Lufta Civile Irlandeze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lufta Civile Irlandeze
Pjesë e periudhës revolucionare irlandeze

Ushtarët e Ushtrisë Kombëtare të armatosur me mitralozë Lewis në bordin e një transporti trupash në Luftën Civile
Data28 qershor 1922 – 24 maj 1923
(10 muaj, 3 javë dhe 5 ditë)
Vendodhja
Pasoja Fitorja e forcave pro-traktatit
Ndryshimet
territoriale
Konsolidimi i Shtetit të Lirë Irlandez
Palët pjesëmarrëse

Flamuri Shteti i Lirë Irlandez
(forcat pro-traktatit)


Mbështetja ushtarake:
Flamuri Mbretëria e Bashkuar
Flamuri IRA kundër Traktatit
(forcat kundër traktatit)
Komandantët dhe udhëheqësit
Njesitë e përfshira
Fuqia ushtarake
 • Ushtria Kombëtare: rr. 55,000 ushtarë dhe 3,500 oficerë deri në fund të luftës
 • Shërbimi ajror: 10 avionë
 • CID: 350
rr. 15,000
Viktimat dhe humbjet
rr. 800–900 ushtarë të Ushtrisë Kombëtare Irlandeze u vranë[1]
 • E panjohur; të paktën 426 të vrarë[2]
 • rr. 12,000 të burgosur[3]
Civilians: Unknown, estimates vary; rr. 300–400 dead.[4]

Lufta Civile Irlandeze (Irlandisht: Cogadh Cathartha na hÉireann; 28 qershor 1922 - 24 maj 1923)[5] ishte një konflikt që pasoi Luftën Irlandeze për Pavarësi dhe shoqëroi krijimin e Shtetit të Lirë irlandez, një entitet i pavarur nga Mbretëria e Bashkuar por brenda Perandorisë Britanike.

Lufta civile u zhvillua midis Qeverisë së Përkohshme të Irlandës dhe Ushtrisë Republikane Irlandeze (1922–1969) (IRA) kundër Traktatit mbi Traktatin Anglo-Irlandez. Qeveria e Përkohshme (e cila u bë Shteti i Lirë në dhjetor 1922) mbështeti kushtet e traktatit, ndërsa opozita kundër Traktatit e pa atë si një tradhti të Republikës Irlandeze që ishte shpallur gjatë Ngritjes së Pashkëve të vitit 1916. Shumë nga luftëtarët kishin luftuar së bashku kundër britanikëve në Ushtrinë Republikane Irlandeze (1919-1922) gjatë Luftës së Pavarësisë, dhe ishin ndarë pas përfundimit të konfliktit dhe fillimit të negociatave të traktatit.

Lufta Civile u fitua nga Ushtria Kombëtare pro traktatit, e cila së pari siguroi Dublinin në fillim të korrikut, më pas shkoi në ofensivë kundër bastioneve kundër Traktatit të jugut dhe perëndimit, veçanërisht 'Republika Munster', duke pushtuar me sukses të gjitha qendrat urbane deri në fund të gushtit. Faza guerile e Luftës Civile Irlandeze zgjati edhe 10 muaj të tjerë, përpara se udhëheqja e IRA-s të lëshonte një urdhër "dump armësh" për të gjitha njësitë, duke i dhënë fund konfliktit. Ushtria Kombëtare përfitoi nga sasi të konsiderueshme armësh të ofruara nga qeveria britanike, veçanërisht artileri dhe makina të blinduara.

Konflikti e la shoqërinë irlandeze të ndarë dhe të hidhëruar për breza. Sot, tre partitë më të mëdha politikeRepublikën e Irlandës, Fine Gael, Fianna Fáil dhe Sinn Féin janë pasardhës të drejtpërdrejtë të palëve kundërshtare të luftës; Fine Gael nga mbështetësit e palës pro Traktatit, Fianna Fáil partia e formuar nga pjesa më e madhe e palës kundër Traktatit nga Éamon de Valera dhe Sinn Féin, pasardhës nga partia republikane kundër Traktatit dhe irredentiste e lënë pas nga mbështetësit e De Valerës.[6]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Termi The Irregulars u krijua për herë të parë nga Piaras Béaslaí, dhe u bë i detyrueshëm për gazetat nga Béaslaí si Drejtor i Komunikimeve të Shtetit të Lirë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Report on Talk: 'Establishing the Free State in Conflict'" (në anglisht). 22 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2018. Marrë më 15 maj 2018.
 2. ^ The Last Post (në anglisht). National Graves Association. 1985. fq. 130–154. OCLC 64552311.
 3. ^ Hopkinson 1988, ff. 272–273.
 4. ^ Durney, James (2011). The Civil War in Kildare (në anglisht). Mercier Press. fq. 159. ISBN 978-1-85635-757-9. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2019. Marrë më 24 gusht 2019.
 5. ^ "The Troubles". Claregalway Historical Society Sharing our historical & cultural heritage (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2019. Marrë më 28 gusht 2018.
 6. ^ Kissane, Bill (2005). The Politics of the Irish Civil War (në anglisht). OUP Oxford. fq. 11. ISBN 978-0-19-927355-3. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2019. Marrë më 16 tetor 2015.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]