Louisa May Alcott

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Louisa May Alcott
U lind më29 nëntor 1832
Germantown, Pennsylvania, SHBA
Vdiq më6 mars 1888
Boston, Massachusetts, SHBA
Emri i letraveA. M. Barnad
KombësiaAmerikane
Gjinitë letrareProzë, poezi

Louisa May Alcott ( /ˈɔːlkət,_ʔkɒt/; 29 nëntor 1932 - 6 mars 1888) ishte romanciere, shkrimtare e tregimeve të shkurta dhe poete amerikane, e njohur për romanin e saj Little Women (1868) dhe vazhdimin e tij Little Men (1871) dhe Jo's Boys (1886).[1] Prindërit e saj ishin Amos Bronson Alcott dhe Abby May.

Familja e Alcott vuajti nga vështirësi financiare dhe ndërsa ajo punoi për të ndihmuar familjen që në moshë të re, ajo gjithashtu kërkoi një rrugë shkrimi. Ajo filloi të merrte sukses kritik për shkrimin e saj në vitet 1860. Në fillim të karrierës së saj, ajo ndonjëherë përdorte psudonimin A. M. Barnard, nën të cilin shkroi romane për të rinj të rritur që përqendroheshin në spiunë dhe hakmarrje.

Botuar në vitin 1868, Little Women është vendosur në shtëpinë e familjes Alcott dhe bazohet lirshëm në përvojat e fëmijërisë së Alcott me tre motrat e saj, Abigail May Alcott Nieriker, Elizabeth Sewall Alcott dhe Anna Alcott Pratt. Romani u prit mirë në atë kohë dhe është edhe sot një roman popullor për fëmijë. Është përshtatur në film disa herë.

Alcott ishte një abuzioniste dhe një feministe dhe mbeti e pamartuar gjatë gjithë jetës së saj. Ajo vdiq nga një goditje në tru, dy ditë pas vdekjes së babait të saj, në Boston, më 6 mars 1888.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Louisa May Alcott lindi më 29 nëntor 1832,[1]Germantown,[1] e cila tani është pjesë e Filadelfias, Pennsylvania, në ditëlindjen e 33-të të babait të saj. Ajo ishte e bija e transcendentalistit dhe edukatorit Amos Bronson Alcott dhe punonjëses social Abby May dhe e dyta nga katër vajzat: Anna Bronson Alcott ishte më e moshuara; Elizabeth Sewall Alcott dhe Abigail May Alcott ishin dy të rinjtë. Familja u transferua në Boston në vitin 1834,[2] ku babai i Alcott themeloi një shkollë eksperimentale dhe u bashkua me Klubin Transcendental me Ralph Waldo Emerson dhe Henry David Thoreau.

Edukimi i hershëm i Alcott përfshinte mësime nga natyralisti Henry David Thoreau i cili e frymëzoi atë që të shkruante Thoreau's Flute bazuar në kohën e saj në Pellgun e Walden. Sidoqoftë, shumica e arsimimit që ajo mori, erdhën nga babai i saj i cili ishte i rreptë dhe besonte në "ëmbëlsinë e vetë-mohimit".[3] Ajo gjithashtu mori disa udhëzime nga shkrimtarë dhe arsimtarë si Ralph Waldo Emerson, Nathaniel Hawthorne, Margaret Fuller dhe Julia Ward Howe, të gjithë ishin miq të familjes. Ajo më vonë i përshkroi këto vitet e hershme në një skicë të gazetës me titull "Tërshëra të egra Transcendental". Skica u ribotua në vëllimin Silver Pitchers (1876), i cili tregon eksperimentin e familjes në "jetesë të thjeshtë dhe mendim të lartë" në Fruitlands.

