Hawkeye (miniseri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hawkeye
Gjinia
 • Aksion-aventurë
 • Buddy comedy
 • Krim
 • Superhero
Krijuar ngaJonathan Igla
Bazuar nëMarvel Comics
Luajnë
Kompozitorët
ShtetiShtetet e Bashkuara
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i episodeve6
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
Vendodhjet e prodhimit
 • New York City
 • Atlanta, Georgia
Kinematografia
Montazhierët
Kohëzgjatja40–62 minuta
Kompania e prodhimitMarvel Studios
Buxheti$150 million[1]
Transmetimi
Programi origjinalDisney+
Transmetimi origjinal24 nëntor 2021 –
22 dhjetor 2021
Kronologjia
Shfaqje të ngjashme
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Hawkeye është një miniseri televiziv amerikan i krijuar nga Jonathan Igla për shërbimin e transmetimit Disney+, i bazuar në Marvel Comics me personazhet Clint Barton / Hawkeye dhe Kate Bishop / Hawkeye. Është seria e pestë televiziveMarvel Cinematic Universe (MCU) e prodhuar nga Marvel Studios, duke ndarë vazhdimësinë me filmat e ekskluzivitetit dhe që zhvillohet pas ngjarjeve të filmit Avengers: Endgame (2019). Ai sheh Clint Barton teksa bashkëpunon me Kate Bishop për t'u përballur me armiqtë nga e kaluara e tij në mënyrë që të jetë me familjen e tij në kohë për Krishtlindje. Igla shërbeu si krye skenarist me Rhys Thomas që drejtonte ekipin regjisor.

Jeremy Renner ripërsërit rolin e tij si Clint Barton nga seria e filmave, me Hailee Steinfeld që i bashkohet atij si Kate Bishop. Tony Dalton, Fra Fee, Brian d'Arcy James, Aleks Paunovic, Piotr Adamczyk, Linda Cardellini, Simon Callow, Vera Farmiga, Alaqua Cox, Zahn McClarnon, Florence Pugh, dhe Vincent D'Onofrio gjithashtu luajnë. Marvel Studios po zhvillonte një seri të kufizuar për Disney+ të përqendruar në Hawkeye deri në prill 2019, me Renner që do të kthehej. Seriali u njoftua zyrtarisht se korriku dhe Igla u bashkuan në shtator, me Steinfeld të bashkangjitur jozyrtarisht në atë pikë. Thomas dhe Bert & Bertie u bashkuan si regjisorë në korrik 2020 dhe xhirimet filluan në New York City atë dhjetor. Steinfeld dhe anëtarët e tjerë të kastit u konfirmuan dhe xhirimet përfunduan në fund të prillit 2021. Xhirimet shtesë u zhvilluan në Atlanta, Georgia. Skica komike e HawkeyeMatt Fraction dhe David Aja shërbeu si një ndikim i madh në seri.

Hawkeye u shfaq premierë me dy episodet e para më 24 nëntor 2021 dhe u shfaq për gjashtë episode, duke përfunduar më 22 dhjetor. Është pjesë e Fazës së Katërt të MCU. Seriali mori vlerësime pozitive, me kritikët që theksuan sekuencat e veprimit dhe kiminë midis Renner dhe Steinfeld. Një serial spin-off, Echo, i fokusuar në personazhin e Cox, Maya Lopez / Echo, është planifikuar të dalë në 9 janar 2024 si pjesë e Fazës së Pesë.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një vit pas ngjarjeve të Avengers: Endgame (2019),[2] Clint Barton duhet të bashkëpunojë me Kate Bishop për t'u përballur me armiqtë nga e kaluara e tij si Ronin, në mënyrë që të kthehet te familja e tij në kohë për Krishtlindje.[3]

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Jeremy Renner si Clint Barton / Hawkeye:
