Munsteri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Munster an Mhumhain
Cúige Mumhan
Flag of Munster an Mhumhain Cúige Mumhan
Munsteri në Irlandë
Munsteri në Irlandë
Population
 • Total1.243.726

Munster apo Munsteri është një nga katër provincat e Irlandës. Munsteri është provinca më e madhe në Republikën e Irlandës dhe Irlandë. Qyteti më i madhë është Korku-u. Kjo provincë ka një popullatë prej 1.2 milion banorëve, ku sipas radhitjeve prej popullatës në Irlandë renditet e 3-ta.

Qarqet e Munsterit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]