Jump to content

John Cena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
John Cena

Cena në dhjetor 2012.

Emri i lindjes John Felix Anthony Cena
Emrat e ringut John Cena [1]
Juan Cena
Mr. P
The Prototype
Gjatësia 1.85 cm [2]
Pesha 114 kg
Lindja 23 prill 1977
West Newbury, Massachusetts
Rezidenca Tampa, Florida
Stërvitur nga Ultimate Pro Wrestling [3]
Ohio Valley Wrestling
Debutimi 2000

John Felix Anthony Cena' (lindur më 23 prill 1977)[4] është një mundës profesionist dhe aktor. Ai për momentin është pjestar i WWE [5].

Cena filloi karrierën e tij profesioniste në mundje në 1999 me Ultimate Pro Wrestling, ku ai majti UPW Heavyweight Championship [6]. Në 2001, Cena firmosi një kontratë zhvillimi me World Wrestling Federation (WWF, më vonë me emër WWE). Cena debutoi në sektorin kryesor të WWE më 27 qershor 2002, dhe që nga ajo ditë, ai ka fituar 21 tituj në total, përfshirë 13 tituj kampion bote, pasi ka fituar 11 herë WWE Champion (rekord) dhe 3 herë World Heavyweight Champion, një rekord që ndahet me Triple H. Gjithashtu John Cena ka fituar edhe 3 herë WWE United States Champion dhe 4 herë Tag Team Champion. John Cena ka fituar edhe 2 Royal Roumble (2008 dhe 2013) dhe 2012 Money in the Bank për titullin e WWE. John Cena ka fituar 3 herë Slammy Award (2009, 2010 dhe 2012) për superstarin më të mirë të WWE. John Cena është superstari i katërt që ka mbajtur më shumë titullin e WWE. Ai është i vetmi superstar sëbashku me Damien Sandow që ka fituar Money in the Bank po ka dështuar në fitimin e titullit.

Jashtë WWE, John Cena ka krijuar këngen You Can't See Me (Ti nuk mund të më shikosh mua) që e përdor edhe në WWE. John Cena është edhe një aktor i mirë me disa filma të luajtur si: The Marine (2006), 12 Rounds (2009), dhe Legendary (2010). John Cena ka marrë pjesë edhe në televizione si: Manhunt, Deal or No Deal, MADtv, Saturday Night Live, Punk'd, dhe Psych. John Cena ka marrë pjesë në shumë reklama, dhe shpesh i viziton të sëmurët nga kanceri. Gjithashtu Cena ka një respekt të veçantë për ushtarët e Shteteve të Bashkuara.

== Jeta e hershme ==John cena lindi me 23 prill 1977.Prinderit e tij john cena sr dhe carol cena e rriten John cenen me dashuri shume te madhe.Me pjesen e shkollimt cena ishte nje nxenes i shkelqyer deri ne shkollen elementare me pas notat e tij u perkeqesuan sepse ai i'u prokupua stervitjes.

Karriera si mundës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ultimate Pro Wrestling (1999–2001)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

World Wrestling Federation/Entertainment/WWE (2001–vazhdon)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ohio Valley Wrestling (2001–2002)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Debutimi (2002–2004)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rritja si superyll (2004–2005)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

WWE Championship dhe dëmtimi (2006–2007)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rikthimi dhe titujt kampion bote (2008–2010)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konflikti me The Nexus (2010–2011)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thyerja e rekordit; WWE Champion (2011–2013)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

WWE World Heavyweight Champion (2013–vazhdon)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në episodin e Raw më 7 tetor, General Manager i SmackDown Vickie Guerrero lajmëroi se John Cena do të rikthehej në Hell in a Cell, për t'u përballur me Alberto Del Rion për titullin e tij World Heavyweight Championship [7]. Cena arriti të mposhtë Del Rion në pay-per-view e 27 tetorit, duke fituar titullin e tij të tretë World Heavyweight [8]. Natën pasardhëse në Raw, Cena mposhti Damien Sandow në ndeshjen e tij të parë për mbrojtjen e titullin pasi Sandow vuri në lojë kontratën e tij të Money in the Bank [9]. Cena gjithashtu e mbrojti në mënyrë të suksesshme titullin e tij kundër Del Rios në Survivor Series [10].

Në episodin e Raw më 25 nëntor, Cena sygjeroi që të jetë vetëm "një kampion" në WWE, kështu që Triple H deklaroi se do të bëhej një ndeshje për unifikimin e titujve ndërmjet Cenës dhe Randy Orton në pay-per-view e TLC. Cena e humbi ndeshjen kundër Ortonit, duke humbur gjithashtu edhe titullin e tij të World Heavyweight Championship [11]. Stephanie McMahon lajmëroi një ripërsëritje të ndeshjes, ku Orton do të mbronte titullin e tij WWE World Heavyweight kundër Cenës në Royal Rumble. Orton e fitoi ndeshjen për shkak të një ndërhyrje të The Wyatt Family, të cilët sulmuan Cenën pas mbarimit të ndeshjes [12].

Aktivitetet e tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paraqitjet si i ftuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fondacioni Make-A-Wish[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përkrahjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fashion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paraqitjet jo si aktor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mundje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "OWOW Profile". Online World of Wrestling. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2013. Marrë më 29 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "John Cena". WWE. Marrë më 14 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "UPW: John "Prototype" Cena". UPW. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2008. Marrë më 13 mars 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "SLAM! Sports biography". CANOE. 6 shkurt 2005. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2015. Marrë më 5 maj 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Sokol, Bryan (20 dhjetor 2010). "TLC delivers highs, lows and a new champ". Slam! Sports. Canadian Online Explorer. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2015. Marrë më 20 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ John Cena
 7. ^ "CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 10/7 (Hour 3): Cena's return announced, Triple H finally gets KO'ed, Shield vs. Team Bryan & Rhodes main event, Miz TV, more". PwTorch.com. Marrë më 17 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "CALDWELL'S WWE HIAC PPV RESULTS (Hour 2): Cena returns in World Title match, Punk vs. Ryback HIAC match". PwTorch.com. Marrë më 17 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 10/28 (Hour 1): Cena opens Raw, Sandow attempts MITB cash-in, Shield". PwTorch.com. Marrë më 17 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "World Heavyweight Champion John Cena def. Alberto Del Rio". PwTorch.com. Marrë më 17 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Clapp, John (25 nëntor 2013). "World Heavyweight Champion John Cena vs. WWE Champion Randy Orton (Tables, Ladders & Chairs Match)". WWE. Marrë më 3 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "WWE World Heavyweight Champion Randy Orton def. John Cena BY ANTHONY BENIGNO - wwe.com". WWE. Marrë më 17 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]