Emily Blunt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Emily Olivia Laura Blunt (lindi më 23 Shkurt 1983) është një aktore Britanike. Vleresimet e saj përfshijnë një çmim Golden Globe dhe një Screen Actors Guild Award, përveç nominimeve për dy Çmime Filmi të Akademisë Britanike.

Emily Blunt


E shkolluar në Hurtwood House në Dorking, Blunt bëri debutimin e saj si aktore në një prodhim skenik të vitit 2001 të Familjes Mbretërore. Ajo vazhdoi të shfaqej në filmin televiziv Boudica (2003) dhe portretizoi Mbretëreshën Catherine Howard në miniserialin Henry VIII (2003). Ajo bëri debutimin e saj në filmin artistik në dramën Vera ime e dashurisë (2004). Përparimi i Blunt erdhi në vitin 2006 me rolet e saj kryesore në filmin televiziv Gideon's Daughter dhe filmin dramë komedi The Devil Wears Prada. E para fitoi një çmim Golden Globe për aktoren më të mirë në rol dytësor dhe e dyta i dha asaj një nominim për Çmimin BAFTA për aktoren më të mirë në një rol dytësor.

Profili i Blunt vazhdoi të rritet me rolet kryesore në filmin e periudhës The Young Victoria (2009), komedinë romantike Salmon Fishing in the Yemen (2011), filmat e trillimit shkencor The Adjustment Bureau (2011), Looper (2012), dhe Edge of Nesër (2014), dhe filmat muzikorë Into the Woods (2014) dhe Mary Poppins Returns (2018). Ajo mori vlerësime kritike për rolin e një agjenti parimor të FBI-së në filmin e krimit Sicario (2015), një alkoolist në thriller The Girl on the Train (2016), i cili i dha asaj një nominim për çmimin BAFTA për aktoren më të mirë në një rol kryesor, dhe një nënë mbijetuese në filmin horror Një vend i qetë (2018). Për këtë të fundit, i cili u drejtua nga burri i saj John Krasinski, ajo fitoi Çmimin e Sportit të Aktorëve të Ekranit për Aktorën më të Mirë dytësore.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emily Olivia Laura Blunt lindi më 23 shkurt 1983 në Komunën e Londrës në Wandsworth, e dyta nga katër fëmijët e lindur Joanna, një ish-aktore dhe mësuese, dhe avokati Oliver Blunt, QC. Vëllezërit dhe motrat e saj janë Felicity, Sebastian dhe Susannah. Gjyshi i saj ishte gjeneral majori Peter Blunt dhe një nga xhaxhallarët e saj nga babai është Crispin Blunt, Anëtar Konservator i Parlamentit për Reigate.

Nga mosha shtatë deri në 14 vjeç, Blunt kishte vështirësi me belbëzimin. Ajo i jep merita një mësueseje shkolle që e ndihmoi atë të menaxhonte belbëzimin përmes aktrimit. Ajo vazhdoi të ulej në bordin e drejtorëve për Institutin Amerikan për Belbëzimin. Blunt ndoqi shkollën Ibstock Place në Roehampton, në jugperëndim të Londrës dhe, në moshën 16 vjeç, shkoi në Hurtwood House pranë Dorking, Surrey, një kolegj privat i gjashtë i formës, i njohur për programin e tij të arteve interpretuese. Atje, ajo u zbulua dhe u nënshkrua nga një agjent.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2001 - 2004 Rolet e fillimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Nëntor 2001, Blunt bëri debutimin e saj profesional në prodhimin e Peter Hall të shfaqjes Familja Mbretërore, në të cilën ajo luajti rolin e mbesës Gwen në Dench's Fanny Cavendish. Kritiku Tom Keatinge përshëndeti produksionin, duke shkruar se "Regjia e Peter Hall dhe seti i jashtëzakonshëm i Anthony Ward kombinohen me të gjitha këto për ta bërë Familjen Mbretërore një argëtim të frikshëm të një nate", dhe se "ofron një mjet për të vepruar me cilësi më të mirë, me shfaqje të forta nga i gjithë ansambli ". Për performancën e saj, Blunt u emërua "E Ardhura më e Mirë" nga Evening Standard. Ajo vazhdoi të interpretojë si Eugenie në Vincent të Nicholas Wright në Brixton në Teatrin Kombëtar, dhe si Juliet në prodhimin e Romeo dhe Juliet të Indhu Rubasingham në Teatrin e Festivalit Chichester, të dy në 2002. Në vitin 2003, Blunt bëri debutimin e saj në ekran në dramën televizive britanike Boudica, për jetën e luftëtarit-mbretëreshë antike kelte që luftoi romakët. Po atë vit, ajo u vlerësua për interpretimin e saj si Mbretëresha Catherine Howard e shekullit të 16-të në dramën televizive britanike me dy pjesë Henry VIII.

