portretizimin e Ramona Quimby në filmin komedi Ramona and Beezus (2010) dhe që atëherë ka fituar njohje më të gjerë për rolin e saj kryesor në The Kissing Booth (2018) dhe dy vazhdimet e saj. King mori vlerësime kritike për rolin e saj kryesor në serinë dramë kriminale The Act (2019), për të cilin ajo u nominua për Primetime Emmy Award dhe Golden Globe Award.

King gjithashtu u shfaq në filma Battle: Los Angeles (2011), Crazy, Stupid, Love (2011), The Dark Knight Rises (2012), The Conjuring (2013), White House Down (2013), Independence Day: Resurgence (2016), Bullet Train (2022) dhe The Princess (2022), si dhe sezonet e parë dhe të dytë të serisë dramë Fargo (2014–2015).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

King lindi në Los Anxhelos, Kaliforni, nga Terry dhe Jamie King.[3] King filloi aktrimin profesionalisht në moshën 4 vjeçare, duke filluar me një reklamë për Life Cereal.[4] Ajo ka qenë gjithashtu në reklama për AT&T, Kay Jewelers, dhe Eggo. King ndoqi shkollën Phoenix Ranch në Simi Valley.[5] Si fëmijë, King këndoi një capella për një shfaqje talentesh në Qendrën e Arteve Kulturore Simi Valley.[4] Ajo gjithashtu interpretoi me Teatrin e Fëmijëve të Skenës në Agoura.[4] Ajo ka dy motra më të mëdha, aktoret Kelli King dhe Hunter King. King ka deklaruar, "Unë jam hebre, por nuk jam vërtet, vërtet fetar."[6][7]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2008–2016: Fillimet dhe aktrimi si fëmijë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

King dubloi topin e verdhë të leshit Katie në filmin e animuar Horton Hears a Who! (2008). Ajo gjithashtu u shfaq në Quarantine (2008). Në vitin 2010, ajo luajti e ftuar në serialin Ghost Whisperer. Ajo u shfaq gjithashtu në The Suite Life of Zack & Cody si Emily Mason në dy episode. Paraqitjet e tjera televizive përfshijnë Entourage, CSI: Crime Scene Investigation, Medium, dhe Life in Pieces.

Roli i parë kryesor i King ishte në filmin Ramona and Beezus të vitit 2010, një përshtatje e serisë së librave Beverly Cleary, duke luajtur si Ramona Quimby.[8] Ajo gjithashtu publikoi një tekje për filmin e quajtur "Ramona Blue". Roli i saj në film i dha asaj një Young Artist Award.

King u shfaq në Battle: Los Angeles, ku ajo luajti një vajzë të quajtur Kirsten. Gjithashtu në vitin 2011, ajo luajti në filmin Crazy, Stupid, Love. Gjithashtu, ajo u shfaq në videon muzikore "Mean" të Taylor Swift si një studente e re në kafenenë e shkollës e refuzuar nga bashkëmoshatarët e saj.[9]

King pati një rol në filmin e tretë të Christopher Nolan për Batman, The Dark Knight Rises (2012), si Talia al Ghul e re.[10] Ajo gjithashtu filmoi serialin komedi jetëshkurtër Bent, pati paraqitje të ftuar në New Girl dhe ishte në episodin e fundit të The Haunting Hour: The Series, "Goodwill Towards Men." Në vitin 2013, King u shfaq në Oz the Great and Powerful,[11] Family Weekend, White House Down, dhe The Conjuring. Në vitin 2014, ajo u shfaq në Wish I Was Here, si dhe në Fargosi Greta Grimly, vajza e oficerit të policisë Gus Grimly.