  Një mjeshtër harkëtar dhe një ish-Hakmarrës dhe agjent i S.H.I.E.L.D.[4] Seria eksploron më tej kohën e personazhit si Ronin, siç u shfaq për herë të parë në Avengers: Endgame (2019).[5] Renner tha se takimi me Kate Bishop sjell "një sulm problemesh" në jetën e Bartonit,[6] pasi Barton nuk e kupton fiksimin e saj me të.[7] Regjisori Rhys Thomas ndjeu se Barton kishte një "forcë karakteri" bindës që ekziston "e fshehur nën një sipërfaqe të papërsosur dhe komplekse".[8]:2
 • Hailee Steinfeld si Kate Bishop:
  Një tifoze 22-vjeçare e Hawkeye i cili bëhet e mbrojtura e Barton dhe është trajnuar për të marrë përsipër mantelin e Hawkeye.[6][9] Bishop e idhullon Bartonin sepse ajo e kupton se mund të stërvitet për t'u bërë si ai një ditë.[8]:3 Ajo tërheq vëmendjen e Bartonit duke u maskuar si Ronin.[10] Steinfeld e përshkroi Bishopin si "të zgjuar dhe të mprehtë" dhe një "e keqe", me aftësi fizike që janë "përtej çatisë",[11] ndërsa Renner tha se ajo ka "një mënyrë të mrekullueshme të bezdisshme dhe po aq simpatike për të".[6] Regjisori Bert e përshkroi Bishopin si "plot energji fillestare; ajo është e guximshme dhe me vullnet të fortë me një dëshirë të thellë për të provuar veten" dhe "një vetëbesim freskues",[8]:3 si dhe "fjollën e komedisë" për straight man të Bartonit.[8]:4 Steinfeld mësoi gjuajtjen me hark sepse Bishopi është "vetë-mësuar" dhe mendoi se ishte një aspekt i rëndësishëm i karakterit të saj pasi ajo idhullon Bartonin.[12] Clara Stack luan si Kate Bishop e re.[13]
 • Tony Dalton si Jack Duquesne:
  I fejuari i ri i Eleanorës dhe nipi i Armandit.[14] Personazhi nuk shërben si mentor i Bartonit në seri siç bën në komike.[15] Dalton besonte se reputacioni i tij për portretizimin e roleve antagoniste ndihmoi në fshehjen e kthesës së natyrës joantagoniste të karakterit të tij.[16]
 • Fra Fee si Kazimierz "Kazi" Kazimierczak:
  Një mercenar i Tracksuit Mafia.[17][18] Fee e përshkroi Kazin si një "ndjenjë të thellë besnikërie" ndaj mafies, por edhe një zhgënjim për të mos pasur një pozicion më të lartë në bandë. Ai mësoi gjuhën e shenjave amerikane për rolin.[19] Phoenix Crepin portretizon si Kazin më të ri.[20]
 • Brian d'Arcy James si Derek Bishop: Babai i vdekur i Kate.[21]
 • Aleks Paunovic si Ivan Banionis: Një zbatues i Tracksuit Mafia.[22]
 • Piotr Adamczyk si Tomas Delgado: Një zbatues i Tracksuit Mafia.[22]
 • Linda Cardellini si Laura Barton: Gruaja e Clint dhe një ish-agjente e S.H.I.E.L.D.[23][24]
 • Simon Callow si Armand Duquesne III: Xhaxhai i Jack.[14]
 • Vera Farmiga si Eleanor Bishop: Nëna e Kate dhe shefe ekzekutive e Bishop Security.[21]
 • Alaqua Cox si Maya Lopez: Komandante e shurdhër e Tracksuit Mafia.[25][26] Darnell Besaw, kushërira e Cox, luan si Maya Lopez e re.[27]
 • Zahn McClarnon as William Lopez: Babai i ndjerë i Maya dhe një ish-komandant i Tracksuit Mafia.[25][27]
 • Florence Pugh si Yelena Belova:
  Një spiune dhe vrasëse shumë e trajnuar që gjuan Bartonin për rolin e tij të supozuar në vdekjen e motrës së saj Natasha Romanoff.[25][28] Pugh tha se Belova po vazhdon "atë në të cilën është e mirë, dhe pavarësisht se motra e saj nuk është atje, ajo është kthyer duke punuar", megjithëse misioni i saj për të gjuajtur Bartonin "krijon një sfidë krejtësisht të ndryshme".[28]
 • Vincent D'Onofrio si Wilson Fisk / Kingpin:
