Jump to content

Vejusha e Zezë (Yelena Belova)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Page Stampa:Comics infobox sec/styles.css has no content.

Yelena Belova
Informacioni i publikimit
BotuesiMarvel Comics
Paraqitja e parë
Krijuar nga
Informacioni në histori
SpeciesNjeri
Vendi i origjinësMoskë, Rusi
Team affiliations
Pseudonimet e dukshme
Fuqitë
 • Eksperte gjuajtës dhe zotëruese e armëve të ndryshme
 • Mjeshtër e arteve luftarake dhe luftëtare dorë më dorë

Yelena Belova (Rusisht: Еле́на Бело́ва) është një personazh imagjinar që shfaqet në librat komikë amerikanë të botuar nga Marvel Comics. Ajo përshkruhet si një spiune dhe ishte personazhi i dytë i epokës moderne që përdori emrin Vejusha e Zezë. Krijuar nga Devin Grayson dhe J.G. Jones për Marvel Knights: Wave 2 Sketchbook #1 (janar 1998), Belova bëri paraqitjen e saj të parë në Inhumans vol. 2 #5 (janar 1999) nga Paul Jenkins dhe Jae Lee.[1] Ajo ishte trajnuar si spiune dhe vrasës në Dhomën e Kuqe. Fillimisht, Yelena ishte armike e Natasha Romanova dhe u dërgua për ta vrarë, por të dy më vonë u bënë aleatë. Ajo ishte gjithashtu anëtare e S.H.I.E.L.D., Vanguard, dhe HYDRA; organizata e fundit e ndryshoi atë në një version të Super-Adaptoid. Si Super-Adaptoide, ajo ishte një nga anëtarët e Këshillit të Lartë të A.I.M. Pasi u lirua nga identiteti i saj Super-Adaptoid, Belova iu kthye identitetit të saj të vjetër të Vejushës së Zezë përpara se të adoptonte emrin e koduar Vejusha e Bardhë. Ajo është personazhi i parë aseksual i konfirmuar në Universin Marvel.[2][3][4]

Florence Pugh portretizon personazhin në filmin Black WidowMarvel Cinematic Universe (MCU), miniserinë Hawkeye (të dy 2021) dhe filmin e ardhshëm Thunderbolts (2025); Violet McGraw portretizon personazhin si fëmijë në filmin e mëparshëm.

Historia e botimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Belova, vejusha e dytë e zezë moderne pas Natasha Romanova (Natasha Romanoff), ishte fillimisht një spiune ruse e GRU. Ajo u shfaq për herë të parë në Marvel Knights: Wave 2 Sketchbook #1 (janar 1998), më pas u shfaq shkurtimisht në Inhumans (Vol. 2) #5 (mars 1999), dhe u prezantua plotësisht në miniserinë e vitit 1999 Marvel Knights Black Widow. Një miniseri i dytë i titulluar gjithashtu Black Widow me Natasha Romanoff dhe Daredevil pasoi më 2001. Vitin tjetër, ajo bëri një kthesë solo në miniserinë e saj me tre numra, Black Widow: Pale Little Spider nën gjurmët e audiencës së pjekur Marvel MAX. Skema e tregimit nga shkrimtari Greg Rucka dhe artisti Igor Kordey ishte një rikthim i saj në veshjen e vejushës së dytë moderne të zezë.[5]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Belova është një spiune dhe vrasëse amorale, i cili u trajnua në Dhomën e Kuqe nga të njëjtët spiunazhe që stërvitën Natasha Romanova, vejushën e parë të zezë. Yelena ka lindur në Moskë,[6] Rusia Sovjetike; në moshën 15 vjeçare ajo u rekrutua nga GRU. Pas vdekjes së trajnerit të saj, Pyotr Vasilievich Starkovsky, ajo aktivizohet si vejusha e zezë dhe vendoset për të hetuar. Ajo kap dhe eliminon vrasësin e tij, pa e ditur se vrasja dhe hetimi i tij ishin pjesë e një dredhie për ta bërë Belova të pretendonte veten si Vejusha e Zezë.[7] Duke e besuar veten si pasardhësja e drejtë e titullit "Vejusha e Zezë", Yelena me entuziazëm del vullnetare për një mision që do ta vërë në mosmarrëveshje me Natashën, megjithëse takimi dhe përballjet mes të dyve nuk çojnë në një betejë vendimtare. Natasha i referohet Yelenës si "e vogël" dhe "russkaya", që do të thotë "ruse" dhe e inkurajon atë të gjejë atë që e bën atë unike dhe identitetin e saj personal në vend që t'i përkushtohet verbërisht kombit të saj. Por Yelena mbetet besnike ndaj popullit rus: "Megjithatë, për mua, pavarësisht se ku jetoj... unë jam ende ruse. Dhe si shumë rusë, megjithëse e mirëpres atë që duhet të bëjnë udhëheqësit tanë për të na bërë të fortë... Unë nuk dua të marr urdhra prej tyre. Besnikëria ime është ndaj popullit rus. Dhe populli rus ne e kuptojmë se nuk ka Rusi nëse nuk ka botë."[8] Natasha më vonë e nënshtron Yelenën ndaj një manipulimi mizor, por të nevojshëm për të shkatërruar iluzionet e saj rreth titullit "Vejusha e Zezë" dhe për t'i mësuar asaj realitetin e industrisë së spiunazhit.[9] Belova përfundimisht tërhiqet në Kubë, ku bëhet një biznesmene dhe modele e suksesshme.[10]