Në vitin 2016, King u përfshi në filmin dramatik të moshës madhore The Possibility of Fireflies.[12] Ajo luajti personazhin kryesor Clare në filmin horror-thriller 2017 Wish Upon.[13] Ajo gjithashtu kishte një rol në Slender Man i cili u publikua në 2018.[14]

2017–tani: The Kissing Booth dhe The Act[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2018, ajo luajti si Elle Evans në komedinë romantike adoleshente të Netflix, The Kissing Booth.[15] Ajo ripërsëriti rolin në vazhdimin The Kissing Booth 2, i lëshuar në 2020, dhe në The Kissing Booth 3, i cili u publikua më 11 gusht 2021.[16]

Në vitin 2019, ajo luajti në serialin televiziv të antologjisë së vërtetë të krimit The Act on Hulu. King u hodh si Gypsy Rose Blanchard, një rol që kërkoi që King të rruante kokën për herë të tretë në karrierën e saj.[17][18] Ajo fitoi nominimet e saj për çmimet Emmy, Golden Globe, SAG dhe Critics' Choice. Ajo gjithashtu u shfaq në sezonin e katërt të komedisë CBS Life in Pieces si Morgan.[19]

King përfaqësohet nga agjenti i talenteve Dan Spilo.[20] Në gusht 2020, ajo nënshkroi një marrëveshje me Hulu për të prodhuar përmbajtje televizive për shërbimin e saj.[21] Në korrik 2021, kompania e saj e prodhimit All The King's Horses arriti një marrëveshje me Netflix.[22]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

King filloi një marrëdhënie me producentin dhe regjisorin Steven Piet në shtator 2019 pasi u takuan në xhirimet e filmit The Act; ata u fejuan në shkurt 2022.[23]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2008 Horton Hears a Who! Katie (zëri)
Quarantine Briana
2010 Ramona and Beezus Ramona Quimby
2011 Battle: Los Angeles Kirsten
Crazy, Stupid, Love Molly Weaver
2012 The Dark Knight Rises Young Talia al Ghul
2013 The Conjuring Christine Perron
Family Weekend Lucinda Smith-Dungy
Oz the Great and Powerful China Girl / Vajza në karrocë [11]
White House Down Emily Cale
2014 The Boxcar Children Jessie Alden (zëri)
The Sound and the Fury Miss Quentin
Wish I Was Here Grace Bloom
2015 Borealis Aurora
Stonewall Phoebe Winters
2016 Independence Day: Resurgence Sam Blackwell
2017 Going in Style Brooklyn Harding
Smartass Freddie
Wish Upon Clare Shannon
2018 The Boxcar Children: Surprise Island Jessie Alden (zëri)
The Kissing Booth Elle Evans
The Lie Kayla Logan
Radium Girls Bessie Cavallo
Summer '03 Jamie Winkle
Slender Man Wren
2019 Zeroville Zazi
2020 The Kissing Booth 2 Elle Evans Gjithashtu producente ekzekutive
2021 The Kissing Booth 3 Elle Evans Gjithashtu producente ekzekutive
2022 The In Between Tessa Gjithashtu producente
The Princess Princesha Gjithashtu producente ekzekutive
Bullet Train Malen'kiy Prints / The Prince
2023 The Uglies Tally Youngblood Post-production; gjithashtu producente ekzekutive
A Family Affair Zara Post-production[24]

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2006 Malcolm in the Middle Girl at party Episode: "Mono"
2006 The Suite Life of Zack & Cody Emily Mason Episodes: "Day Care", "Books and Birdhouses"
2006–2007 Jericho Sally 3 epizoda
2007 Avenging Angel Amelia Film televiziv
2007 Backyards & Bullets Junie Garrison Television film
2007 Entourage Vajza e Chuck Liddell Episode: "Gotcha!"
2007–2008 CSI: Crime Scene Investigation Little Girl / Nora Rowe Episodes: "Living Doll", "Woulda, Coulda, Shoulda"
2008 Medium Kelly Mackenzie (age 8) Episode "Drowned World"
2009 Anatomy of Hope Lucy Morgan Television film
2010 Elevator Girl Paige Television film
2010 Ghost Whisperer Cassidy Episodes: "Old Sins Cast Long Shadows", "The Children's Parade"
2011 Bent Charlie Meyers Roli kryesor
2011 Survivor: South Pacific Herself Episode: "Reunion"
2012 New Girl Brianna Episode: "Bully"
2013–2014 The Haunting Hour: The Series Carla / Missy Jordan Episodes: "Seance", "Goodwill Toward Men"
2014–2015 Fargo Greta Grimly Roli i përsëritur (sezoni 1); roli i të ftuarit special (sezoni 2)
2014 American Dad! N/A (zëri) Episode: "Familyland"
2014 Outlaw Prophet: Warren Jeffs Elissa Wall Television film
2016 The Flash Frankie Kane / Magenta Episode: "Magenta"[25]
2016 Robot Chicken Polly Pocket / Draculaura (zëri) Episode: "Yogurt in a Bag"
2016 Tween Fest Maddisyn Crawford Main role
2019 The Act Gypsy Blanchard Roli kryesor
2019 Life in Pieces Morgan 3 epizoda
2020 Creepshow Blake (voice) Episode: "A Creepshow Animated Special"
2020 Home Movie: The Princess Bride Grandson Episode: "Ultimate Suffering"
2020 Group Chat Herself Episode: "Would You Rather Kiss"
2020 The Simpsons Addy (zëri) Episode: "The Hateful Eight-Year-Olds"
2021 Calls Skylar (voice) Episode: "Mom"
2021 Nailed It Herself Episode: "Travel Dos and Donuts"
2022 Hamster & Gretel Fred Grant (voice) Main cast

