True Grit (film 2010)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
True Grit
Regjia ngaJoel Coen
Ethan Coen
Skenari nga
 • Joel Coen
 • Ethan Coen
Bazuar nëTrue Grit nga Charles Portis
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaRoger Deakins
MontazhiRoderick Jaynes[a]
MuzikaCarter Burwell

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaParamount Pictures
Data e publikimit
22 dhjetor 2010
Kohëzgjatja
110 minutes
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$35–38 million[1][3][4]
Fitimi$252.3 million[4]

True Grit është një film Perëndimor amerikan i vitit 2010 me regji, skenar, prodhim dhe modifikim nga Joel Coen dhe Ethan Coen. Është një përshtatje e romanit të Charles Portis të vitit 1968 me të njëjtin emër, me Jeff Bridges si Zëvendës Marshalli i Shteteve të Bashkuara Reuben J. "Rooster" Cogburn dhe Hailee Steinfeld në rolin e Mattie Ross. Në film luajnë edhe Matt Damon, Josh Brolin, dhe Barry Pepper. Një përshtatje e mëparshme filmik në vitin 1969 luante John Wayne, Kim Darby dhe Glen Campbell.

Katërmbëdhjetë vjeçarja nga ferma Mattie Ross punëson Cogburn, një ligjvënës të pijshëm dhe të lumtur për të ndjekur një të jashtëligjshëm të quajtur Tom Chaney, i cili ka vrarë babanë e saj. Dyshja zënka shoqërohet në kërkimin e tyre nga një Ranger nga Teksasi i quajtur LaBoeuf, i cili ka ndjekur Chaney për vrasjen e një senatori të shtetit të Teksasit. Ndërsa të tre hyjnë në një aventurë të rrezikshme, secili prej tyre testohet në mënyra të ndryshme.

Xhirimet filluan në mars 2010, dhe filmi u publikua zyrtarisht në Shtetet e Bashkuara më 22 dhjetor 2010 pas shfaqjeve paraprake në fillim të atij muaji.[5] Filmi hapi Festivalin e 61-të Ndërkombëtar të Filmit në Berlin më 10 shkurt 2011.[6] Ai u prit mirë nga kritikët me lavdërime të veçanta për aktrimin, regjinë, tregimin, partiturën muzikore dhe vlerat e prodhimit, me disa që e konsiderojnë atë më të lartë se përshtatja e mëparshme. Ai u nominua për dhjetë Academy Awards, por nuk fitoi asnjë: Filmi më i Mirë, Regjisori më i Mirë, Skenari më i Mirë të Përshtatur, Aktori më i Mirë në një Rol Kryesor (Bridges), Aktorja më e mirë në Rolin Dytësor (Steinfeld), Regjia më e Mirë Artistike, Kinematografia më e Mirë, Kostumografia më e Mirë, Përzierja më e Mirë e Zërit, dhe Redaktimi më i Mirë i Zërit. Filmi u publikua në Blu-ray dhe DVD më 7 qershor 2011.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa në një udhëtim në Fort Smith, Arkansas, babai i katërmbëdhjetë vjeçares Mattie Ross vritet nga punonjësi i punësuar Tom Chaney. E dërguar për të marrë trupin e babait të saj, Mattie pyet sherifin lokal për kërkimin e Chaney. Ai i thotë asaj se Chaney ka të ngjarë të ketë ikur me "Lucky" Ned Pepper dhe bandën e tij në Territorin Indian, ku sherifi nuk ka autoritet, kështu që ajo kërkon të punësojë një Zëvendës Marshall të SHBA-së. Sherifi jep tre rekomandime dhe Mattie zgjedh "më të keqin" nga të tre, Rooster Cogburn. Cogburn fillimisht e refuzon ofertën e saj, duke dyshuar si në krismën ashtu edhe në pasurinë e saj, por ajo i mbledh paratë nga tregtia agresive e kuajve.

Texas Ranger LaBoeuf mbërrin në qytet, duke ndjekur Chaney për vrasjen e një Senatori të Shtetit të Teksasit. LaBoeuf propozon bashkimin me Cogburn, por Mattie refuzon ofertën e tij. Ajo dëshiron që Chaney të varet në Arkansas për vrasjen e babait të saj, jo në Teksas për vrasjen e senatorit. Mattie këmbëngul të udhëtojë me Cogburn, por ai largohet pa të, pasi ka shkuar me LaBoeuf për të kapur Chaney dhe për të ndarë shpërblimin.