Në 2004, Blunt mori vëmendje të konsiderueshme për interpretimin e saj si Tamsin në dramën e pavarur britanike Vera ime e dashurisë, një histori dashurie që vërtitej rreth dy grave të reja me prejardhje të ndryshme socio-ekonomike në fshatin anglez. Regjisori Paweł Pawlikowski i dha vlerësime të larta Blunt dhe bashkë-yllit Natalie Press, duke deklaruar në një intervistë se "Të dy Natalie dhe Emily ishin jashtëzakonisht të ndryshme dhe shumë origjinale, gjë që është një gjë e rrallë në ditët e sotme. Ata shmangin të dukshmet, dhe janë të afta të luajnë komplekse. dhe qëndrime konfliktuale. Mbi të gjitha, ata kishin energji, e cila është thelbësore për një film ". James Berardinelli i ReelViews vlerësoi filmin, duke e quajtur atë një "perlë" të humbur në "hype" të filmave hollivudianë, dhe vuri në dukje se "Të dyja Natalie Press dhe Emily Blunt  janë superlativë. Ato gozhdojnë ndryshimet e tyre kinematografike pa mundim , duke përdorur sugjerime verbale dhe joverbale për të kapur emocionet e tyre. Ata i kuptojnë personazhet e tyre dhe i përdorin talentet e tyre për t'i sjellë në jetë. " Në vitin 2004, para Verës Sime të Dashurisë, ajo luajti Linnet Ridgeway në episodin "Vdekja në Nil" të serisë Agatha Christie's Poirot.

2005 - 2010 Djalli vesh Prada dhe fitimi i fames[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blunt luajti në dramën televizive britanike Gideon's Daughter, bazuar në një skenar origjinal të shkruar dhe drejtuar nga Stephen Poliakoff, ku ajo luajti fëmijën e vetëm të trazuar të mjekut me rrota të New Labour Gideon Warner. Filmi u shfaq premierë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Hamptons në 2005, dhe debutoi në televizionin Britanik në Shkurt 2006. Drama u vlerësua për "shfaqjet e saj të shkëlqyera" dhe Blunt fitoi çmimin Golden Globe për aktoren më të mirë dytësore - Seri, Miniserie ose Film Televiziv.

Ajo pastaj paraqiti në komedi-dramë Djalli vesh Prada, vendosur në botën e modës në New York City. Blunt luajti Emily, ndihmësen e vjetër të kryeredaktores së revistës Runway Miranda Priestly. Filmi ishte një sukses komercial dhe kritik, duke fituar 326,551,094 dollarë. Megjithëse bashkë-ylli Meryl Streep tërhoqi shumicën e vëmendjes për rolin e saj, performanca e Blunt u vlerësua në mënyrë të barabartë, me Clifford Pugh të Houston Chronicle duke pohuar se Blunt ka shumë nga linjat më të mira të filmit dhe vjedh pothuajse çdo skenë në të cilën ajo është". Blunt u nominua me çmimin BAFTA për aktoren më të mirë në rolin dytësor dhe çmimin Golden Globe për aktoren më të mirë dytësore - Filmi Motion për interpretimin e saj. Ajo mori pjesë në Çmimet e 79-të të Akademisë, ku bashkë-prezantoi çmimin për modelin më të mirë të kostumeve me Hathaway, me të dy duke interpretuar si personazhet e tyre nga filmi. Blunt më pas u shfaq në dramën e pavarur mister Irresistible.