Megjithatë, ajo joshet nga agjencia e spiunazhit S.H.I.E.L.D.. dhe përfshihet në minierat e vibraniumit të agjencisë në Tokën e EgërAntarktikut.[11] Menjëherë pas kësaj, ajo mezi i mbijetoi një sulmi nga Sauron, duke marrë djegie të rënda dhe më pas iu afrua me një ofertë për hakmarrje kundër S.H.I.E.L.D. dhe Hakmarrësit e Rinj.[12]

Belova është ndryshuar gjenetikisht nga organizata terroriste HYDRA, pasi ajo kishte pësuar lëndime dobësuese dhe shpërfytyruese pas takimit të saj të fundit me Hakmarrësit e Ri në Tokën e Egër. HYDRA e rekrutoi me perspektivën e hakmarrjes dhe pasi punësoi shërbimet e A.I.M. e transferoi mendjen e saj në një version të ri të Super-Adaptoid. Ky trup u shfaq siç ishte Belova fillimisht derisa filloi të thithte fuqi, në të cilën kohë ai ndryshoi si origjinali, megjithëse tani me ngjyrë të verdhë. Tani e pajisur me aftësinë për të kopjuar të gjitha fuqitë e Hakmarrësve të Rinj, ajo angazhon ekipin e superheronjve në luftime. Ajo përfundimisht mposhtet nga një kombinim i 49 parzmoreve të njëpasnjëshme të Iron Man-it të Tony Stark-nga e para, Tales of Suspense #39, deri në atë të tanishme- dhe përdorimi i Sentry të personalitetit të tij Void, të cilin ajo e përvetëson me pjesën tjetër të Sentry. fuqitë dhe energjitë. Kur ajo mposhtet, HYDRA e pamundëson duke përdorur një mekanizëm vetë-shkatërrues në distancë që ata kishin futur në të, në vend që ta linte t'i zbulonte inteligjencën Hakmarrësve të Ri.[13]

Ajo është kthyer duke punuar me një grup vigjilent, Vanguard.[14]

Gjatë historisë së Dark Reign, Kuazimodo hulumtoi Yelena Belova për Norman Osborn.[15] Yelena Belova dukej se u bashkua me Thunderbolts të Osborn.[16] Megjithatë, përfundimisht u zbulua se ishte në të vërtetë Natasha Romanova e maskuar, duke vepruar si një agjent i dyfishtë për Nick Fury.[20] Ajo besonte se ishte maskuar si Belova në emër të Furyt, e vendosur që Osborn ta gjente dhe ta ftonte në Thunderbolts. Megjithatë, Osborn i zbuloi asaj se ai e kishte mashtruar që të merrte pamjen e Belovas në mënyrë që ta detyronte atë të bënte punën e tij të pistë.[17] Pas arratisjes së Natashës nga Thunderbolts, Osborn më pas zbuloi Yelena e vërtetë në stazë te Scourge dhe e paralajmëroi atë se ajo mund të ishte zëvendësimi i tij në ekip.[18]