Pasi ndoqi dhe u kap me ligjvënësit, Mattie goditet për paturpësinë e saj të perceptuar nga LaBoeuf derisa Cogburn tërheq armën e tij mbi LaBoeuf. Kjo, e kombinuar me një mosmarrëveshje të mëtejshme në lidhje me opinionet e tyre të ndryshme për William Quantrill, e shtyn Cogburn të përfundojë marrëveshjen e tij me LaBoeuf; ky i fundit largohet për të ndjekur vetë Chaney. Në një gropë rurale, Cogburn dhe Mattie gjejnë dy të jashtëligjshëm, Quincy dhe Moon, të cilët dorëzohen pasi Cogburn qëllon dhe plagos Moon. Fillimisht, të paligjshmet mohojnë çdo njohuri për Ned Pepper ose Chaney, por Cogburn, duke përdorur dëmtimin e përkeqësuar të Moon si levë, e bind Moon të bashkëpunojë. Quincy, i tërbuar, godet me thikë Moon dhe vetë qëllohet dhe vritet nga Cogburn. Një hënë që po vdes informon Cogburn se Pepper dhe banda e tij do të mbërrijnë në gropë më vonë atë natë për furnizime.

Cogburn dhe Mattie planifikojnë një pritë për bandën Pepper, por LaBoeuf arrin i pari dhe përballet me bandë. Cogburn qëllon dy anëtarë të bandës dhe aksidentalisht godet LaBoeuf, por Pepper shpëton. Për shkak të lëndimeve të tij të konsiderueshme, LaBoeuf ribashkohet me Cogburn dhe Mattie. Të nesërmen në mëngjes të tre u nisën përsëri në ndjekje të Chaney dhe bandës Pepper, të cilët Cogburn beson se mund të fshihen në malet Winding Stair. Cogburn fillon të pijë shumë dhe armiqësia personale midis Cogburn dhe LaBoeuf rifillon. Pas disa ditësh kërkimi, të tre nuk gjejnë asnjë gjurmë të Chaney apo bandës Pepper. I dehur, Cogburn deklaron se shtegu ka shkuar i ftohtë, e lë ndjekjen dhe deklaron se marrëveshja e tij e biznesit me Mattie ka përfunduar. LaBoeuf largohet nga pozita, duke deklaruar se do të kthehet në Teksas. Mattie i shpreh keqardhjen LaBoeuf që kishte punësuar njeriun e gabuar dhe ata pajtohen me të dy duke pranuar se e kishin vlerësuar gabim njëri-tjetrin.

Ndërsa merr ujë nga një përrua, Mattie ndodh me Chaney. Ajo qëllon dhe e plagos, por revolveri i saj më pas shpërthen, duke e lejuar Chaney ta marrë peng. Ned Pepper e bind Cogburn të largohet nga zona duke kërcënuar se do të vrasë Mattie. Pepper pastaj niset me pjesën tjetër të bandës, duke thënë se dikush do të kthehet me një kalë të freskët për Chaney dhe duke e udhëzuar atë që të mos e dëmtojë atë ndërsa ata janë vetëm duke pritur. Chaney, duke menduar se Pepper e ka braktisur atë për t'u kapur nga ligji, përpiqet të vrasë Mattie. LaBoeuf mbërrin dhe troket Chaney pa ndjenja duke zbuluar se ai dhe Cogburn ishin ribashkuar menjëherë pas përleshjes fillestare me armë. Ai duhej të shpëtonte Mattie ndërsa Cogburn përgjon bandën që po ikin në një përplasje katër-me-një.

Cogburn dhe të jashtëligjshmit sulmojnë njëri-tjetrin me kokë, me Cogburn duke vrarë dy nga banda dhe detyron një të tretë të ikë përpara se kali i tij të qëllohet dhe të bjerë, duke e zënë në kurth. Ndërsa Pepper, i vetëm dhe i plagosur për vdekje, përgatitet për të ekzekutuar Cogburn, LaBoeuf qëllon Pepper nga 400 metra me pushkën e tij Sharps. Chaney rifiton vetëdijen dhe troket LaBoeuf, por Mattie kap pushkën e LaBoeuf dhe qëllon Chaney në gjoks, duke e vrarë atë. Zmbrapsja e rrëzon në një gropë, ku e kafshon një gjarpër zile. Cogburn mbërrin dhe shpëton Mattie, duke falënderuar LaBoeuf dhe duke premtuar se do të dërgojë ndihmë për të përpara se të niset me nxitim me Mattie për të arritur një mjek. Pasi kali i tyre rrëzohet nga rraskapitja, Cogburn mbart në këmbë një Mattie delirante për të gjetur ndihmë. Edhe pse Cogburn qëndron me Mattie derisa ajo të jetë jashtë rrezikut, ai është larguar në kohën kur ajo rifiton vetëdijen dhe krahu i saj përfundimisht është amputuar.