  Një shef i krimit në Nju Jork, me të cilin Eleanor ka lidhje. D'Onofrio ripërsërit rolin e tij nga seria Marvel Television Daredevil (2015–2018).[29]Në portretizimin e Kingpin në seri, regjisorët Bert & Bertie thanë se donin të merrnin parasysh praninë e personazhit që u krijua në Daredevil.[30] D'Onofrio e konsideroi rolin një vazhdimësi të portretizimit të tij në Daredevil, me një ndryshim në forcën fizike, por ende duke vepruar "përmes dhimbjes së fëmijërisë së tij". Ai luajti personazhin duke pasur parasysh se Fisk kishte rifituar pushtetin pas humbjes së statusit gjatë the Blip.[31] Ai shtoi se portretizimi ishte "bërë me synimin për të lidhur sa më shumë pika nga Daredevil në Hawkeye", por pranoi se disa aspekte, si forca e tij e shtuar fizike, nuk mund të lidheshin përsëri.[32]

Në serial përsëriten Carlos Navarro si Enrique, një zbatues i Tracksuit Mafia;[33] Ben Sakamoto, Ava Russo, dhe Cade Woodward përsërisin rolet e tyre përkatëse si fëmijët e Bartonit Cooper, Lila, dhe Nathaniel nga filmat e mëparshëm të MCU;[34] Jolt, një Golden Retriever, luan Lucky the Pizza Dog;[9][35] Clayton English, Adetinpo Thomas, Robert Walker-Branchaud, dhe Adelle Drahos respektivisht si Grills,[21] Wendy,[36] Orville,[37] dhe Missy, të gjithë NYC LARP-ët që miqësohen dhe ndihmojnë Barton dhe Bishop;[21] and Ivan Mbakop as NYPD Detective Caudle.[21]

Gjithashtu shfaqen Jonathan Bergman si Armand VII, nipi i Armandit III,[38] dhe Franco Castan si Detektiv Rivera, një anëtar i NYPD. Muzikali imagjinar i Steve Rogers / Captain America brenda serisë, Rogers: The Musical, ku aktorët e skenës portretizojnë Thor (Jason Scott McDonald), Loki (Jordan Chin), Rogers (Tom Feeney), Bruce Banner / Hulk (Harris Turner), Barton (Avery Gillham), Romanoff (Meghan Manning), Tony Stark / Iron Man (Aaron Nedrick), Scott Lang / Ant-Man (Nico DeJesus), dhe luftëtarët Chitauri. Adam Pascal shfaqet si qytetari kryesor në muzikal.[39][40] Transmetuesi i lajmeve Pat Kiernan shfaqet si ai vetë.[41]

Episodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr.TitulliRegjiaSkenariData release transmetimit
1"Never Meet Your Heroes"Rhys ThomasJonathan Iglanëntor 24, 2021 (2021-11-24)
Në vitin 2012, gjatë Betejës së Nju Jorkut,[a] një Kate Bishop e re dëshmon Clint Barton duke luftuar me Chitauri dhe aspiron të bëhet një hero si ai, pasi ai i shpëton pa dashje jetën e saj. Aktualisht, Barton kalon kohë me fëmijët e tij në Nju Jork për Krishtlindje. Ndërkohë, Bishop merr pjesë në një gala ankandi bamirësie me nënën e saj Eleanor dhe mëson se nëna e saj është fejuar me Jack Duquesne. Nën gala, Bishopi pengohet në një ankand të tregut të zi me sende të gjetura nga mbetjet e Avengers Compound,[b] duke gjetur Duquesne dhe xhaxhain e tij Armand III midis të pranishmëve. Ankandi ndërpritet nga Tracksuit Mafia, të cilët përpiqen të rimarrin një orë mes artikujve. Ndërsa Duquesne vjedh shpatën Ronin të Bartonit, Bishop rimerr kostumin Ronin të Bartonit dhe mund anëtarët e mafias ndërsa e mbante atë. Pasi shpëtoi një qen endacak që më vonë e quajti "Lucky the Pizza Dog", ajo arratiset në banesën e saj përpara se të gjurmojë Armandin për të hetuar më tej, por zbulon se Armand është vrarë në shtëpinë e tij dhe është futur në cep nga Tracksuit Mafia pasi ikën nga vendi i krimit. Bartoni, i cili pa një raport lajmesh për kthimin e Ronin, shpëton Bishop nga gangsterët.
