The Wind That Shakes the Barley (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Wind That Shakes the Barley
Regjia ngaKen Loach
Shkruar ngaPaul Laverty
ProdhuesiRebecca O'Brien
Luajnë
KinematografiaBarry Ackroyd
MontazhiJonathan Morris
MuzikaGeorge Fenton

Kompanitë prodhuese
 • Sixteen Films
 • Matador Pictures
Shpërndarë nga
Data e publikimit
18 maj 2006 (Kanë)
23 qershor 2006 (MB & IRL)
Kohëzgjatja
126 minuta[3]
Shtetet
 • Irlanda
 • Mbretëria e Bashkuar
 • Italia[1]
 • Gjermania[1]
 • Franca[1]
 • Spanja[1]
 • Zvicra
Gjuhët
 • Anglisht
 • Irlandisht
 • Latinisht
Buxheti€6.5 million[1][4]
($8.3 million)
Fitimi$25.7 million[4]

The Wind That Shakes the Barley është një film dramatik luftarak irlandez i vitit 2006 me regji nga Ken Loach, i vendosur gjatë Luftës Irlandeze për Pavarësi (1919–1921) dhe Luftës Civile Irlandeze (1922–1923). E shkruar nga bashkëpunëtori për një kohë të gjatë i Loach, Paul Laverty, kjo dramë tregon historinë e trilluar të dy vëllezërve të Qarkut Cork, Damien O'Donovan (Cillian Murphy) dhe Teddy O'Donovan (Pádraic Delaney), të cilët bashkohen me Ushtrinë Republikane Irlandeze për të luftuar për irlandezin. pavarësinë nga Mbretëria e Bashkuar.

Filmi e merr titullin e tij nga "The Wind That Shakes the Barley" të Robert Dwyer Joyce, një këngë e vendosur gjatë rebelimit të vitit 1798 në Irlandë dhe e shfaqur në fillim të filmit.

I vlerësuar gjerësisht, filmi fitoi Palme d'OrFestivalin e Filmit në Kanë 2006.[5] Suksesi më i madh i Loach në arkë deri më sot,[6] filmi pati sukses në mbarë botën dhe vendosi një rekord në Irlandë si filmi i pavarur i prodhuar në Irlandë me fitimet më të larta, derisa u tejkalua nga The Guard.[7]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku Cork, Irlandë, viti 1920. Damien O'Donovan është gati të largohet nga fshati i tij i lindjes për të praktikuar mjekësinë në një spital në Londër. Ndërkohë, vëllai i tij Teddy komandon kolonën lokale të fluturimit të Ushtrisë Republikane Irlandeze. Pas një ndeshjeje hurling, Damien është dëshmitar i ekzekutimit përmbledhës të mikut të tij, Micheál Ó Súilleabháin, nga British Black and Tans, sepse refuzoi të thoshte emrin e tij në anglisht. Edhe pse i tronditur, Damien kundërshton lutjet e miqve të tij për të qëndruar në Irlandë dhe për t'u bashkuar me IRA, duke thënë se lufta është e pafitueshme. Ndërsa po largohet nga qyteti, Damien dëshmon se Ushtria Britanike përpiqet kot të frikësojë një personel hekurudhor për refuzimin e lejimit të trupave të hipin. Si përgjigje, Damien vendos të qëndrojë dhe betohet në brigadën IRA të Teddy.

Pas shpimit në male, kolona bastis kazermat e Konstabularisë Mbretërore Irlandeze të fshatit për të blerë revolerë, më pas i përdor ato për të vrarë katër ndihmës. Pas kësaj, pronari i tokave anglo-irlandeze Sir John Hamilton detyron një nga shërbëtorët e tij, anëtarin e IRA-s, Chris Reilly, që t'i transmetojë informacion Korpusit të InteligjencësUshtrisë Britanike. Për pasojë arrestohet e gjithë brigada. Në qelinë e tyre, Damien takohet me shoferin e trenit, Dan, një zyrtar sindikatash që ndan pikëpamjet socialiste të Damien.