Yelena e vërtetë më vonë çlirohet nga ngecja nga anëtarët e A.I.M. të cilët instalojnë Adaptoidin femër në Këshillin e Lartë të A.I.M. (krahas Andrew Forson, Graviton, Jude the Entropic Man, Mentallo, Superia, dhe një Taskmaster të fshehtë) si Ministër i Shtetit në Bagalia (një vend i populluar nga superzuzarë).[19]

Pas vdekjes së Vejushës së Zezë origjinale nga duart e doppelganger Hydra të Kapiten Amerikës, e më pas humbi nga kapiteni i vërtetë i Amerikës në Secret Empire, Yelena filloi të rimarrë identitetin e Vejushës së Zezë edhe një herë, por tani për të nderuar të ndjerën Natasha. Ndonjëherë gjatë restaurimit të botës nga rrëmuja e Hydra, Yelena udhëton nëpër botë për të vrarë gjeneralët famëkeq të botës dhe mbetjet e Hidrës, gjë që tërhoqi vëmendjen e ish-dashnorëve të Natashës, Winter Soldier dhe Hawkeye.[20][21]

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vejusha e Zezë është në gjendje kulmore sportive. Ajo gjithashtu ka një stërvitje të gjerë ushtarake, gjimnastike, artesh marciale dhe spiunazhi.[22]

Si një Super-Adaptoide, ajo u mutua nga materiali i sintetizuar nga Super-Adaptoidi ku ajo mund të përshtatte fuqitë e kujtdo rreth saj si Luke Cage, Iron Man, Ms. Marvel, Sentry, Spider-Man, Spider-Woman, and Wolverine. në vazhdimësi të shpejtë.[13]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Brevoort, Tom (22 maj 2014). "New Brevoort Formspring" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2018. Marrë më 23 maj 2014.
 2. ^ Benten, Emma (20 korrik 2021). "Marvel: 10 Characters You Didn't Know Were LGBTQ+". Screen Rant (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2021-07-21. Marrë më 20 korrik 2021.
 3. ^ Morse, Ben. "Writer Devin Grayson on Natasha Romanoff, Yelena Belova, and the History of 'Black Widow'". Marvel Entertainment (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2021. Marrë më 21 maj 2021.
 4. ^ Grayson, Devin. "Yelena Belova's Sexuality". DevinGrayson.net (në anglisht). Marrë më 13 dhjetor 2021.
 5. ^ De Blieck Jr., Augie (16 korrik 2013). "Revisiting Marvel's Beezer & Belova" (në anglisht). Comic Book Resources. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2019. Marrë më 16 qershor 2019.
 6. ^ Women of Marvel: Celebrating Decades Handbook #1 (January 1, 2010)
 7. ^ Black Widow: Pale Little Spider #3 (Aug. 2002)
 8. ^ Widowmakers: Red Guardian and Yelena Belova Vol 1 #1 ( January, 2021)
 9. ^ Black Widow #1-3 (qershor-gusht 1999)
 10. ^ Black Widow 2 #1 (nëntor 2005)
 11. ^ The New Avengers #5 (April 2005)
 12. ^ The New Avengers #5 (April 2005)
 13. ^ a b The New Avengers Annual #1 (June 2006)
 14. ^ Marvel Comics Presents vol. 2 #5 (mars 2008)
 15. ^ Dark Reign Files #1 (April 2009)
 16. ^ Thunderbolts #128 (March 2009)
 17. ^ Thunderbolts #135 (Sept. 2009)
 18. ^ Thunderbolts #136 (Sept. 2009)
 19. ^ Secret Avengers vol. 2 #2 (March 2013)
 20. ^ Secret Empire: Omega #1 (Sept. 2017)
 21. ^ Tales of Suspense #100-#101 (Dec.-Jan. 2018-2019)
 22. ^ Black Widow #1 (June 1999)