2"Hide and Seek"Rhys ThomasElisa Climentnëntor 24, 2021 (2021-11-24)
Bishop e dërgon prapa Bartonin në banesën e saj, por ata sulmohen nga Tracksuit Mafia dhe detyrohen të evakuohen, duke lënë pas kostumin Ronin. Pasi zhvendoset në banesën e tezes së Peshkopit, Barton i dërgon fëmijët e tij në shtëpi, duke u premtuar se do t'i bashkohet sërish në ditën e Krishtlindjes. Ai shoqëron Bishop-in në vendin e saj të punës, më pas ia rikuperon kostumin Ronin anëtarit Grills të FDNY në një ngjarje LARP. Më vonë, Bishop nuk arrin të bindë Eleanorën për përfshirjen e Duquesne në vdekjen e Armandit. Pasi sfidon Duquesne në një duel skermë, ajo përpiqet të kontaktojë Barton, duke mos ditur se ai e ka lejuar veten të kapet nga mafia e skermës. Ajo gjurmon vendndodhjen e Bartonit, por përfundon duke u kapur vetë, dhe banda informon shefin e tyre, Maya Lopez për atë që ndodhi.
3"Echoes"Bert & BertieKatie Mathewson & Tanner Beandhjetor 1, 2021 (2021-12-01)
Lopez merr në pyetje Bartonin dhe Bishop për Ronin, i cili vrau babanë e saj vite më parë. Barton arrin të çlirohet dhe të shmangë Tracksuit Mafia, megjithëse Lopez e thyen aparatin e dëgjimit gjatë procesit. Pasi Bishopi lirohet, dyshja arratisen duke përdorur shigjetat e mashtrimit të Bartonit dhe i rregullojnë aparatin e dëgjimit. Ndërsa lëvizte në një vend tjetër, togeri i Lopez Kazi e këshillon atë të mos hyjë në telashe me "xhaxhain". Duke synuar të mësojë më shumë rreth mafies së kostumit sportiv si dhe Duquesne, Bishop e bind Bartonin të depërtojë në apartamentin nën çati të Eleanor dhe të përdorë llogarinë e saj të kompanisë për të hyrë në bazën e të dhënave kriminale të Bishop Security. Megjithatë, Bishop mbyllet jashtë sistemit ndërsa përpiqet të anashkalojë sigurinë, ndërsa Barton ndeshet me Duquesne, i cili e kërcënon atë me shpatën e Ronin.
4"Partners, Am I Right?"Bert & BertieErin Cancino & Heather Quinndhjetor 8, 2021 (2021-12-08)
Barton zbut situatën pasi Eleanor dhe Duquesne e njohin atë si një Hakmarrës. Eleanor i kërkon që të mbajë Bishopin jashtë hetimit të tij dhe më vonë kontakton një person të panjohur për t'i informuar ata për situatën. Me ndihmën e gruas së tij Laura, Barton rikthehet fshehurazi shpatën e tij dhe zbulon se Duquesne është CEO i Sloan Limited, një korporatë guaska që pastron paratë për mafian Tracksuit, ndërsa Bishop nxjerr përfundimin se Bartoni ishte Ronin. Barton e lokalizon Kazin dhe i kërkon që të largojë Lopez-in nga hakmarrja e saj kundër Roninit, ndërsa Bishop angazhon një grup LARPers për të tërhequr shigjetat e mashtrimit të Bartonit. Më pas, Laura informon Bartonin se ora e vjedhur nga Mafia e Tracksuit po dërgon sinjale gjurmimi nga një ndërtesë apartamentesh. Barton dhe Bishop shkojnë për ta marrë atë, por e gjejnë në apartamentin e Lopez, ku ajo mban gjithashtu shënime për Bartonin dhe familjen e tij. Lopez sulmon Peshkopin ndërsa Bartonit i zë pritë një vrasës i maskuar. Pason një përleshje midis katër luftëtarëve, me Bishopin që plagos Lopezin, duke e detyruar atë të tërhiqet, ndërsa Barton demaskon sulmuesen e tij, Yelena Belova, e cila gjithashtu arratiset. Barton vendos se ai nuk mund të vazhdojë të vërë në rrezik Bishopin dhe ndërpret partneritetin e tyre.