Ndërkohë, oficerët britanikë marrin në pyetje Teddy, duke i nxjerrë thonjtë e tij kur ai refuzon t'u japë emrat e anëtarëve të IRA-s. Johnny Gogan, një ushtar britanik me prejardhje irlandeze, i ndihmon të burgosurit të arratisen, por tre kanë mbetur pas. Pasi veprimet e Sir John dhe Chris zbulohen në rrjetin e inteligjencës së IRA-s, të dy merren peng. Ndërsa Teddy është ende duke u rikuperuar, Damien vendoset përkohësisht në komandë. Lajmi mbërrin se tre të burgosurit e mbetur të IRA-s janë torturuar dhe pushkatuar. Njëkohësisht, brigada merr urdhra për "ekzekutimin e spiunëve".

Pavarësisht se Chris është një mik i përjetshëm, Damien qëllon si atë ashtu edhe Sir John. Më vonë, IRA zë pritë dhe fshin një kolonë të Divizionit Ndihmës, dhe si hakmarrje një tjetër shkëputje e Ndihmësve plaçkit dhe djeg shtëpinë e fermës së të dashurës së Damien, anëtarit të Cumann na mBan, Sinéad Sullivan. Sinéad mbahet nën kërcënimin e armës, ndërsa koka e saj është e prerë afërsisht, skalpi i saj është plagosur gjatë procesit. Më vonë, ndërsa Damien e trajton atë, një lajmëtar arrin me lajmet për një armëpushim zyrtar midis Britanisë dhe IRA-s.

Pas nënshkrimit të Traktatit Anglo-Irlandez, brigada mëson se një Irlandë e ndarë do t'i jepet vetëm statusi i Dominimit brenda Perandorisë Britanike. Si rezultat, brigada ndahet për pranimin e kushteve të Traktatit. Teddy dhe aleatët e tij argumentojnë se pranimi i Traktatit do të sjellë paqe tani, ndërsa përfitime të mëtejshme mund të bëhen më vonë. Të tjerë e kundërshtojnë Traktatin, duke propozuar vazhdimin e luftës derisa të arrihet një Republikë e bashkuar Irlandeze. Dan dhe Damien kërkojnë më tej kolektivizimin e industrisë dhe bujqësisë. Çdo kurs tjetër, deklaron Dan, do të ndryshojë vetëm "thekset e të fuqishmit dhe ngjyrën e flamurit".

Së shpejti Shteti i Lirë Irlandez zëvendëson sundimin britanik dhe Teddy dhe aleatët e tij fillojnë të patrullojnë me uniforma të Ushtrisë Kombëtare. Ndërkohë, Damien dhe aleatët e tij bashkohen me IRA kundër Traktatit. Kur Beteja e Dublinit nis Luftën Civile Irlandeze, kolona Anti-Traktati fillon luftën guerile kundër forcave të Shtetit të Lirë. Ndërsa dhuna përshkallëzohet, Teddy shpreh frikën se britanikët do të pushtojnë nëse republikanët fitojnë dorën e sipërme. Qëndrimi i tij është: "Ata e nxjerrin një, ne e kthejmë. Në dreq gjykatat".

