Midsommar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Midsommar
Regjia ngaAri Aster
Shkruar ngaAri Aster
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaPawel Pogorzelski
MontazhiLucian Johnston
MuzikaBobby Krlic

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga
 • A24 (Shtetet e Bashkuara të Amerikës)
 • Nordisk Film (Suedi)
Data e publikimit
Kohëzgjatja
148 minuta
Shtetet
GjuhaAnglisht[2]
Buxheti$9 milion[3]
Fitimi$48 milion[3]

Midsommar (shqip: Mesvera) është një film horror popullor i vitit 2019 i shkruar dhe drejtuar nga Ari Aster. Filmi interpreton Florence Pugh dhe Jack Reynor si një çift amerikan jofunksional që udhëton në Suedinë rurale me një grup miqsh për një festival të mesit të verës, por e gjejnë veten në kthetrat e një kulti të keq që pretendon se praktikon paganizmin skandinav. Aktorët dytësorë përfshijnë William Jackson Harper, Vilhelm Blomgren, Ellora Torchia, Archie Madekwe dhe Will Poulter.

Një bashkëprodhim midis Shteteve të Bashkuara dhe Suedisë, filmi fillimisht u shfaq në Aster si një film i drejtpërdrejtë slasher i vendosur midis kulturistëve suedezë. Ndërsa elementët e konceptit origjinal mbeten në produktin përfundimtar, filmi i përfunduar fokusohet në një marrëdhënie të përkeqësuar të frymëzuar nga një ndarje e vështirë e përjetuar nga vetë Aster. Kolona zanore e filmit, e kompozuar nga muzikanti elektronik britanik Bobby Krlic (i njohur më mirë si The Haxan Cloak), merr frymëzim nga muzika popullore nordike. Filmi u xhirua në lokacionBudapest në verën dhe vjeshtën e 2018.

Midsommar u shfaq në teatër në Shtetet e Bashkuara nga A24 më 3 korrik 2019 dhe në Suedi nga Nordisk Film më 10 korrik 2019. Filmi fitoi 48 milionë dollarë dhe mori vlerësime pozitive, me vlerësime për drejtimin e Aster-it dhe performancën e Pugh në veçanti, megjithëse polarizoi audiencën e përgjithshme.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studentja amerikane Dani mbetet thellësisht e traumatizuar pasi motra e saj bipolare Terri vret prindërit e tyre dhe veten. Incidenti e tensionon më tej marrëdhënien e Danit me të dashurin e saj gjithnjë e më të largët, një koleg student i quajtur Kristian. Ajo më vonë mëson se Kristian, me miqtë e tij Mark dhe Xhosh, është ftuar nga miku i tyre suedez Pele për të marrë pjesë në një festival të mesit të verës në komunën e tij stërgjyshore, Hårga, në zonën rurale Hälsingland të Suedisë. Festivali zhvillohet vetëm një herë në 90 vjet; Xhosh, i cili po shkruan tezën e tij mbi festimet evropiane të mesit të verës, e konsideron atë si një mundësi një herë në jetë. Kristian nuk e kishte diskutuar udhëtimin me Danin pasi ai synonte të ndahej me të përpara se të ndodhte tragjedia e saj familjare, por ai e fton me ngurrim pas një debati.

Me të mbërritur në komunë, ata takojnë Simon dhe Koni, një çift britanik që ishin ftuar nga vëllai i komunës së Pele, Ingemar. Ai i ofron grupit kërpudha psikodelike, duke bërë që Dani të ketë një udhëtim të keq dhe të halucinojë për familjen e saj të vdekur. Një ditë pas mbërritjes së tyre, grupi është dëshmitar i një ceremonie ättestupa, ku dy pleq kryejnë vetëvrasje duke u hedhur nga një shkëmb mbi shkëmbinjtë poshtë. Kur njëri nga pleqtë i mbijeton rënies, anëtarët e komunës imitojnë vajtimet e tij të dhimbjes përpara se t'i shtypin kokën me një çekiç të madh. Plaku i komunës Siv përpiqet të qetësojë Konin dhe Simonin duke shpjeguar se çdo anëtar i komunitetit të tyre e bën këtë në moshën 72-vjeçare dhe se besohet se është një nder i madh.

