Koha atomike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo pamje e qendrës së Las Vegas tregon një re kërpudhash në sfond. Skena të tilla si kjo ishin tipike gjatë viteve 1950. Nga viti 1951 deri në vitin 1962, qeveria kreu 100 teste atmosferike në një vend afër Nevadës.[1]

Epoka atomike, e njohur gjithashtu si Koha Atomike, është periudha e historisë pas shpërthimit të armës së parë bërthamore, Gadget në testin e TrinityNju Meksiko, më 16 korrik 1945, gjatë Luftës së Dytë Botërore. Megjithëse reaksionet zinxhir bërthamore ishin hipotezuar në vitin 1933 dhe reaksioni i parë artificial i vetëqëndrueshëm zinxhir bërthamor (Chicago Pile-1) kishte ndodhur në dhjetor 1942,[2] testi i Trinity dhe bombardimet pasuese të Hiroshimës dhe Nagasakit që i dhanë fund Luftës së Dytë Botërore përfaqësonin përdorimin e parë në shkallë të gjerë të teknologjisë bërthamore dhe solli ndryshime të thella në të menduarit sociopolitik dhe rrjedhën e zhvillimit teknologjik.

Ndërsa fuqia atomike u promovua për një kohë si mishërim i përparimit dhe modernitetit,[3] hyrja në epokën e energjisë bërthamore solli gjithashtu implikime të frikshme të luftës bërthamore, Luftës së Ftohtë, shkatërrimit të siguruar reciprok, përhapjes bërthamore, rrezikut të katastrofës bërthamore (potencialisht po aq ekstreme si dimër bërthamor global antropogjen), si dhe aplikime të dobishme civile në mjekësinë bërthamore. Nuk është çështje e lehtë të ndash plotësisht përdorimet paqësore të teknologjisë bërthamore nga përdorimet ushtarake ose terroriste (si p.sh. fabrikimi i bombave të pista nga mbetjet radioaktive), gjë që e ndërlikoi zhvillimin e një industrie globale të eksportit të energjisë bërthamore që në fillim.

Një termocentral i hershëm bërthamor që përdorte energjinë atomike për të prodhuar energji elektrike.

Në vitin 1973, në lidhje me një industri të lulëzuar të energjisë bërthamore, Komisioni i Energjisë Atomike të Shteteve të Bashkuara parashikoi se, në fillim të shekullit të 21-të, 1000 reaktorë do të prodhonin energji elektrike për shtëpitë dhe bizneset në të gjithë SHBA-në. Megjithatë, "ëndrra bërthamore" ra shumë larg. pak nga ajo që ishte premtuar, sepse teknologjia bërthamore prodhoi një sërë problemesh sociale, nga gara e armëve bërthamore te shkrirja bërthamore, dhe vështirësitë e pazgjidhura të pastrimit të impiantit të bombave dhe asgjësimit dhe çmontimit të mbetjeve civile të bimëve.[4] Që nga viti 1973, porositë e reaktorëve ranë ndjeshëm pasi kërkesa për energji elektrike ra dhe kostot e ndërtimit u rritën. Shumë porosi dhe fabrika të përfunduara pjesërisht u anuluan.[5]

Nga fundi i viteve 1970, fuqia bërthamore kishte pësuar një destabilizim të jashtëzakonshëm ndërkombëtar, pasi u përball me vështirësi ekonomike dhe kundërshtim të gjerë publik, duke arritur në krye me aksidentin e Three Mile Island në 1979 dhe katastrofën e Çernobilit në 1986, të cilat të dyja në mënyrë të pafavorshme. ndikoi në industrinë e energjisë bërthamore për shumë dekada.[6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Simon, Steven; Bouville, Andre (2006). "Fallout from Nuclear Weapons Tests and Cancer Risks". American Scientist. AmericanScientist.org. Marrë më 12 shtator 2020. Exposures 50 years ago still have health implications today that will continue into the future. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Holl, Jack (1997). Argonne National Laboratory, 1946–96. University of Illinois Press. ISBN 978-0-252-02341-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Benjamin K. Sovacool (2011). Contesting the Future of Nuclear Power: A Critical Global Assessment of Atomic Energy, World Scientific, p. 259.
  4. ^ John Byrne and Steven M. Hoffman (1996). Governing the Atom: The Politics of Risk, Transaction Publishers, p. 99.
  5. ^ Stephanie Cooke (2009). In Mortal Hands: A Cautionary History of the Nuclear Age, Black Inc., p. 283.
  6. ^ "Nuclear Follies", 11 February 1985, cover story in Forbes magazine.