Menjëherë pas kësaj, Dan vritet dhe Damien kapet gjatë një bastisjeje për armë në një kazermë të Ushtrisë Irlandeze të komanduar nga Teddy. I dënuar me ekzekutim, Damien mbahet në të njëjtën qeli ku Ushtria Britanike i burgosi më parë. I dëshpëruar për të shmangur ekzekutimin e vëllait të tij, Teddy i lutet Damienit të zbulojë se ku i fsheh IRA kundër Traktatit pushkët e vjedhura. Në këmbim, Tedi i ofron Damien amnisti të plotë, një jetë me Sinéad-in dhe vizionin e një Irlande ku irlandezët pro dhe kundër traktatit mund të rrisin familjet krah për krah. I fyer, Damien përgjigjet duke thënë se ai kurrë nuk do ta "shesë" Republikën ashtu siç bëri Chris Reilly dhe Teddy largohet nga qelia në lot. Damien i shkruan një letër lamtumire Sinéad-it, duke i shprehur dashurinë e tij për të dhe duke cituar fjalët e Danit: "Është e lehtë të dish se çfarë je kundër, krejt tjetër të dish se për çfarë je". Por ai thotë se e di se çfarë përfaqëson dhe nuk ka frikë të vdesë për të dhe i thotë Sinéad-it të kujdeset për Tedin. Në agim, Damien vdes përpara një skuadre pushkatimi të komanduar nga një Teddy zemërthyer por kokëfortë. Teddy i dërgon letrën e Damien Sinéad, i cili është i shqetësuar dhe zemërthyer. Ajo sulmon Teddy dhe e urdhëron të largohet nga toka e saj.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në film luajnë kryesisht aktorë irlandezë dhe është realizuar nga regjisori britanik Ken Loach. Është një bashkëprodhim ndërkombëtar ndërmjet kompanive në Irlandë, Mbretërinë e Bashkuar, Gjermani, Itali, Spanjë, Francë, Belgjikë dhe Zvicër.

Titulli rrjedh nga kënga me të njëjtin emër, "The Wind That Shakes the Barley", nga autori i shekullit të 19-të Robert Dwyer Joyce. Kënga e bëri frazën "era që tund elbin" një motiv në këngën dhe poezinë republikane irlandeze. Loach mori disa nga frymëzimet për personazhin e Damian nga kujtimet e liderit republikan Ernie O'Malley.[8] Historiani i Kolegjit Universitar Cork Dr. Donal Ó Drisceoil ishte këshilltari historik i Loach për filmin.

Filmi u xhirua në qytete të ndryshme brenda Qarkut Cork gjatë vitit 2005, duke përfshirë Ballyvourney dhe Timoleague.[9] Disa xhirime u zhvilluan në Bandon, Qarku Cork: një skenë u xhirua përgjatë North Main Street dhe jashtë një ndërtese pranë Shtëpisë së Gjykatës.[9] Skena e pritës u xhirua në malet përreth Ballyvourney ndërsa skenat e shtëpisë në fermë u filmuan në Coolea. Skena e ekzekutimit të Damien u qëllua në Kilmainham Gaol në Dublin, ku shumë udhëheqës të rebelimeve irlandeze u burgosën dhe disa u ekzekutuan nga britanikët dhe më vonë në 1923 nga Shteti i Lirë Irlandez.[10]

Një numër i shtesave në film u nxorrën nga grupet lokale Scout, duke përfshirë nga Bandon, Togher dhe Macroom.[11]

Ndër këngët në kolonën zanore të filmit është "Óró sé do bheatha abhaile", një këngë irlandeze jakobite e shekullit të 17-të, tekstet e së cilës udhëheqësi nacionalist Pádraig Pearse ndryshoi për t'u fokusuar në temat republikane.[12]

Soundtrack[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Temat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjisorit Ken Loach, filmi përpiqet të eksplorojë shkallën që revolucioni irlandez ishte një revolucion social në krahasim me një revolucion nacionalist. Loach komentoi këtë temë në një intervistë me Eye WeeklyTorontos (15 mars 2007):[13]

Sa herë që një koloni dëshiron pavarësinë, pyetjet në rendin e ditës janë: a) si i nxirrni imperialistët dhe b) çfarë lloj shoqërie ndërtoni? Zakonisht ka nacionalistë borgjezë që thonë: "Të ndryshojmë flamurin dhe të mbajmë gjithçka ashtu siç ishte". Pastaj janë revolucionarët që thonë, 'Të ndryshojmë ligjet e pronës'. Është gjithmonë një moment kritik.