Kristian vendos gjithashtu të shkruajë tezën e tij për komunën Hårga, duke irrituar Xhoshin duke bërë plagjiaturë idenë e tij. I shqetësuar nga ceremonitë, Dani tenton të largohet, por Pele e bind atë të qëndrojë. Ai shpjegon se edhe ai mbeti jetim pasi prindërit i humbën jetën në zjarr dhe komuna u bë familja e tij e re. Koni dhe Simon kërkojnë të largohen dhe supozohet se janë dërguar individualisht në një stacion treni aty pranë. Gjatë hulumtimit të tezës së tij, Kristian i thuhet se të huajt nganjëherë sillen në komunë për qëllime "të çiftëzimit" për të shmangur inçestin. Ai inkurajohet të marrë pjesë, por refuzon. Pasi urinon padashur në një pemë të shenjtë, Marku joshet larg grupit nga një prej anëtarëve femra të komunës dhe vritet në pyll. Atë natë, Xhoshi del fshehurazi nga shtrati për të bërë fotografi të paligjshme të teksteve të shenjta të komunës. Ai kapet dhe shpërqendrohet nga një burrë i veshur me fytyrën me lëkurë të Markut, dhe më pas goditet për vdekje me çekiç dhe tërhiqet zvarrë.

Të nesërmen, Dani dhe Kristiani janë nën presion veçmas për të pirë një çaj halucinogjen. Dani fiton një konkurs vallëzimi majpole dhe kurorëzohet Mbretëresha e Majit. Kristian drogohet dhe merr pjesë në një ritual seksi të krijuar për të ngjizur Maja, një anëtare e re e Hårga-s, ndërsa femrat më të vjetra nudo shikojnë dhe imitojnë ankimet e Majës. Dani është dëshmitare e ritualit dhe ka një atak paniku, ndërsa gratë e komunës e rrethojnë, duke imituar britmat e saj të pikëllimit. Pas ritualit, një i krishterë lakuriq tenton të ikë. Ai zbulon këmbën e prerë të Joshit të mbjellë në një shtrat lulesh dhe kufomën e Simonit të ekspozuar në një hambar, ky i fundit është bërë një shqiponjë gjaku. Më pas, një plak paralizon të krishterën me një drogë.

Për ceremoninë përfundimtare, drejtuesit e komunës shpjegojnë se komuna duhet të ofrojë nëntë sakrifica njerëzore për ta pastruar atë nga e keqja. Katër viktimat e para (Marku, Xhosh, Simon dhe Koni) ishin të huaj të joshur nga Pele dhe Ingemar, ndërsa katër viktimat e ardhshme (dy pleqtë ättestupa, plus vullnetarët Ingemar dhe Ulf) janë nga komuna. Si mbretëresha e majit, Dani duhet të zgjedhë ose të krishterë ose një anëtar të komunës të zgjedhur rastësisht si sakrificën përfundimtare. Ajo zgjedh Kristianin, i cili futet në trupin e një ariu kafe të zbërthyer dhe vendoset në një tempull trekëndor prej druri së bashku me flijimet e tjera. Anëtarëve të komunës që do të flijohen u jepet drogë dhe u thuhet se nuk do të ndjejnë frikë apo dhimbje, por Kristian nuk është dhe mbetet i paralizuar. Struktura është djegur dhe anëtarët e komunës imitojnë britmat e atyre që digjen të gjallë. Dani fillimisht qan nga tmerri dhe pikëllimi, por në fund fillon të buzëqeshë.

Cast[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkrimtari dhe regjisori Ari Aster

Në maj 2018, u njoftua se Ari Aster do të shkruante dhe drejtonte filmin, me Lars Knudsen që do të shërbente si producent. B-Reel Films, një kompani suedeze, prodhoi filmin së bashku me Square Peg, me shpërndarjen A24. [4] Filmi i mëparshëm horror i Aster, Herditary, pati një sukses të madh kritik, duke fituar mbi 80 milionë dollarë për t'u bërë filmi me fitimet më të larta të A24 në mbarë botën. [5] Sipas Aster-it, ai ishte kontaktuar nga drejtuesit e B-Reel, Martin Karlqvist dhe Patrik Andersson [6] për të drejtuar një film slasher të vendosur në Suedi, një ide të cilën ai fillimisht e hodhi poshtë pasi mendoi se "nuk kishte asnjë mënyrë në histori". Aster përfundimisht shpiku një komplot në të cilin dy personazhet qendrore po përjetojnë tensione të marrëdhënieve që afrojnë një ndarje, dhe shkroi skenarin përreth rreth kësaj teme. Ai e përshkroi rezultatin si "një film shpërbërjeje i veshur me rrobat e një filmi horror popullor". [7] Aster ka përmendur filmin Modern Romance të Albert Brooks të vitit 1981 si një frymëzim për Midsommar, dhe gjithashtu e quajti atë "Magjistari i Ozit për perversët". [8]