Profili i Blunt vazhdoi të ngrihej dhe në 2007, ajo u shfaq në katër filma: filmi horror Wind Chill, drama romantike The Jane Austen Book Club, komedia-drama Dan in Real Life dhe komedia-drama biografike Lufta e Charlie Wilson. Në vitin 2008, Blunt u shfaq në dy filma, Sunshine Cleaning në rolin e Norah Lorkowski, një mosbesues që fillon një biznes të pastrimit të skenave të krimit me motrën e saj Rose, të luajtur nga Amy Adams. Filmi u shfaq premierë në Festivalin e Filmit Sundance 2008, ku mori komente pozitive, veçanërisht për shfaqjet e Adams dhe Blunt. Peter Travers i revistës Rolling Stone komentoi "Ky film qesharak dhe prekës varet nga dy aktore që mund të bëjnë për të kapërcyer rrezikun bio të klisheve të dëmshme që kërcënojnë të ndërhyjnë. Adams dhe Blunt e kryejnë punën." AO Scott i The New York Times ra dakord, duke thënë "Amy Adams dhe Emily Blunt rolet e tyre me gjallëri dhe përkushtim ..." Ajo pastaj luajti në The Great Buck Howard si Valerie Brennan, e cila u shfaq në të njëjtin festival.

Emily Blunt ne festivalin e filmit te 60 te cmimeve BAFTA ne vitin 2007 ku ajo mori 2 nominime

Në vitin 2009, Blunt portretizoi Mbretëreshën Victoria në dramën e periudhës së pavarur The Young Victoria, drejtuar nga Jean-Marc Vallée dhe shkruar nga Julian Fellowes, e cila u përqëndrua kryesisht në jetën e saj të hershme dhe mbretërimin, si dhe martesën e saj me Princin Albert të Saxe-Coburg dhe Gotha. Blunt pranoi që kishte pak njohuri paraprake për Mbretëreshën, por pasi u këshillua me nënën e saj, e pa atë që të ishte "shquar" dhe "një lloj gruaje shumë e shekullit të 21-të". Performanca e Blunt fitoi vlerësime kritike dhe ajo u emërua për Çmimi Golden Globe për aktoren më të mirë në një film - Drama dhe Çmimi Filmi i Zgjedhur i Kritikëve për aktoren më të mirë, ndër të tjera. Owen Gleiberman i Entertainment Weekly arriti në përfundimin se "Imazhet e Regjisorit Jean-Marc Vallée kanë një shkëlqim të butë, por kjo nuk është ndonjë fantazi e princeshës së praruar - është historia e një sundimtari që lulëzon i cili mëson të kontrollojë mjedisin e saj dhe Blunt e bën atë udhëtim në të njëjtën kohë autentik dhe përkatëse. Atë vit, Blunt mori Çmimin BAFTA Britannia për Artistin Britanik të Vitit.

Ajo luajti në filmin e shkurtër me regji të Toby Spanton, Kurioziteti, dhe ishte zgjedhja e parë e regjisorit Jon Favreau për të luajtur Natasha Romanoff / Black Widow në Iron Man 2, por për shkak të konflikteve të planifikimit me rolin e saj në komedinë Gulliver's Travels, ajo u detyrua të jepte roli i Scarlett Johansson. Ajo gjithashtu shprehu Matilda Mouseling, nënën e karakterit titullar, në serialin televiziv Angelina Ballerina: The Next Steps. Në vitin 2010, Blunt bashkë-luajti në filmin horror The Wolfman, një ri-adaptim i filmit klasik të vitit 1941 me të njëjtin emër. Filmi mori kritika kryesisht negative, dhe sipas Los Angeles Times, ishte një nga dështimet më të mëdha në të gjitha kohërat. Performanca e saj në thriller The Adjustment Bureau (2011) doli më mirë: në film, Blunt luajti një balerin i cili "po mbahet në mënyrë misterioze larg" nga një politikan. Filmi fitoi vlerësime përgjithësisht pozitive, me kritikë që lavdëruan kiminë e Blunt dhe bashkë-yllit Matt Damon. Blunt iu ofrua roli i Agjentit Peggy Carter në Captain America: The First Avenger, por si oferta për Iron Man 2, ajo e refuzoi