Video lojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2018 Madden NFL 19: Longshot Loretta Cruise

Videoklipe muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Kënga Artisti/ja
2010 "Ramona Blue" Joey King featuring Kelli King
2011 "Mean" Taylor Swift
2018 "Sue Me" Sabrina Carpenter
2019 "Tongue Tied" Marshmello, Yungblud and Blackbear

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Puna Rezultati Ref.
2009 Young Artist Awards Best Performance in a TV Series – Guest Starring Young Actress CSI: Crime Scene Investigation Kandidat/e [26]
Best Performance in a Voice-Over Role – Young Actress Horton Hears a Who! Kandidat/e
2010 Young Artist Awards Best Performance in a TV Series (Comedy or Drama) – Supporting Young Actress Anatomy of Hope Kandidat/e [27]
Best Performance in a Voice-Over Role – Young Actor/Actress Ice Age: Dawn of the Dinosaurs Kandidat/e
2011 Young Artist Awards Best Performance in a Feature Film – Leading Young Actress Ten and Under Ramona and Beezus Fitues/e [28]
Best Performance in a TV Series – Guest Starring Young Actress Ten and Under Ghost Whisperer Kandidat/e
2013 Young Artist Awards Best Performance in a Feature Film – Supporting Young Actress The Dark Knight Rises Kandidat/e [29]
2014 Gotham Independent Film Awards Breakthrough Actor Wish I Was Here Kandidat/e [30]
2019 Kids' Choice Awards Favorite Movie Actress The Kissing Booth Fitues/e [31]
Gold Derby Television Awards Best Movie/Limited Series Actress The Act Kandidat/e [32]
International Online Cinema Awards Best Actress in a Limited Series or TV Movie The Act Kandidat/e [33]
Primetime Emmy Awards Outstanding Lead Actress in a Limited or Anthology Series or Movie The Act Kandidat/e [34]
Satellite Awards Best Actress in a Miniseries or Television Film The Act Kandidat/e [35]
2020 Golden Globe Awards Best Actress in a Miniseries or Motion Picture Made for Television The Act Kandidat/e [36]
Critics' Choice Television Awards Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television The Act Kandidat/e [37]
Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by a Female Actor in a Miniseries or Television Movie The Act Kandidat/e [38]
People's Choice Awards Comedy Movie Star of 2020 The Kissing Booth 2 Fitues/e [39]
2022 People's Choice Awards Female Movie Star of 2022 Bullet Train Kandidat/e [40]
Action Movie Star of 2022 Bullet Train Kandidat/e
2023 Critics' Choice Super Awards Best Actress in an Action Movie Bullet Train Kandidat/e [41]
The Princess Kandidat/e
Best Villain in a Movie Bullet Train Kandidat/e

Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Vankuver 2015, juria e shfaqur nga Canadian Images bëri një përmendje të nderuar duke e njohur Kingun si një aktore në zhvillim për performancën e saj në Borealis.[42]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Joey King". TV Guide (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2016. Marrë më 3 nëntor 2016.
 2. ^ "Joey King | TVSA". www.tvsa.co.za (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2019. Marrë më 1 janar 2019.
 3. ^ "Joey King". Hollywood.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2016. Marrë më 3 nëntor 2016.
 4. ^ a b Lindell, Karen (23 korrik 2010). "The gangly, energetic charm of Simi Valley's Joey King won her the coveted role of 'Ramona'". Ventura County Star (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2020. Marrë më 5 nëntor 2020.
 5. ^ Andrews, Erica (20 gusht 2010). "'Ramona' rolls into Boys & Girls Club". Simi Valley Acorn (në anglisht). Marrë më 5 nëntor 2020.
 6. ^ Meredith Alloway (25 qershor 2014). "Joey King Talks Wish I Was Here". Pastemagazine.com (në anglisht). I'm Jewish, but I'm not really, really religious.
 7. ^ "Interview: Joey King" (në anglisht). Tommy2.net. 2011. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2017. Marrë më 19 qershor 2013. part Jewish and part Christian, but I'm mostly Jewish
 8. ^ Clark, Cindy (2 shkurt 2009). "'Ramona' star is ready for wackiness". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2011. Marrë më 12 qershor 2010.
 9. ^ Taylor Swift – Mean (në anglisht). 13 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2020. Marrë më 27 tetor 2020 – nëpërmjet YouTube.
 10. ^ Wales, George (20 janar 2012). "Joey King reveals HUGE Dark Knight Rises spoiler". GamesRadar+ (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2013. Marrë më 16 gusht 2016.
 11. ^ a b Weintraub, Steve (31 janar 2013). "Joey King OZ THE GREAT AND POWERFUL On-Set Interview". Collider (në anglisht). Marrë më 11 dhjetor 2022.
 12. ^ McNary, Dave (12 maj 2016). "Courtney Love, Joey King Starring in 'Possibility of Fireflies'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2016. Marrë më 30 qershor 2016.
 13. ^ Busch, Anita (16 gusht 2016). "Joey King Will Lead 'Annabelle' Helmer's Next Project 'Wish Upon'". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2016. Marrë më 16 gusht 2016.
 14. ^ Dray, Kayleigh (20 korrik 2020). "Netflix's The Slender Man: the disturbing true story". Stylist (në anglisht). Marrë më 20 prill 2022.
 15. ^ Gawley, Paige (2 shtator 2020). "Joey King's Real-Life Kissing Booth Love Triangle". ET Online (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2020. Marrë më 28 tetor 2020.
 16. ^ Sorren, Martha (27 korrik 2020). "Apparently, Joey King Has Kept The Kissing Booth 3 Secret For A While". REFINERY29 (në anglisht). Marrë më 28 tetor 2020.
 17. ^ Lundy, Courtney (4 janar 2019). "Joey King Actually Looks Unrecognizable With No Hair In These Photos For Her New Show The Act". NARCITY (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2020. Marrë më 28 tetor 2020.
 18. ^ Bowenbank, Starr (12 shkurt 2019). "See Patricia Arquette and Joey King in the First Trailer for The Act". Elle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2019. Marrë më 20 shkurt 2019.
 19. ^ Hall, Gerrad (18 prill 2019). "Sisters Hunter and Joey King hope 'Life in Pieces' is just the beginning of more work together: 'Put us in your s‑‑‑!'". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2019. Marrë më 30 prill 2019.
 20. ^ Sarner, Lauren (14 nëntor 2019). "'Survivor' contestant accused of unwanted touching — and his accuser was voted off". New York Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2019. Marrë më 14 nëntor 2019.
 21. ^ Petski, Denise (21 korrik 2020). "Joey King Inks First-Look TV Deal With Hulu". Deadline (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2020. Marrë më 11 gusht 2020.