Aster punoi me projektuesin e produksionit të filmit Henrik Svensson për të zhvilluar elementet folklorike të filmit dhe traditat e Hårga-s, ndërsa vizituan së bashku Hälsingland. [9] [10] Ai hulumtoi Hälsingegårds, "fermat shekullore që zakonisht kishin pikturë në mure", për të zhvilluar një version të stilizuar për grupin, si dhe festimet e Ditës së Majit dhe të mesit të verësfolklorin suedez, gjerman dhe anglez. Aster gjithashtu hulumtoi lëvizjet shpirtërore dhe komunitetet, duke thënë se ai u frymëzua veçanërisht nga antropozofia e Rudolf Steiner dhe lëvizja teozofike. [10]

Florence Pugh, Jack Reynor, Will Poulter, Vilhem Blomgren, William Jackson Harper, Ellora Torchia dhe Archie Madekwe iu bashkuan kastit në korrik 2018. [11] [12]

Post-produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aster tha se efektet vizuale për skenat psikedelike përfshinin prova dhe gabime të konsiderueshme: "Jam i sigurt që për disa nga ato shkrepje arritëm deri në pikën ku kishim 60 versione. Në një përsëritje kërcitja ishte shumë shpërqendruese dhe ju nuk jeni duke i kushtuar vëmendje personazheve, dhe më pas e ulët atë në pikën ku nëse u kushtoni vëmendje personazheve, nuk do t'i vini re kurrë efektet penguese." Efektet vizuale më minimale u vendosën një javë përpara shfaqjes së parë. [6]

Pati rreth një debat gjashtë-javor nëse filmit do t'i jepej një vlerësim NC-17 ose R nga MPAA për lëshimin e tij në SHBA për shkak të lakuriqësisë së tij grafik, me atë që përfundimisht do t'i jepej një vlerësim R pas shkurtimeve. Vlerësimi NC-17 konsiderohet i dëmshëm për performancën e filmave në arkë. [13]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aster rekrutoi muzikantin elektronik Bobby Krlic (The Haxan Cloak) për të kompozuar partiturën e filmit, pasi kishte shkruar filmin ndërsa dëgjonte albumin e Krlic-it të vitit 2013 Excavation.

Aster e shkroi filmin duke dëgjuar albumin e muzikantit elektronik britanik The Haxan Cloak të vitit 2013, Excavation. Aster më vonë e rekrutoi atë për të kompozuar partiturën e filmit, me emrin e tij të vërtetë Bobby Krlic. Krlic filloi të kompozonte muzikën përpara se të fillonin xhirimet, duke u frymëzuar nga muzika popullore nordike dhe duke bashkëpunuar ngushtë me Aster. Filmi përdor muzikën dietike, ku ngjarjet në ekran bashkohen me partiturën. [14] [15] [16]

Albumi i kolonës zanore u publikua më 5 korrik 2019 përmes Milan Records. [17]

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Midsommar pati një shfaqje para publikimit në kinemanë Alamo Drafthouse në New York City, më 18 qershor 2019. [18] Filmi u shfaq në teatër në Shtetet e Bashkuara më 3 korrik 2019. [19]

Prerje e drejtorit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prerja origjinale 171-minutëshe e Aster-it e filmit, të cilin A24 i kërkoi Aster-it ta shkurtonte për një shfaqje të gjerë teatrale, pati premierën e saj botërore në Shoqërinë e Filmit të Lincoln Center në Nju Jork Siti më 20 gusht 2019. [20] Ai u shfaq në kinematë në të gjithë Shtetet e Bashkuara për një fundjavë duke filluar nga 29 gusht 2019. Prerja e regjisorit u publikua si ekskluzive e Apple TV më 24 shtator 2019. [21] Në mediat fizike, ai pa një lëshim britanik në Blu-ray dhe DVD më 28 tetor 2019, [22] një lëshim Australian Blu-ray më 6 nëntor 2019 [23] dhe një lëshim në SHBA në Blu-ray në korrik 2020. [24]

Media në shtëpi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Midsommar u lëshua në Digital HD më 24 shtator 2019 dhe në DVD dhe Blu-ray më 8 tetor 2019. [25] Prerja e filmit nga regjisori u publikua më pas në Blu-ray dhe 4K Ultra HD Blu-ray si ekskluzivitet i dyqanit A24 më 20 korrik 2020, në kopje të kufizuara. [26]

Temat dhe analizat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stackars lilla Basse! i ilustruesit suedez John Bauer shfaqet në një skenë të hershme në film; Vox propozon që të lë të kuptohet në momentet e mëvonshme të filmit, duke u përshtatur gjithashtu me stilin e përrallës së filmit. [27]

