Bumblebee (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bumblebee
Regjia ngaTravis Knight
Shkruar ngaChristina Hodson
Bazuar nëTransformers
nga Hasbro
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaEnrique Chediak
MontazhiPaul Rubell
MuzikaDario Marianelli

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaParamount Pictures
Data e publikimit
3 dhjetor 2018 (Sony Center)
21 dhjetor 2018 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
114 minutes[1][2]
Shtetet
 • Kina[3]
 • Shtetet e Bashkuara[3]
GjuhaAnglisht
Buxheti$102–135 million[4][5][6]
Fitimi$468 million[5]

Bumblebee (stilizuar si BumbleBee dhe ndonjëherë tregtohet si Transformers: Bumblebee) është një film aksion fantastiko-shkencor i vitit 2018 i bazuar në personazhin e linjës së lodrave të Hasbro dhe TransfomersTakara Tomy me të njëjtin emër. Është pjesa e gjashtë në serinë e filmave Transformers, duke shërbyer si spin-off dhe paraardhës i filmit të vitit 2007. Filmi është drejtuar nga Travis Knight dhe skenari nga Christina Hodson. Në të luajnë Hailee Steinfeld, John Cena, Jorge Lendeborg Jr., John Ortiz, Jason Drucker, dhe Pamela Adlon, dhe shfaq Dylan O'Brien (si personazh titullar), Angela Bassett, Justin Theroux, dhe Peter Cullen në role zëri. Ishte filmi i parë live-action i Knight,[7] si dhe filmi i parë në serinë Transformers që nuk u drejtua nga Michael Bay, i cili në vend të kësaj veproi si producent. Fotografia kryesore e filmit filloi më 31 korrik 2017, në Los Anxhelos dhe San Francisko, Kaliforni. Autobot Bumblebee dërgohet në Tokë, por plagoset dhe gjendet dhe ndihmohet nga një vajzë adoleshente e quajtur Charlie.

Filmi u shfaq premierë më 3 dhjetor 2018, në Sony CenterBerlin dhe u publikua në Shtetet e Bashkuara më 21 dhjetor, nga Paramount Pictures. Ai mori vlerësime pozitive nga kritikët, të cilët vlerësuan sekuencat e tij të veprimit, performancën e Steinfeld, drejtimin e Knight, pamjet vizuale dhe mjedisin e viteve 1980. Pavarësisht se filmi ishte pjesa me fitimin më të ulët të ekskluzivitetit në atë kohë, ai ishte një sukses në arkë, duke fituar 468 milionë dollarë në mbarë botën kundrejt një buxheti prodhimi midis 102-135 milionë dollarë. Një vazhdim, Transformers: Rise of the Beasts, u publikua më 9 qershor 2023.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në planetin Cybertron, Autobotët, të udhëhequr nga Optimus Prime, janë në prag të humbjes së luftës së tyre kundër Decepticons dhe përgatiten të evakuojnë planetin. Forcat Decepticon të udhëhequra nga Starscream, Soundwave, dhe Shockwave përgjojnë Autobotët gjatë evakuimit të tyre dhe Optimus dërgon skautin e Autobot B-127 në Tokë në një pod arratisjeje për të ngritur një bazë operacionesh ndërsa ai qëndron prapa për të shmangur Decepticons. B-127 arrin në Tokë dhe u përplas në Kaliforni në vitin 1987, duke ndërprerë një ushtrim stërvitore nga Sektori 7, një agjenci sekrete qeveritare e ngarkuar me monitorimin e aktivitetit jashtëtokësor në Tokë. Koloneli Jack Burns supozon se B-127 është armiqësor dhe urdhëron njerëzit e tij të sulmojnë Autobotin. B-127 skanon një xhip Willys MB dhe ikën në një minierë aty pranë, ku i zë pritë Decepticon Blitzwing. Kur B-127 refuzon të zbulojë vendndodhjen e Optimus, Blitzwing gris kutinë e tij të zërit dhe dëmton bërthamën e tij të kujtesës, duke e shtyrë B-127 të vrasë Decepticon me një nga raketat e tij. B-127 skanon një Volkswagen Beetle të verdhë të vitit 1967, përpara se të rrëzohet nga lëndimet e tij.