2011 - 2014 Filmat komik dhe fantastiko-shkencore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2011, Blunt luajti në komedinë-dramë romantike britanike Salmon Fishing në Jemen, me regji të Lasse Hallström dhe bashkë-protagonist të Ewan McGregor. Ajo luajti një këshilltar financiar që rekruton një ekspert të peshkimit, të luajtur nga McGregor, për të ndihmuar në realizimin e vizionit të një sheiku për të sjellë sportin e peshkimit me mizë në shkretëtirën e Jemenit, duke rezultuar në një udhëtim shpirtëror për të dy në proces. Filmi u shfaq premierë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto 2011, duke marrë vlerësime pozitive, ashtu si performancat e Blunt dhe McGregor. Kenneth Turan i Los Angeles Times vuri në dukje "Blunt dhe McGregor janë dy nga aktorët më të talentuar dhe tërheqës që punojnë sot, të aftë për të luajtur me njëri-tjetrin me stil të shkëlqyeshëm. Blunt u nominua Çmimi Golden Globe për aktoren më të mirë - Komedi filmike ose muzikore për interpretimin e saj. Gjithashtu atë vit, ajo bëri një paraqitje kameo në The Muppets të Disney, si recepsionistja e Miss Piggy dhe luajti në dramën komedi të pavarur - Motra e motrës sate. Në nëntor 2011, Blunt u emërua ambasadore e aromës së re Opium të Yves Saint Laurent (nje lloj parfumi i famshem)

Emily Blunt ne festivalin Internacional te filmit ne Toronto per premieren e filmit Looper (2012)

Në 2012, Blunt luajti në komedinë romantike The Five-Year Engagement, drejtuar nga Nicholas Stoller dhe bashkë-protagonist Jason Segel, në të cilën ajo dhe Segel luanin një çift marrëdhëniet e të cilëve bëhen të acaruara kur fejesa e tyre zgjatet vazhdimisht. Filmi fitoi vlerësime pozitive, me Elizabeth Weitzman të New York Daily News duke vërejtur se "Blunt nuk ka qenë kurrë më i relaksuar, dhe ajo dhe Segel kanë një kimi të ngrohtë të besueshme". Ajo më pas luajti në Looper, një film aksion me fantashkencë drejtuar nga Rian Johnson. Blunt luajti Sara, një grua e fortë ferme dhe nënë beqare, e cila ndihmon dhe dashurohet me një udhëtar në kohë. Filmi u shfaq premierë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto 2012, ku shërbeu si filmi hapës dhe fitoi reagime shumë pozitive. Todd McCarthy i Hollywood Reporter e vlerësoi Blunt për "në mënyrë efektive [duke zbuluar] anët e vështira dhe të prekshme të Sarës". e kaluara. Filmi mori komente në përgjithësi të përziera në negative.

Në vitin 2014, Blunt luajti në Edge of Tomorrow, një adaptim filmik i romanit japonez All You Need Is Kill, shkruar nga Hiroshi Sakurazaka. Blunt luajti Rreshteren Rita Vrataski, një luftëtare Speciale e ngarkuar për të trajnuar një oficer të Forcave marrëdhënieve me publikun për të mposhtur jashtëtokësorët pushtues. Blunt u trajnua tre muaj për rolin e saj, "duke u përqëndruar në gjithçka, nga peshat te vrapimet e shpejta deri te joga, punimet me tela ajrore dhe gjimnastikën", dhe duke studiuar Krav Maga. Filmi ishte komercialisht i suksesshëm, duke fituar 370,541,256 dollarë dhe fitoi vlerësime pozitive. Shumë kritikë vunë në dukje rolin atipikisht mbizotërues të portretizuar nga Blunt dhe Justin Chang i Varietetit vuri në dukje se "Blunt është vigjilent, me energji dhe prezent emocionalisht në një rol jo shumë të taksuar". Për performancën e saj, Blunt fitoi Kritikët Çmimi i Filmit "Choice" për aktoren më të mirë në një film aksion. Një vazhdim është aktualisht në zhvillim, me Blunt që pritet të përsërisë rolin e saj.