Duke shkruar në The Guardian, Steve Rose e përshkruan Midsommar si "një studim i fuqishëm i pikëllimit, tradhtisë, ndarjeve dhe më shumë". Rose sugjeron se tre shokët meshkuj të Danit mund të shihen si përfaqësues të "mashkulloritetit toksik", ose analoge të tre shokëve meshkuj në Magjistari i Ozit (domethënë Njeriu prej kallaji, Luani Frikacak dhe Scarecrow). Rose propozon që filmi mund të lexohet si një " shëmbëlltyrë e racionalizmit të mrekullueshëm, të zgjuar të qytetit, modern të zhbërë nga vlerat primare rurale". Përndryshe, ai propozon që traditat e fshatarëve mund të lexohen si të djathta ekstreme, nacionaliste të bardhë ose eugjeniste. [8]

Vox, Alissa Wilkinson e përshkroi historinë e Midsommar si pas udhëtimit emocional të Danit dhe konventave të përrallave, ku Dani humbet familjen e saj në fillim dhe vazhdon të bëhet mbretëreshë, si me Hirushen dhe Borëbardhën. Artikulli vëren gjithashtu përdorimin e imazheve që parashikojnë ngjarje të mëvonshme gjatë gjithë filmit. [27] Vetë Aster tha: "Ne fillojmë pasi Dani humbet një familje dhe përfundojmë kur Dani fiton një. Dhe kështu, për mirë ose për keq, [Hårga] janë atje për të siguruar pikërisht atë që i mungon dhe pikërisht atë që i nevojitet, në të vërtetë moda e përrallave." [10]

Monica Wolfe diskutoi Midsommar si pasqyrues të temave të globalizimit dhe imperializmit amerikan në një artikull të vitit 2022 në Journal of Popular Film and Television . Wolfe përshkruan ideologjitë konkurruese të filmit të feminitetit kundrejt maskulinitetit, njohurive akademike kundrejt njohurive popullore dhe kapitalizmit kundër komunizmit, duke shkruar se "tmerri i filmit nxitet nga rezistenca e Tjetrit të objektivizuar ndaj dëshirës së fuqisë perandorake për të dominuar vendin fizik dhe zotërimin e tij. hapësirë ideologjike, por është e ndërlikuar nga një sugjerim se, në këtë rast unik, Tjetri është gjithashtu një fuqi nacionaliste, e krahut të djathtë dhe tensioni midis vendit dhe të huajit pasqyron atë të një Lufte të re të Ftohtë. [28]

Skena qendrore e seksit të filmit, mes Christian dhe Maja, ka qenë objekt debati nëse paraqet përdhunim. Një artikull në Seksualitet & Kulturë pohon se "natyra e paqartë e kësaj skene mund të shihet si problematike, sepse mjegullon kufirin midis pëlqimit dhe sulmit seksual " dhe se filmi ka implikime për kuptimet bashkëkohore të përdhunimit, veçanërisht të meshkujve. [29]