5"Ronin"Bert & BertieJenna Noel Frazierdhjetor 15, 2021 (2021-12-15)
Në vitin 2018, Belova dhe shoqja e saj e veja e zezë Sonya, të cilët kanë ndihmuar të vejat e deprogramuara të zeza, të ribashkohen me një ish-vejushë tjetër, Ana, dhe Belova bëhet viktimë e The Blip. Në të tashmen, Bishopi kthehet në shtëpinë e Eleanorës dhe i tregon asaj për korporatën guacke të Duquesne, duke e bërë Eleanorën të telefonojë NYPD dhe ta arrestojë atë. Peshkopi kthehet në banesën e saj, ku gjen Belova duke e pritur para se kjo e fundit të zbulojë të kaluarën dhe misionin e saj për të vrarë Bartonin.[c] Ndërkohë, pasi shërohet në apartamentin e Grills, Barton vesh kostumin Ronin dhe përballet me Lopez në dyqanin e makinave ku ai vrau babanë e saj. Gjatë përleshjes, ai demaskon veten dhe përpiqet ta bindë atë të heqë dorë nga hakmarrja e saj dhe të lërë të qetë familjen e tij. Ai tregon se një informator që punonte për shefin e Lopez donte të vdiste babain e saj, por Lopez fillimisht nuk e beson atë. Peshkopi mbërrin për të ndihmuar Bartonin të arratiset, ndërsa Lopez dyshon për Kazin, i cili mungonte natën e vdekjes së babait të saj. Të nesërmen, Belova i dërgon mesazhe Bishopit, duke zbuluar se ajo ishte punësuar nga Eleanor për të vrarë Bartonin dhe se Eleanor po punon me "xhaxhain" e Lopez, Wilson Fisk, të cilin Barton e identifikon si Kingpin.
6"So This Is Christmas?"Rhys ThomasJonathan Igla & Elisa Climentdhjetor 22, 2021 (2021-12-22)
Ndërsa Eleanor takohet me Fiskun për të ndërprerë partneritetin e tyre, Barton dhe Bishop shikojnë një regjistrim të tyre dhe mësojnë se Eleanor vrau Armandin dhe inkuadroi Duquesne. Në prag të Krishtlindjes, Barton dhe Bishop marrin pjesë në festën e Eleanorës, ku Bishopi përballet me nënën e saj dhe mëson se babai i saj i detyrohej para Fiskut, duke e çuar Eleanorën duke punuar me të. Kazi tenton të vrasë Eleanorën me urdhër të Fiskut, por në vend të kësaj synon Barton. Barton kërkon ndihmë nga Grills, LARPers dhe Duquesne për të evakuuar partinë përpara se të bashkohet me Bishopin për të mposhtur mafien e kostumit sportiv. Pasi Lopez paaftëson Kazin, Bishop përpiqet të kërkojë Eleanorën ndërsa Barton përballet me Belova, e cila kërkon të vërtetën e vdekjes së Natasha Romanoff. Ata luftojnë, por ai i kujton asaj miqësinë e tij me Romanoff dhe sakrificën e saj për të shpëtuar të gjithë universin.[b] Belova e kursen atë dhe largohet. Fisk përpiqet të ndalojë Eleanorën të arratiset, por Bishop arrin dhe e paaftëson atë me shigjetat e mashtrimit të Bartonit. Më pas, Eleanora arrestohet nga policia për vrasjen e Armandit. Fisk arratiset, por përballet me Lopez-in teksa dëgjohet një të shtënë. Të nesërmen, Barton kthehet në familjen e tij me Peshkopin dhe Lucky, ia kthen orën Laurës dhe djeg kostumin Ronin.