 22. ^ Petski, Denise (14 korrik 2021). "'Kissing Booth' Star Joey King Inks First-Look Deal With Netflix". Deadline (në anglisht). Marrë më 15 korrik 2021.
 23. ^ Massabrook, Nicole (1 mars 2022). "Joey King Is Engaged to Boyfriend Steven Piet After More Than 3 Years of Dating". US Weekly (në anglisht). Marrë më 1 mars 2022.
 24. ^ "Nicole Kidman, Zac Efron, And Joey King Set To Lead Untitled Romcom Film Coming To Netflix". About Netflix (në anglisht). Marrë më 2023-01-19.
 25. ^ Burlingame, Russ (19 gusht 2016). "Fargo's Joey King Comes to The Flash as Magenta". Comicbook.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2016. Marrë më 19 gusht 2016.
 26. ^ "30th Annual Young Artist Awards - Nominations / Special Awards" (në anglisht). Young Artist Award. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2011. Marrë më 22 shkurt 2023.
 27. ^ "31st Annual Young Artist Awards - Nominations / Special Awards" (në anglisht). Young Artist Award. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2011. Marrë më 22 shkurt 2023. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 27 mars 2016 (Ndihmë!)
 28. ^ "32nd Annual Young Artist Awards - Nominations / Special Awards" (në anglisht). Young Artist Award. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2013. Marrë më 22 shkurt 2023.
 29. ^ "34th Annual Young Artist Awards - Nominations / Special Awards" (në anglisht). Young Artist Award. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2013. Marrë më 22 shkurt 2023.
 30. ^ "2014 Gotham Awards: Complete Winners List". The Hollywood Reporter (në anglisht). 1 dhjetor 2014. Marrë më 22 shkurt 2023.
 31. ^ Nordyke, Kimberly; Forstadt, Jillian (23 mars 2019). "Kids' Choice Awards: Full List of Winners". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 22 shkurt 2023.
 32. ^ "Gold Derby TV Awards winners 2019: 'Game of Thrones' and 'Fleabag' rule, but voters spread the wealth". Gold Derby (në anglisht). 18 shtator 2019. Marrë më 23 maj 2022.
 33. ^ "International Online Cinema Awards (INOCA) - 2019 Awards". IMDB (në anglisht). Marrë më 23 maj 2022.
 34. ^ Mitovich, Matt Webb (22 shtator 2019). "Emmys 2019: Game of Thrones Ties Record and Leads TV Pack; Fleabag, Chernobyl and Mrs. Maisel Win Big". TVLine (në anglisht). Marrë më 24 shtator 2019.
 35. ^ Peterson, Karen M. (3 dhjetor 2019). "24th Satellite Awards Announce Nominations, 'Ford v Ferrari' Leads the Way". Awards Circuit (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2019. Marrë më 5 dhjetor 2019.
 36. ^ "Golden Globes: Full List of Nominations". The Hollywood Reporter (në anglisht). 9 dhjetor 2019. Marrë më 9 dhjetor 2019.
 37. ^ "Critics' Choice Awards 2020: Fleabag, Watchmen, When They See Us, Unbelievable Among TV Nominees". TVLine (në anglisht). 8 dhjetor 2019. Marrë më 8 dhjetor 2019.
 38. ^ "NOMINATIONS ANNOUNCED FOR THE 26TH ANNUAL SCREEN ACTORS GUILD AWARDS" (në anglisht). 11 dhjetor 2019. Marrë më 11 dhjetor 2019.
 39. ^ Nordyke, Kimberly (15 nëntor 2020). "E! People's Choice Awards: Tyler Perry, Jennifer Lopez and More Winners Share Inspirational Messages". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 22 shkurt 2023.
 40. ^ Piña, Christy (6 dhjetor 2022). "People's Choice Awards: 'Doctor Strange 2,' 'Don't Worry Darling' Take Top Prizes". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 22 shkurt 2023.
 41. ^ Hipes, Patrick (22 shkurt 2023). "'The Batman' Leads Nominations For The Critics Choice Super Awards". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 22 shkurt 2023.
 42. ^ Vancouver International Film Festival (3 tetor 2015). "VIFF Announces BC Spotlight and Canadian Images Awards" (in en). Press release. Archived from the original on 18 tetor 2015. https://web.archive.org/web/20151018203749/http://archive.viff.org/e-blasts/viff/2015/20_BCSpotlightCanadianImagesAwards_VIFF2015_PR.html. Retrieved 11 tetor 2015.