Varfëria e bëri të domosdoshme që Alcott të shkonte në punë në moshë të re si mësuese, rrobaqepëse, guvernante, ndihmëse shtëpiak dhe shkrimtare. Motrat e saj gjithashtu mbështetën familjen, duke punuar si rrobaqepëse, ndërsa nëna e tyre merrte punë sociale midis emigrantëve irlandezë. May ishte në gjendje të ndiqte shkollën publike. Për shkak të të gjitha këtyre presioneve, shkrimi u bë një prizë krijuese dhe emocionale për Alcott.[3] Libri i saj i parë ishte Fabula e Luleve (1849), një përzgjedhje e përrallave të shkruara fillimisht për Ellen Emerson, vajzën e Ralph Waldo Emerson. Alcott citohet të ketë thënë "Unë dëshiroj të isha i pasur, të isha i mirë, dhe të gjithë ishim një familje të lumtur këtë ditë"[4] dhe u nxit në jetë të mos isha e varfër. Alcott mendoi për vetëvrasje. Gjatë këtij viti, ajo lexoi biografinë e Elizabeth Gaskell për Charlotte Brontë dhe gjeti shumë paralele me jetën e saj Në vitin 1858, motra e saj e vogël Elizabeth vdiq, dhe motra e saj më e madhe Anna u martua me një burrë të quajtur John Pratt. Kjo gjë, për Alcott, ndjeu ndarjen e motrës së tyre.[3]

Në vitin 1877 Alcott ishte një nga themeluesit e Bashkimi Edukativ dhe Industrial të Grave në Boston.[5] Pasi motra e saj më e vogël May vdiq në vitin 1879, Louisa mori përsipër kujdesin e mbesës, Lulu, e cila u emërua pas Louisa. Alcott pësoi probleme kronike shëndetësore në vitet e saj të mëvonshme,[6] përfshirë vertigonën.[7] Ajo dhe biografët e saj më të hershëm[8] ia atribuan sëmundjen dhe vdekjen e saj helmimit të merkurit. Gjatë shërbimit të saj në Luftën Civile Amerikane, Alcott kontraktoi ethe tifoide dhe u trajtua me një kompleks që përmbante merkur.[9][6] Megjithatë, analiza e fundit e sëmundjes së Alcott sugjeron që problemet e saj kronike shëndetësore mund të jenë shoqëruar me një sëmundje autoimune, jo me ekspozimin e merkurit. Për më tepër, një portret i vonë i Alcott tregon një skuqje në faqet e saj, që është një karakteristikë e lupusit.[6][8]

Alcott vdiq nga një goditje në moshën 55 vjeç në Boston, më 6 mars 1888,[7] dy ditë pas vdekjes së babait të saj. Lulu, mbesa e saj ishte vetëm 8 vjeç kur Louisa vdiq.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Cullen-DuPont, Kathryn (1 gusht 2000). Encyclopedia of women's history in America. Infobase Publishing. fq. 8–9. ISBN 978-0-8160-4100-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Louisa M. Alcott Dead". The New York Times. The parents of the authoress removed to Boston when their daughter was 2 years old, and in Boston and its immediate vicinity she made her home ever after. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c Louisa May Alcott (1988). Showalter, Elaine (red.). Alternative Alcott. Rutgers University Press. ISBN 9780813512723. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Reisen, Harriet (29 dhjetor 2009). "Alcott: 'Not The Little Woman You Thought She Was'". NPR. Marrë më 2 prill 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Sander, Kathleen Waters (1998). The business of charity: the woman's exchange movement, 1832-1900. University of Illinois Press. fq. 66. ISBN 0252067037. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b c Lerner, Maura (12 gusht 2007). "A diagnosis, 119 years after death". Star Tribune. Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2008. Marrë më 19 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ a b Donaldson, Norman and Betty (1980). How Did They Die?. Greenwich House. ISBN 0-517-40302-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ a b Hirschhorn, Norbert; Greaves, Ian (pranverë 2007). "Louisa May Alcott: Her Mysterious Illness". Perspectives in Biology and Medicine. 50 (2): 243–259. doi:10.1353/pbm.2007.0019. PMID 17468541. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Hill, Rosemary (29 shkurt 2008). "From little acorns, nuts: Review of 'Eden's Outcasts: The Story of Louisa May Alcott and Her Father' by John Matteson". The Guardian. Louisa succumbed to typhoid pneumonia within a month and had to be taken home. Although she narrowly survived the illness she did not recover from the cure. The large doses of calomel—mercurous chloride—she was given poisoned her and she was never well again. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)