Dokumentar special[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt 2021, u njoftua seria e dokumentarëve Marvel Studios: Assembled.[42] Specialet shkojnë prapa skenave të filmave dhe serive televizive të MCU me anëtarë të kastit dhe krijues shtesë.[42] E veçanta e kësaj serie, "The Making of Hawkeye", me Renner, u publikua në Disney+ më 9 shkurt 2022.[42][43] Fillimisht ishte menduar të dilte më 19 janar 2022.[44]

Spin-off[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një seri spin-off me Alaqua Cox në rolin e Maya Lopez / Echo ishte në zhvillim të hershëm për Disney+ deri në mars 2021, me Etan Cohen dhe Emily Cohen të vendosur për të shkruar dhe prodhuar ekzekutiv.[45] Echo u njoftua zyrtarisht më vonë në nëntor,[46] kur Marion Dayre u zbulua se shërbente si kryeskenarist.[47] Sydney Freeland dhe Catriona McKenzie drejtojnë serinë.[48] McClarnon dhe D'Onofrio përsërisin rolet e tyre nga Hawkeye,[49][50] dhe u bashkohet nga Charlie Cox si Matt Murdock / Daredevil, duke ripërsëritur rolin e tij nga mediat e kaluara të MCU.[50] Chaske Spencer, Tantoo Cardinal, Devery Jacobs, Cody Lightning, dheGraham Greene gjithashtu luajnë.[48] Echo do të publikohet njëkohësisht në Disney+ dhe Hulu në tërësi më 9 janar 2024,[51] si pjesë e Fazës së Pesë dhe nën flamurin "Marvel Spotlight".[52][53]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Siç përshkruhet në The Avengers (2012)
 2. ^ a b Siç përshkruhet në Avengers: Endgame (2019)
 3. ^ Siç përshkruhet në Black Widow ( 2021)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Jarvey, Natalie (16 tetor 2019). "Disney Over the Top: Bob Iger Bets the Company (and Hollywood's Future) on Streaming". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2019. Marrë më 17 tetor 2019.
 2. ^ Thomas, Rhys. "Hawkeye Director Clears Confusion About Show's Place on MCU Timeline" (në anglisht). Marrë më 2 janar 2024.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 3. ^ Mathai, Jeremy (13 shtator 2021). "Hawkeye Trailer: The Least Mighty Avenger Gets His Own Disney+ Series". /Film (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2021. Marrë më 13 shtator 2021.
 4. ^ Otterson, Joe (10 prill 2019). "Hawkeye Series Starring Jeremy Renner in the Works at Disney+ (Exclusive)". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2019. Marrë më 10 prill 2019.
 5. ^ Cardona, Ian (20 korrik 2019). "Hawkeye: Marvel Confirms Release Date, Teases Ronin and All-New Hawkeye". Comic Book Resources (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2019. Marrë më 18 gusht 2019.
 6. ^ a b c Holub, Christian (29 korrik 2021). "Clint Barton finally meets Kate Bishop in Hawkeye first look". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2021. Marrë më 29 korrik 2021.
 7. ^ Marnell, Blair (31 gusht 2021). "Hawkeye Producer Teases the Show's "Christmas Spirit"". SuperHeroHype (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2021. Marrë më 31 gusht 2021.
 8. ^ a b c d "Hawkeye Production Brief" (PDF) (në anglisht). Disney Media and Entertainment Distribution. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 15 mars 2022. Marrë më 15 mars 2022.
 9. ^ a b Dinh, Christine (13 nëntor 2019). "What's Next For The Marvel Cinematic Universe After 'Avengers: Endgame'". Marvel.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2019. Marrë më 14 nëntor 2019.
 10. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura VergeTeaser
 11. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura SteinfeldET
 12. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura SteinfeldEmpire
 13. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Stack
 14. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura DaltonFarmigaTHR
 15. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura DaltonRoleRevealed
 16. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura DaltonDiscussingFilm
 17. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura FeeIGN
 18. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura FeeRadioTimes
 19. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura FeeTVInsider
 20. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Creping
 21. ^ a b c d e Hood, Cooper (15 dhjetor 2021). "Hawkeye Cast Guide: Every New & Returning Marvel Character". Screen Rant (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2021. Marrë më 18 dhjetor 2021.