Blunt pastaj luajti rolin e Gruas së Bakerit në adaptimin filmik të kompanisë Walt Disney të muzikalit të Stephen Sondheim në muzikën Into the Woods, drejtuar nga Rob Marshall dhe duke shfaqur një cast të ansamblit. Ironikisht, Blunt ishte shtatzënë gjatë gjithë xhirimeve, ndërsa luante një personazh që është shterpë gjatë gjithë veprimit të parë të filmit. Filmi ishte një sukses komercial dhe fitoi vlerësime përgjithësisht pozitive, me Blunt që fitoi vlerësime për aktrimin dhe këndimin e saj. Lou Lumenick i New York Post ndjeu se ishte një nga shfaqjet më të mira femërore të vitit, ndërsa Richard Corliss i Time vërejti se "Kur Blunt shfaqet në ekran, këto pyje janë të gjalla me magjinë e një përrallë zanash të thyer .. ".  Ajo ishte nominuar për çmimin e saj të dytë Golden Globe për aktoren më të mirë - Komedi filmike ose muzikore për interpretimin e saj

2015 - prezent Zgjerimi dramatik dhe suksesi i metejshem[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emily Blunt ne festivalin e Kanes per premieren e filmit Sicario (2015)

Në vitin 2015, Blunt luajti në thrillerin e krimit Sicario, me regji të Denis Villeneuve. Blunt luajti Kate Macer, një agjente parimore e FBI-së e caktuar për të rrëzuar udhëheqësin e një karteli të fuqishëm meksikan të drogës. Filmi u zgjodh për të garuar për Palmën e Artë në Festivalin e Filmit në Kanë 2015, ku mori vlerësime kritike. Blunt mori vlerësime të konsiderueshme për performancën e saj, me Dan Jolin të revistës Empire duke e quajtur atë "të nuancuar", dhe duke thënë se "Vendosja e saj e mprehtë me shigjeta të drejta shuhet me dhimbje", dhe ndërsa Peter Bradshaw i The Guardian e pa karakterin e saj të pabesueshëm , ai e lavdëroi Blunt për "guximin e çdo absurdi të mundshëm me fokus të shkëlqyeshëm aktrimi dhe ballë." Blunt u nominua për Çmimin e saj të dytë radhazi të Kritikëve për Aktorën më të Mirë në një film aksion.

Në vitin 2016, Blunt luajti me një rol në filmin The Huntsman: Winter's War, i cili shërben si paraprake dhe vazhdim i Snow White and the Huntsman (2012). Filmi, i drejtuar nga Cedric Nicolas-Troyan, ishte një bombë në zyrë dhe kryesisht u hodh poshtë nga kritikët. Blunt më pas titulloi trilerin misterioz The Girl in the Train, drejtuar nga Tate Taylor. Bazuar në romanin më të shitur të Paula Hawkins me të njëjtin emër, Blunt luajti Rachel Watson, një alkoolist që përfshihet në hetimin e një personi të zhdukur. Ndërsa filmi në përgjithësi mori kritika të ndryshme nga kritikët, të cilët menduan se nuk arriti të jetonte në përputhje me romanin, interpretimi i Blunt fitoi vlerësime të konsiderueshme. Duke shkruar për Rolling Stone, Peter Travers vërejti se "filmi e jep lojën më shpejt se romani", por e vlerësoi Blunt për "luajtjen e dreqit nga [karakteri i saj] dhe shtimin e një ndjeshmërie të mirëpritur. Ajo gërmon në rol si një aktore e zotëruar - këtu nuk ka asnjë ons kotësi, [dhe ajo] e ngre vajzën në nivelin e magjistarit. Për interpretimin e saj në film, ajo mori nominime për çmimin BAFTA për aktoren më të mirë dhe Çmimi i Sportit të Aktorëve të Ekranit (SAG) për Aktoren e Shquar Femër

Emily Blunt ne nje interviste me MTV per filmin A quiet place (2018)

Pasi siguroi zërin e saj për filmat e animuar 2017 My Little Pony: The Movie and Animal Crackers, Blunt e bëri atë të kthehej në ekran, në filmin horror të burrit John Krasinski Një vend të qetë, i cili ndjek një familje që torturohet nga krijesa monstruoze që gjuajnë me zë . As Krasinski dhe as Blunt nuk kishin ndonjë plan fillestar që Blunt të luante në film me të, por pasi lexoi skenarin, ajo e bindi atë që ta hidhte në skenë. Një Vend i Qetë shërbeu si film natën e hapjes në festivalin e filmit South by Southwest 2018, ku mori vlerësime kritike;  Eric Kohn nga IndieWire lavdëroi kastin për "kontributin e intensitetit të besueshëm në skenat e tyre me një shkallë sofistikimi e rrallë për këtë lloj materiali, "ndërsa Laura Prudom nga IGN vërejti se," Blunt, në veçanti, futet përmes wringer në mënyra që do të dukeshin gati farsë, nëse nuk do t'i luante me një bindje kaq bindëse ".

