Qarku Cork

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qarku Cork
Contae Chorcaí
Qark
noform
Një ditë e lagësht në Cobh (Qarku Cork)
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Irlanda
Provinca Munsteri
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7,500 km2
Popullsia 542,196 banorë (2016)
Dendësia 72.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Faqja Zyrtare www.corkcoco.ie

Qarku Cork (Irlandisht: Contae Chorcaí) është qarku më i madh i Irlandës. Ndodhet në provincën Munsteri dhe morri emrin prej qytetit Cork. Qyteti i dytë më i madh i Irlandës ka autoritet lokal për qarkun.