Sipas Rebecca O'Brien, producente e filmit dhe një bashkëpunëtore e gjatë e Loach:[14]

Bëhet fjalë për luftën civile në mikrokozmos... Nuk është një histori si Michael Collins. Nuk kërkon atë lloj saktësie biografike, por përkundrazi do të shprehë temat e periudhës. Ky është thelbi i Problemeve të mëvonshme, prandaj është kaq magjepsëse të bësh.

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Kategoria Emri Rezultati
British Independent Film Awards Best Actor Cillian Murphy Kandidat/e
Filmi më i mirë britanik i pavarur Kandidat/e
Best Director Ken Loach Kandidat/e
Best Technical Achievement Barry Ackroyd Kandidat/e
Festivali i Filmit në Kanë Palme d'Or Ken Loach Fitues/e
European Film Awards Best Cinematographer Barry Ackroyd Fitues/e
Best Actor Cillian Murphy Kandidat/e
Best Director Ken Loach Kandidat/e
Best Film Kandidat/e
Best Screenwriter Paul Laverty Kandidat/e
Goya Awards Best European Film Ken Loach Kandidat/e
Irish Film & Television Awards Best Irish Film (Audience Award) Fitues/e
Best Actor in a Supporting Role in a Feature Film Liam Cunningham Fitues/e
Best Film Ken Loach Fitues/e
Best Actor in a Lead Role in a Feature Film Cillian Murphy Kandidat/e
Best Actor in a Supporting Role in a Feature Film Pádraic Delaney Kandidat/e
Best Actress in a Supporting Role in a Feature Film Orla Fitzgerald Kandidat/e
Breakthrough Talent (aktor) Pádraic Delaney Kandidat/e
Breakthrough Talent (aktore) Orla Fitzgerald Kandidat/e
London Critics Circle Film Awards British Director of the Year Ken Loach Kandidat/e
Filmi Britanik i Vitit Kandidat/e
Producenti Britanik i Vitit Rebecca O'Brien Kandidat/e
Polish Film Awards Filmi më i mirë evropian Ken Loach Kandidat/e
Satellite Awards Best Original Screenplay Paul Laverty Kandidat/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e f "Film – The Wind That Shakes The Barley (2006)" (në anglisht). Element Pictures. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2013.
 2. ^ a b c d The Wind that Shakes the BarleyBox Office Mojo
 3. ^ THE WIND THAT SHAKES THE BARLEY
 4. ^ a b "The Wind That Shakes the Barley (2007) – Financial Information". The Numbers (në anglisht). Marrë më 25 mars 2018.
 5. ^ "Festival de Cannes: The Wind That Shakes the Barley". festival-cannes.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2011. Marrë më 13 dhjetor 2009.
 6. ^ News from the UK Film Council UKFilmCouncil.org.uk, 23 April 2007 Arkivuar 30 prill 2007 tek Wayback Machine
 7. ^ "Loach Film Sets New Money Mark" RTÉ.ie, 8 August 2006
 8. ^ Smith, Damon (18 mars 2007). "The agitator". The Boston Globe (në anglisht).
 9. ^ a b "Filming Locations" (në anglisht). IMDb. Marrë më 23 nëntor 2008.
 10. ^ "Kilmainham Gaol" (në anglisht). goireland.com. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2008. Marrë më 23 nëntor 2008.
 11. ^ "Gallery :: Film Extras" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2007. Marrë më 2006-09-11.
 12. ^ a b Laverty, Paul (2006). The Wind that Shakes the Barley (në anglisht). Ireland: Galley Head Press. fq. 33. ISBN 0954215958.
 13. ^ "Party for Socialism and Liberation (PSL): 'The Wind that Shakes the Barley' examines Ireland's national and class struggle" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2008. Marrë më 2009-02-19.
 14. ^ "'The Wind That Shakes The Barley' set visit" (në anglisht). TimeOut. 18 korrik 2005. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2008.