John Wayne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
John Wayne
John Wayne in Wake of the Red Witch trailer.jpg
John Wayne
Emri: John Wayne
Ditëlindja: 26 maj 1907
Vendlindja: Winterset, Iowa, ShBA
Ditëvdekja: 11 qershor 1979
Vendvdekja: Los Angeles.


John Wayne (origjinal: Marion Michael Morrison) lindi më 26 maj 1907Winterset, Iowa, ShBA; vdiq më 11 qershor 1979Los Angeles. Ish aktor amerikan, që ka luajtur në filma Western dhe filma me temë të luftës.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmografia e Xhon Veinit është e gjërë ajo filon me filmin Brown of Harvard të xhiruar më 1926 dhe vazhdonë me filma të shquar si Men Without Women, Arizona dhe deri në filmin e tij të fundit në vitin 1976, The Shootist. Gjatë jetës së tij Xhon Vajni ka luajtur në afro 150 filma artistik që kryesish kanë për temë jetën në kaundet e "Perendimit të Egër".

John Wayne luajti rreth 150 filma, gati në të gjithë luajti ai rolin kryesor. Në listën e mëposhtme e shini filmografinë, ndarë në dekada.

Shtëpia në të cilën u lind John Wayne në Winterset, Iowa më 1907

1920[redakto | redakto tekstin burimor]

1930[redakto | redakto tekstin burimor]

1940[redakto | redakto tekstin burimor]

1950[redakto | redakto tekstin burimor]

1960[redakto | redakto tekstin burimor]

1970[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]  • "On the Set of The Alamo": Behind-the-scenes footage from the production of the film, from the Texas Archive of the Moving Image.