Po atë vit, Blunt luajti personazhin titull në filmin fantazik muzikor të Rob Marshall Mary Poppins Returns, i cili shërbeu si vazhdim i filmit të 1964, në të cilin Poppins u luajt nga Julie Andrews. Owen Gleiberman i Varietetit zbuloi që Blunt ishte "praktikisht e përsosur në çdo mënyrë" dhe shtoi se ajo "banon në frymën tërheqëse të Mary Poppins dhe në numrat muzikorë ajo gjeneron shkëlqimin e saj të pikës" Ajo mori dy SAG. nominimet për shfaqjet e saj në një vend të qetë dhe Mary Poppins Returns, duke fituar për të parën, dhe ajo gjithashtu mori nominimin e saj të gjashtë Golden Globe për të dytën.

Në vitin 2020, mysafirja Blunt luajti në serinë në internet të burrit të saj Disa Lajme të Mirë, e cila filloi të transmetohej në YouTube gjatë pandemisë COVID-19. Në të njëjtin vit, Forbes e renditi atë si aktoren e gjashtë më të paguar në botë, me të ardhura vjetore prej 22.5 milion dollarë. Blunt do të përsërisë rolin e saj në vazhdimin e tmerrit A Quiet Place Part II. Ajo gjithashtu do të interpretojë në Jungle Cruise, një adaptim filmik i tërheqjes eponime në Adventureland, drama romantike Wild Mountain Thyme - bazuar në shfaqjen e John Patrick Shanley Jashtë Mullingar - dhe në serialin televiziv BBC The English, a perëndimore nga Hugo Blick

Emili Blunt me bashkeshortin e saj John Krasinski ne Mbremjen e 70 te cmimeve Golden Globe (2013)

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blunt kishte një lidhje tre-vjeçare me këngëtarin kanadez Michael Bublé. Ata u takuan në 2005, ndërsa në prapaskenë në televizionin Australian Logie Awards në Melburn. Ata më vonë ndanë një shtëpi në Vancouver, British Columbia, përpara se të shkëputeshin në 2008.

Në nëntor 2008, Blunt filloi të dilte me aktorin amerikan John Krasinski. Ata u fejuan në gusht 2009, dhe u martuan më 10 korrik 2010 në Como, Itali.  Ata banojnë në lagjen Brooklyn Heights të New York City dhe kanë dy vajza, njëra e lindur në 2014 dhe tjetra në 2016.

Në vitin 2012, Blunt u bë kunata e aktorit Stanley Tucci kur u martua me motrën e saj Felicity.

Në gusht 2015, Blunt u bë një qytetare e natyralizuar e Shteteve të Bashkuara. Ajo mori shtetësi të dyfishtë në Shtetet e Bashkuara, duke sugjeruar që statusi e ndihmoi situatën e saj të taksave. Ajo ka deklaruar se ndihet e "konfliktuar" për braktisjen e besnikërisë së saj të vetme ndaj Mbretërisë së Bashkuar.

Blunt u rendit e 98-ta në Gratë më Seksi të FHM-së të vitit 2015

Kreditet e aktrimit dhe cmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas faqes së grumbullimit të rishikimeve Rotten Tomatoes dhe faqes së Box Office Box Office Mojo, filmat më të vlerësuar kritikisht dhe komercialisht të suksesshëm komercialë të Blunt përfshijnë The Devil Wears Prada (2006), Looper (2012), Edge of Tomorrow (2014), Into the Woods ( 2014), Sicario (2015), The Girl in the Train (2016), A Quiet Place (2018), dhe Mary Poppins Returns (2018)