Hailee Steinfeld

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hailee Steinfeld
U lind në11 dhjetor 1996 (24 vjet)
TitulliSteinfeld në San Diego Comic-Con 2018
Faqja në rrjetwww.haileesteinfeldofficial.com

Hailee Steinfeld (lindi më 11 dhjetor 1996) është një aktore, këngëtare, kompozitore dhe modele amerikane. Ajo arriti përparimin e saj me filmin dramë perëndimor True Grit (2010), e cila fitoi nominimet e saj për Akademinë, Çmimin BAFTA dhe Çmimin SAG për Aktoren më të Mirë Mbështetëse.

Steinfeld u bë e njohur për rolet e saj kryesore në Ender's Game (2013), Romeo & Juliet (2013), Begin Again (2013) dhe 3 Days to Kill (2014), dhe ka marrë vlerësime kritike për rolet e saj në serinë filmike Pitch Perfect (2015–2017) dhe The Edge of Seventeen (2016), ky i fundit i cili i dha asaj një nominim për Çmimin Golden Globe. Steinfeld më pas dubloi Gwen Stacy / Gruaja Merimangë në filmin e animuar Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018), luajti si Charlie Watson në filmin aksion Bumblebee (2018) dhe aktualisht luan Emily Dickinson në serinë komedi-dramë Dickinson (2019 – duke vazhduar). Ajo do të luajë Kate Bishop / Hawkeye në serinë e ardhshme të Disney+ në vitin 2021 Hawkeye, e vendosur në Marvel Cinematic Universe.

Steinfeld fitoi njohje në muzikë pasi interpretoi "Flashlight" në Pitch Perfect 2 (2015). Ajo nënshkroi me Republic Records menjëherë pas kësaj dhe publikoi këngën e saj debutuese, "Love Myself", e ndjekur nga shfaqja e saj debutuese Haiz (2015). Ajo vazhdoi të publikojë një seri këngësh, duke përfshirë "Starving", një bashkëpunim me Grey dhe Zedd, i cili arriti numrin 12 në tabelën Billboard Hot 100, dhe "Let Me Go", një bashkëpunim me Alesso, Florida Georgia Line dhe Andrew Watt, të cilat arritën kulmin në numrin 14 në tabelën Mainstream Top 40. Në maj 2020, ajo lëshoi ​​shfaqjen e saj të dytë të zgjeruar, Half Written Story, e mbështetur nga singlet "Wrong Direction" dhe "I Love You's".