Charlene "Charlie" Watson, e cila është e dëshpëruar nga vdekja e babait të saj dhe e indinjuar për marrëdhënien e nënës së saj Sally me të dashurin e saj të ri Ronald, gjen Beetle në një kantier lokal në pronësi të xhaxhait të saj Hank, i cili ia jep asaj si të 18-të. dhuratë ditëlindjeje. Kur përpiqet ta nisë atë, Charlie pa vetëdije aktivizon një sinjal kthimi që zbulohet nga Decepticons Shatter dhe Dropkick ndërsa ata marrin në pyetje dhe vrasin Cliffjumper në një nga hënat e Saturnit. Dy Decepticons shkojnë në Tokë, marrin forma automjetesh të krijuara nga njeriu dhe ndeshen me Sektorin 7; duke u shtirur si paqeruajtës, ata bindin agjencinë që t'i ndihmojë ata të kapin B-127, pavarësisht kundërshtimeve të Burns.

Ndërsa Charlie përpiqet të rregullojë Beetle, ai shndërrohet në B-127, me të cilin ajo miqësohet dhe e quan "Bumblebee". Më pas ajo zhbllokon pa e ditur një mesazh nga Optimus që i kërkon Bumblebee të mbrojë Tokën, gjë që rikthen disa nga kujtimet e tij. Ata zbulohen nga fqinji i Çarlit, Memo, i cili pranon të mbrojë sekretin e tyre, ndërsa Bumblebee mëson të përdorë radion e tij për të komunikuar. Ndërsa mbetet vetëm një ditë, Bumblebee shkatërron pa dashje shtëpinë e Charlie dhe shkakton një rritje të energjisë që tërheq vëmendjen e Sektorit 7. Kur Sally fajëson Charlie për kërdinë, Charlie ka një krizë emocionale dhe më në fund shpreh dhimbjen e saj për vdekjen e babait të saj dhe largohet me Bumblebee dhe Memo, vetëm për t'u kapur nga Sektori 7 dhe Decepticons. Bumblebee kapet ndërsa Charlie dhe Memo kthehen në shtëpi.

Charlie bind vëllanë e saj Otis që të mbulojë për të dhe Memo ndërsa ata ndjekin Burns në postin e Sektorit 7 ku po mbahet Bumblebee. Ndërsa torturojnë Bumblebee, Shatter dhe Dropkick aktivizojnë aksidentalisht një mesazh nga Optimus dhe mësojnë se Autobots po vijnë në Tokë. Dropkick më pas vret Bumblebee dhe Dr.

Charlie e kthen në jetë Bumblebee, duke rikthyer kujtimet e tij dhe shmang pengimin e Burns. Pasi iu shmangën ushtrisë me ndihmën e Memos dhe familjes së saj, Charlie dhe Bumblebee ndjekin Decepticons, të cilët po përdorin një kullë radioje në një port aty pranë për të kontaktuar aleatët e tyre në Cybertron. Shatter qëllon helikopterin e Burns kur ai përpiqet të ndërhyjë, por ai shpëtohet nga Bumblebee. Bumblebee lufton Dropkick dhe e lidh atë me një zinxhir, duke e copëtuar atë. Charlie çaktivizon fenerin Decepticon, vetëm për t'u ndjekur nga Shatter. Bumblebee shkatërron një mur dige, duke shkaktuar një përmbytje që shkakton një anije mallrash të shtypë dhe shkatërrojë Shatter. Bumblebee dhe Charlie ikin nga ushtria dhe më vonë arrijnë në një shkëmb me pamje nga Golden Gate Bridge, ku Charlie, duke kuptuar se Bumblebee ka një qëllim më të madh, thotë lamtumirë. Bumblebee merr një formë të re të Chevrolet Camaro të vitit 1977 dhe largohet, dhe Charlie ribashkohet me familjen dhe Memo.

Bumblebee ribashkohet me Optimus, i cili shpëtoi me sukses nga Cybertron. Ai lavdëron Bumblebee për mbajtjen e Tokës të sigurt ndërsa ata shikojnë më shumë bishtaja të arratisjes që hyjnë në atmosferën e Tokës. Ndërkohë, Charlie përfundon riparimin e Corvette ku ajo dhe babai i saj po punonin dhe merr makinën klasike për një makinë.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëzit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç kësaj, Nick Pilla luan agjentin e Sektorit 7, Seymour Simmons, një version më i vjetër i të cilit u portretizua nga John Turturro në filmat e mëparshëm të Transformers.[8] Fred Dryer luan Sherif Lock, një sherif që hyn në një ndjekje me shpejtësi të lartë me Charlie, Memo dhe Bumblebee, ndërsa Edwin Hodge luan Danny Bell, një agjent i Sektorit 7. Tim Martin Gleason shfaqet në sekuencat e rikthimit si babai i vdekur i Charlie. Rachel Crow dhe Abby Quinn shfaqen në skenat e fshira si shoqet e Charlie-t, Liz dhe Brenda respektivisht.

Zërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autobotët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Decepticons[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Angela Bassett si Shatter: Një ndërrues i trefishtë i Decepticon që shndërrohet në një Plymouth Satellite të kuqe të vitit 1971 dhe një Harrier.[12]
 • Justin Theroux si Dropkick: Një ndërrues i trefishtë i Decepticon që shndërrohet në një AMC Javelin blu të vitit 1974 dhe një Bell AH-1 SuperCobra.[12]
 • David Sobolov si Blitzwing: Një kërkues Decepticon i cili shndërrohet në një McDonnell Douglas F-4 Phantom II kuqezi dhe është përgjegjës për dëmtimin e kutisë së zërit të Bumblebee dhe bërthamës së kujtesës.[10][13]
 • Jon Bailey si:
  • Shockwave: Një shkencëtar Decepticon që urdhëron shkatërrimin e Kullës Autobot.[14]
  • Soundwave: Oficeri i komunikimit i Decepticons, i cili drejton Decepticons në mungesë të Megatron. Soundwave ka një mik të quajtur Ravage që ai e mban në gjoks.[14][15]

Transformers që shfaqen në role që nuk flasin përfshijnë Ironhide, një specialist i armëve Autobot; Starscream, një kërkues Decepticon dhe i dyti në komandën e Decepticons; dhe Ravage, shoku i Soundwave i cili është vendosur në gjoksin e tij. Forcat Decepticon përbëhen nga kërkues të shumtë gjenerikë Decepticon që transformohen në avionë Cybertronian, shumë prej të cilëve përdorin skema ngjyrash të bazuara në personazhet para-ekzistues të Transformers si Skywarp, Thundercracker dhe Thrust.[16]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "BUMBLEBEE (2018)". British Board of Film Classification (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2019. Marrë më 15 dhjetor 2018.
 2. ^ "BUMBLEBEE [Re-edited version,2D]". British Board of Film Classification (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më janar 9, 2019. Marrë më janar 9, 2019.
 3. ^ a b "Bumblebee (2018)". British Film Institute (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2022. Marrë më 20 dhjetor 2022.
 4. ^ Bumblebee (2018) The Numbers
 5. ^ a b "Bumblebee". Box Office Mojo. IMDb. Retrieved March 4, 2021.
 6. ^ Film and Television Tax Credit Program Program 2.0 (PDF) (Reportazh) (në anglisht). California Film Commission. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 tetor 2017. Marrë më 4 tetor 2018.
 7. ^ Spiegel, Josh (27 dhjetor 2018). "'Bumblebee' and When an Animation Director Jumps to Live Action". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2019. Marrë më 29 janar 2019.
 8. ^ Butler, Tom (17 dhjetor 2018). "Director Travis Knight reveals 'Bumblebee's' surprising connection to Michael Bay's 'Transformers' (exclusive)". Yahoo Movies UK (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2019. Marrë më 21 janar 2019 – nëpërmjet news.yahoo.com.
 9. ^ Vejvoda, Jim (3 dhjetor 2018). "Bumblebee Voice Actor Revealed". IGN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2021. Marrë më 3 dhjetor 2018.
 10. ^ a b Scott, Ryan (23 korrik 2018). "Optimus Prime Is Definitely in Bumblebee Movie". MovieWeb (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2018. Marrë më 24 korrik 2018.
 11. ^ DeLisle-Griffin, Grey (9 dhjetor 2018). "Go watch the @transformers @bumblebeemovie !!! It's SO GOOD! #arcee #BumblebeeMovie #Transformerspic.twitter.com/iHXqdjLUxN" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2022. Marrë më 9 dhjetor 2018.
 12. ^ a b Breznican, Anthony (13 korrik 2018). "First Look: Bumblebee unveils two new Decepticon muscle cars" (në anglisht). Entertainment Weekly. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2018. Marrë më 13 korrik 2018.
 13. ^ Bumblebee (2018) - Official Teaser Trailer - Paramount Pictures (në anglisht). Paramount Pictures. 5 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2018. Marrë më 5 qershor 2018 – nëpërmjet YouTube.
 14. ^ a b McMillan, Graeme (24 shtator 2018). "How 'Bumblebee' Trailer Demonstrates Best of Both Worlds". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2018. Marrë më 27 shtator 2018.
 15. ^ Bailey, Jon (9 dhjetor 2018). "I'm just gonna go ahead & claim these for the @bumblebeemovie toys of the characters I voiced. @transformers #JoinTheBuzz #TransformersSeigepic.twitter.com/Ygw9yDET8e" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2019. Marrë më 10 dhjetor 2018.
 16. ^ "Bumblebee: Developing an Epic Set Piece" (në anglisht). Industrial Light and Magic. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2021. Marrë më 19 maj 2019.