Jump to content

Shawn Mendes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ky artikull ose seksion duhet të zgjerohet me përmbajtjen e përkthyer nga anglishtja. Ju lutemi të na ndihmoni me kontributin tuaj.
Shawn Peter Raul Mendes
Background information
Lindi (1998-08-08) 8 gusht 1998 (25 vjeç)
Origjina Toronto, Kanada
ZhanretPop, folkpop, poprock
ProfesioniKëngëtar, kantautor
Instrument(et)Vokal, piano, kitarë
Vitet aktik2013-prezent
LabeliIsland
Websitewww.shawnmendesofficial.com/

Shawn Peter Raul Mendes (u lind më 8 gusht, 1998) është këngëtar dhe tekstshkrues Pop/folkpop/poprock nga Kanadaja. Ai tërhoqi vëmendje në vitin 2013 kur filloi të publikojë këngë në aplikacionin për shpërndarjen e videove Vine. Një vit më, ai tërhoqi vëmendjen e menaxherëve të artit Andrew Gertler dhe Island Records A&R Ziggy Chareton, gjë që çoi në nënshkrimin e një marrëveshjeje me një kompani diskografike.

Mendes vazhdoi të lëshojë një PE në korrik të vitit 2014 dhe albumin e tij të parë "handwritten" (2015), kënga "Stitches" e të cilit arriti në 10 vendet e para në SHBA dhe Kanada dhe numrin një në Mbretërinë e Bashkuar. Albumi i tij i dytë " Illuminate" (2016), u parapri nga single-i "Treat You Better". Të dy albumat debutuan në majë të Billboard 200 të SHBA-së, duke e bërë Mendes-in një nga pesë artistët që kanë debutuar në numrin një nën moshën tetëmbëdhjetë vjeç. [1] Mendes ka kryesuar tre turne botëror: ShawnsFirstHeadlines, Shawn Mendes World Tour dhe World Illuminate Tour.

Mendes vazhdoi të lironte një EP dhe debutimin e tij të albumit "Handwritten", të vetmet "Stitches" e të cilit arritën në 10 vendet e para në SHBA dhe Kanada dhe numër një në Britani të Madhe. Albumi i tij i dytë, Illuminate (2016), u parapri nga një "Treat You Better". Të dy albumet debutuan në numrin një në Billboard 200 të SHBA, duke e bërë Mendes një prej pesë artistëve të debutuar ndonjëherë në numrin një përpara moshës tetëmbëdhjetë vjeçare. Mendes ka kryesuar tre turne botëror, duke përfshirë ShawnsFirstHeadlines, Shawn Mendes World Tour dhe Illuminate World Tour, që shiten arena në mbarë botën. Mendes mësoi të luante kitarë duke shikuar videot mësimore të YouTube në moshën 13 vjeçare në 2012. Më pak se një vit më vonë, ai filloi të postoi video të mbuluara në aplikacionin social video Vine në vitin 2013 dhe fitoi miliona shikime dhe pasues në pak muaj duke u bërë mirë i njohur për copëzat e tij të gjashtë të dytë të interpretimeve të shumë këngëve popullore. Deri në gusht 2014, ai ishte muzikanti i tretë më i ndjekur në Vine. Menaxherja e arteve Andrew Gertler zbuloi Mendes në internet në nëntor të vitit 2013, duke e çuar në Island Records në janar të vitit 2014. Ai nënshkroi zyrtarisht në maj të vitit 2014 dhe lëshoi të vetmen "Jeta e partisë" të vetme të parë më 26 qershor 2014. Ai u bë më i ri për të debutuar 25 më të lartë në Billboard Hot 100 të SHBA, duke e bërë atë në numrin 24 për javën që përfundon më 12 korrik 2014. Para nënshkrimit të tij, Mendes shëtiti si një anëtar i Magcon Tour së bashku me Viners të tjerë të rinj me një pasim të madh në mediat sociale. Mendes ishte gjithashtu në një turne mbarëkombëtar me Austin Mahone si një akt hapje, duke lëshuar etiketën e tij kryesore të debutimit PE në korrik. PE debutoi dhe arriti kulmin në numrin pesë në Billboard 200, duke shitur 48,000 kopje në javën e saj të parë. Ai fitoi një çmim Teen Choice në 2014 për Webstar në Music. Më 5 shtator 2014, "Oh Cecilia (Breaking My Heart)" me Mendes u lirua si këngëtarja e pestë nga albumi debutues i The Vamps, Meet the Vamps. Më 6 nëntor 2014, "Diçka Big" u lirua si e vetmja e dytë.

Më 14 prill 2015, Mendes lëshoi albumin e tij të plotë Handwritten, i cili debutoi në numrin një në tabelën Billboard 200 me 119,000 njësi të njëpasnjëshme albumi, duke shitur 106,000 kopje në javën e parë dhe ishte platinum i certifikuar. Mendes pastaj u bë artistja më e re për të debutuar në numrin një që nga lirimi i My World 2.0 i Justin Bieber. E vetmja e treta nga albumi, "Stitches", arriti kulmin në numrin katër në Billboard Hot 100 të SHBA, duke u bërë i pari i tij i parë në SHBA dhe arriti pozitën më të lartë në tabelën kryesore të top 40. Kënga më vonë arriti numrin një në Britani të Madhe. Gjithashtu në vitin 2015, Mendes u hap për Taylor Swift gjatë datave të vitit 1989 World Tour për Amerikën e Veriut. Në fund të vitit 2015, Mendes dhe Camila Cabello, të cilët në atë kohë ishin anëtare të grupit Harmonika e Pestë, lanë të vetmen bashkëpunuese "Unë e di atë që bëre gjatë verës së kaluar". Kënga u përfshi në rishikimin Mendes 'Handwritten Revisited. Mendes u rendit në mesin e 25 Adoleshentëve më me influencë të kohës në 2014, 2015 dhe 2016.

Kënga ishte "There's nothing holding me back" për të arritur top 10 dhe arriti gjithashtu # 1 në Top 40 radio dhe # 1 në të Billboard Pop Songs Chart Në gusht 2017, ai u emërua artist i parë që ka 3 numra 1 këngë në Billboard Adult Pop Songs Chart.

Këngët e tij: There's Nothing Holding me Back In my Blood Mercy Treat you better(1 bilion klikime) Stitches (1 bilion klikime) Nervous Lost in Japan Youth I Know what you did last Summer Roses Imagination Something big Roses Life of the party (kenga e tij e pare) Show you Ruin Never be alone Dont be a fool Aftertaste Why Perfectly wrong Belive Bad reputation Hold on Memories the Weight

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lynch, Joe. "These 10 Solo Artists Scored a No. 1 Album Before Turning 18". Billboard (në anglisht). Marrë më 24 gusht 2017.