Jump to content

Golden Gate Bridge

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje e urës Golden Gejt

Golden Gejt (angl. Golden gate, shq. "Dera e artë") është urë, e gjatë 2.737 metra, e cila lidhë San Franciskon me bregun Marin. Ura është hapur më 27 maj 1937. Kur është ndërtuar ka qenë ura më e madhe në botë. Është e lartë 227 m, dhe e gjerë 27 m.

Kjo urë ka rëndësi të madhe për komunikacion dhe është pjesë e autostradës 101 (engl. US Highëay 101). Gjithashtu është e njohur si objekt turistik. Në muaj mesatarisht nëpër këtë urë kalojnë 3,4 milion automobila. Konsiderohet se nga hapja e kësaj ure deri tash kanë kaluar rreth 1,6 miliard automjete.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]