Yusuke Narita, një profesor japonez në Universitetin Yale, citoi pozitivisht një skenë në film ku një i moshuar detyrohet të hidhet nga një shkëmb. Narita e përdori këtë si një shembull të "vetëvrasjes masive" ose "seppuku masiv", që ai pretendoi se ishte mënyra e vetme për të zgjidhur krizën e plakjes në Japoni. Komentet rezultuan në një polemikë të madhe, por gjithashtu rezultuan që Narita të bëhej një figurë e njohur në mesin e disa të rinjve japonezë. [30]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Wicker Man, një film horror popullor britanik i vitit 1973 që rrotullohet rreth një kulti pagan.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Midsommar (2019)". British Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2021. Marrë më 18 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Midsommar". BBFC. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2021. Marrë më 18 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Midsommar (2019)". Box Office Mojo. IMDb. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2019. Marrë më 6 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Fleming, Mike Jr. (8 maj 2018). "A24 Pacts For 'Hereditary' Helmer Ari Aster's Next Horror Film". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2018. Marrë më 30 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Donnelly, Matt (19 qershor 2019). "'Midsommar' Traumatizes Early Audiences (But in a Good Way)". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2019. Marrë më 1 korrik 2019.
 6. ^ a b Olsen, Mark (2019-07-04). "'Midsommar' explained: The filmmakers unpack the sex, rituals and shocking ending". Los Angeles Times (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2021. Marrë më 2022-07-16. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":3" defined multiple times with different content
 7. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura vulture
 8. ^ a b Rose, Steve (2019-07-08). "Midsommar: what the hell just happened? Discuss with spoilers". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2022-08-08. Marrë më 2022-07-13. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":1" defined multiple times with different content
 9. ^ Beebe, Jessica (2020-08-12). "Midsommar: Every Filming Location In Ari Aster's Movie". ScreenRant (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2022. Marrë më 2022-07-16.
 10. ^ a b c Wilkinson, Alissa (2019-07-02). "Ari Aster on his new film Midsommar: "I keep telling people I want it to be confusing"". Vox (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2022-07-16. Marrë më 2022-07-15. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":5" defined multiple times with different content
 11. ^ Kroll, Justin (30 korrik 2018). "Florence Pugh Lands Female Lead in 'Hereditary' Director Ari Aster's Next Film". Variety. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2018. Marrë më 30 korrik 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Sneider, Jeff (30 korrik 2018). "Exclusive: Jack Reynor, Will Poulter to Star in Ari Aster's Follow-Up to Hereditary". Collider. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2020. Marrë më 30 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Wilhelmi, Jack (2020-06-21). "Midsommar: Why The Movie Was Almost Rated NC-17". ScreenRant (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2022. Marrë më 2022-07-16.
 14. ^ Clarke, Patrick (2019-07-04). "The Haxan Cloak Talks His 'Midsommar' Score". The Quietus (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2023. Marrë më 2021-09-02.
 15. ^ Lobenfeld, Claire (2019-12-09). "The Haxan Cloak on the score and sound design of Midsommar". Fact Magazine (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2021. Marrë më 2021-09-02.
 16. ^ Torres, Eric (2019-07-02). "The Haxan Cloak and Midsommar Director Ari Aster on Making the Year's Creepiest Film Score". Pitchfork (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2021. Marrë më 2021-09-02.
 17. ^ Strauss, Matthew (2019-06-19). "The Haxan Cloak Releasing Score for New Film Midsommar". Pitchfork (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2021. Marrë më 2021-09-02.
 18. ^ Stolworthy, Jacob (19 qershor 2019). "Midsommar reviews: 'Nightmarish' horror film hailed as modern-day Texas Chainsaw Massacre". The Independent. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ D'Alessandro, Anthony (3 prill 2019). "Ari Aster's 'Midsommar' Moves To Midsummer – CinemaCon". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 3 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Scary Movies XII Lineup Features Villains, Ready or Not, Director's Cut of Midsommar & More". Film at Lincoln Center. 2019-07-16. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2019. Marrë më 18 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Squires, John (2019-09-04). "The Extended Director's Cut of 'Midsommar' Will Be Exclusively Released for Apple TV". Bloody Disgusting! (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2019. Marrë më 2019-09-06.
 22. ^ Brew, Simon (2019-09-18). "Midsommar Director's Cut UK Blu-ray release confirmed". Film Stories (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2019. Marrë më 2 tetor 2019.
 23. ^ "Midsommar Australian Blu-Ray". Blu-ray.com. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2021. Marrë më 16 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Gemmill, Allie (30 qershor 2020). "New Midsommar Director's Cut Blu-Ray Has Martin Scorsese Foreward". Collider. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2020. Marrë më 20 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ McCrae, Phil (27 gusht 2019). "Midsommar Release Date". DVDs Release Dates. Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2019. Marrë më 27 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Midsommar 4K Blu-ray Release Date (July 20, 2020 A24 Shop Exclusive)". blu-ray.com. 20 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2020. Marrë më 23 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ a b Wilkinson, Alissa (2019-07-03). "Midsommar's twisted ending, explained". Vox (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2022. Marrë më 2022-07-14. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":2" defined multiple times with different content
 28. ^ Wolfe, Monica (2021-10-02). "Mapping Imperialist Movement in Postmodern Horror Film Midsommar". Journal of Popular Film and Television. 49 (4): 210–222. doi:10.1080/01956051.2021.1881036. ISSN 0195-6051. Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2023. Marrë më 13 korrik 2022. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Katz, Joshua W.; de Barros, Ana Carolina; Morrison, Todd G. (2021-12-01). "Ambiguous Sex in Critical Receptions to Ari Aster's Midsommar". Sexuality & Culture (në anglisht). 25 (6): 2035–2051. doi:10.1007/s12119-021-09863-4. ISSN 1936-4822. Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2023. Marrë më 13 korrik 2022.
 30. ^ Zitser, Joshua (13 shkurt 2023). "A Yale professor suggested that Japan's old people should kill themselves in a mass suicide, and it made him a celebrity". Business Insider. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2023. Marrë më 16 maj 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)