Njëzet e pesë vjet më vonë, Mattie merr një letër nga Cogburn që e fton të marrë pjesë në një shfaqje udhëtuese në Wild West, në të cilën ai po performon. Kur ajo mbërrin në faqen e shfaqjes, ajo mëson se Cogburn vdiq tre ditë më parë. Ajo e zhvendos trupin e tij në varrezat e saj familjare dhe qëndron mbi varr, duke reflektuar mbi këtë vendim, zgjedhjen e saj për të mos u martuar dhe shpresën e saj për të dëgjuar përsëri LaBoeuf nëse ai është ende gjallë.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pritja kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rotten Tomatoes raportoi se 95% e kritikëve i dhanë filmit një vlerësim pozitiv bazuar në 275 vlerësime, me një rezultat mesatar prej 8.32/10 dhe me konsensusin e tij duke deklaruar: "Ngjitur nga performancat e forta nga Jeff Bridges, Matt Damon dhe e sapoardhura Hailee Steinfeld, dhe i ngritur nga disa nga veprat më të akorduara dhe të paprekura të Coens, True Grit është një shoqërues i denjë i librit të Charles Portis."[7] Metacritic i dha filmit një rezultat mesatar prej 80 nga 100 bazuar në 41 komente nga kritikët e zakonshëm, duke treguar "vlerësime përgjithësisht të favorshme."[8] Publiku i anketuar nga CinemaScore i dha filmit një notë mesatare "B+" në një shkallë A+ deri në F.[9]

Roger Ebert dha 3.5 yje nga 4, duke shkruar: "Ajo që më bën përshtypje është se po e përshkruaj historinë dhe filmin sikur të ishte thjesht, nëse në mënyrë të admirueshme, një Western i mirë. Kjo është një befasi për mua, sepse ky është një film nga Vëllezërit Coen, dhe ky është ushtrimi i parë i zhanrit në karrierën e tyre. Mjeshtëria e tyre është një mrekulli", dhe gjithashtu duke vërejtur, "Kinematografia nga Roger Deakins na kujton lavdinë që ishte dhe mundet ende të bëhet Western."[10] Total Film i dha filmit një vlerësim me pesë yje (duke treguar 'të jashtëzakonshëm'): "Ky nuk është aq një ribërje sa një rikrijim mjeshtëror. Jo vetëm që ka rënie në versioni i vitit 1969, është filmi i parë i mrekullueshëm i vitit 2011".[11]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Roderick Jaynes është pseudonimi i përbashkët i përdorur nga vëllezërit Coen për redaktimin e tyre.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d True Grit (2010) - Financial Information The Numbers
 2. ^ a b c d McCarthy, Todd (1 dhjetor 2010). "1". The Hollywood Reporter (në anglisht). Penske Media Corporation. Marrë më 12 qershor 2023.
 3. ^ Barnes, Brooks (26 dhjetor 2010). "Strong Start for Coen Brothers' 'True Grit'". New York Times (në anglisht). Marrë më 27 dhjetor 2010.
 4. ^ a b "True Grit" (në anglisht). Box Office Mojo. 7 maj 2011. Marrë më 20 mars 2014.
 5. ^ DC Film Society: Screenings www.dcfilmsociety.org
 6. ^ "Coen Brothers' True Grit to Open the 61st Berlinale". berlinale.de (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2010-12-29. Marrë më 2010-12-15.
 7. ^ "True Grit (2010)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Fandango Media. Marrë më 17 korrik 2021.
 8. ^ "True Grit Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic". Metacritic (në anglisht). Marrë më 22 dhjetor 2010.
 9. ^ "Home". CinemaScore (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-02-25.
 10. ^ Ebert, Roger (21 dhjetor 2010). "You'd want Mattie Ross guarding your back" (në anglisht). rogerebert.com. Marrë më 25 mars 2022.
 11. ^ "True Grit Review". Total Film (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2010. Marrë më 22 dhjetor 2010.