 22. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura TracksuitMafia
 23. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura TwoEpisodePremiere
 24. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura CarelliniSHIELD
 25. ^ a b c Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura VarietyDec2020Cast
 26. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura LosAngelesTimesEp2Recap
 27. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Besaw
 28. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura BWPostCredits
 29. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura DOnofrio
 30. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura BertBertieKingpin
 31. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura DOnofrioCollider
 32. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura DOnofrioTVLine
 33. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Navarro
 34. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura RTSep2021
 35. ^ Clarke, Cass (10 dhjetor 2020). "Hawkeye's Pizza Dog Has Her Own Instagram". Comic Book Resources (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2020. Marrë më 3 maj 2021.
 36. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura AdetinpoThomas
 37. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Walker-Branchaud
 38. ^ Arora, Akhil (24 nëntor 2021). "Hawkeye Episode 1 Recap: Kate Bishop Joins the Marvel Cinematic Universe". Gadgets 360 (në anglisht). NDTV. Arkivuar nga origjinali më 24 nëntor 2021. Marrë më 28 dhjetor 2021.
 39. ^ Brook, Mitch (13 shtator 2021). "Rogers The Musical: Which Avengers Are In Hawkeye's In-Universe Show". Screen Rant (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2021. Marrë më 13 shtator 2021.
 40. ^ Lambe, Stacy (24 nëntor 2021). "'Hawkeye': Inside 'Rogers the Musical' and Why It's Important to Clint Barton's Story (Exclusive)". Entertainment Tonight (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2021. Marrë më 25 nëntor 2021.
 41. ^ Adekaiyero, Ayomikun (19 dhjetor 2021). "18 details you missed in 'Hawkeye'". Insider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2021. Marrë më 23 dhjetor 2021.
 42. ^ a b c Paige, Rachel (16 shkurt 2021). "Marvel Studios Announces Assembled, a Behind-the-Scenes Look at the Making of the Marvel Cinematic Universe". Marvel.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2021. Marrë më 16 shkurt 2021.
 43. ^ Ridgely, Charlie (18 janar 2022). "Disney+: Every Movie & TV Show Arriving in February 2022". ComicBook.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2022. Marrë më 18 janar 2022.
 44. ^ Ridgely, Charlie (16 dhjetor 2021). "Disney+: Every Movie & TV Show Arriving in January 2022". ComicBook.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2021. Marrë më 21 dhjetor 2021.
 45. ^ Moreau, Jordan (22 mars 2021). "'Hawkeye' Spinoff Series About Echo in Early Development for Disney Plus (Exclusive)". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2021. Marrë më 22 mars 2021.
 46. ^ Hipes, Patrick (12 nëntor 2021). "Disney+ Day: All The Streamer's Film & TV News From Premiere Dates To Series Orders". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2021. Marrë më 12 nëntor 2021.
 47. ^ Davids, Brian (19 nëntor 2021). "'Hawkeye' EP Trinh Tran on Casting Hailee Steinfeld and the Influence of 'Better Call Saul'". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2021. Marrë më 20 nëntor 2021.
 48. ^ a b Paige, Rachel (17 maj 2022). "'Echo': Alaqua Cox Returns to the MCU as Maya Lopez in First-Look Image". Marvel.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2022. Marrë më 17 maj 2022.
 49. ^ White, James (17 maj 2022). "First Look At Marvel Disney+ Hawkeye Spin-Off Series Echo". Empire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2022. Marrë më 17 maj 2022.
 50. ^ a b Couch, Aaron; Kit, Borys (7 korrik 2022). "Charlie Cox, Vincent D'Onofrio Returning for Marvel Series 'Echo'". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2022. Marrë më 7 korrik 2022.
 51. ^ Franken, Claire (17 dhjetor 2023). "Echo Release Date Moved Up at Disney+ and Hulu — Find Out When It Drops". TVLine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2023. Marrë më 17 dhjetor 2023.
 52. ^ Vary, Adam B. (23 korrik 2022). "Marvel Studios' Phases 5 and 6: Everything We Learned at Comic-Con About the Multiverse Saga". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2022. Marrë më 24 korrik 2022.
 53. ^ "Marvel Studios Unveils 'Echo' at Choctaw Day Celebration". Marvel.com (në anglisht). 4 nëntor 2023. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2023. Marrë më 4 nëntor 2023.