Qarku Cork

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qarku Cork
Contae Chorcaí
Një ditë e lagësht në Cobh (Qarku Cork)
Një ditë e lagësht në Cobh (Qarku Cork)
Location of Qarku Cork
Popullsia
 • Gjithsej542.196
Faqja zyrtarewww.corkcoco.ie

Qarku Cork (Irlandisht: Contae Chorcaí) është qarku më i madh i Irlandës. Ndodhet në provincën Munsteri dhe morri emrin prej qytetit Cork. Qyteti i dytë më i madh i Irlandës ka autoritet lokal për qarkun.