Changeling (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Changeling
Regjia ngaClint Eastwood
Shkruar ngaJ. Michael Straczynski
ProdhuesiClint Eastwood
Brian Grazer
Ron Howard
Robert Lorenz
LuajnëAngelina Jolie
Jeffrey Donovan
John Malkovich
Jason Butler Harner
Colm Feore
Michael Kelly
Amy Ryan
KinematografiaTom Stern
MontazhiJoel Cox
Gary D. Roach
MuzikaClint Eastwood

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
Shtetet e bashkuara:
24 tetor 2008 (i kufizuar)
31 tetor 2008 (i plotësuar)
Mbretëria e bashkuar (Britani.M):
nëntor 26, 2008
Australi:
5 shkurt 2009
Kohëzgjatja
141 minuta
ShtetiShBA
GjuhaAnglisht
Box office
Fitimi
Fitimi $113 million
  ShBA  
  Internacional  
Vendi (Të gjithë kohën botërore)
Buxheti
Buxheti {{{buxheti}}}
  Marketingu  
Shitje
Shitje (DVD/Video)
  DVD  
  Video  
(Feskimi i fundit: 5 qershor 2009)

Changeling (shq. Fëmijë i ndërruar) është një dramë amerikane e vitit 2008 , filmi është i drejtuar nga regjizori Clint Eastwood dhe i shkruar nga J. Michael Straczynski.

Ron Howard për qëllim të drejtpërdrejtë, por duke planifikuar konfliktet çoi në zëvendësimin e tij nga Eastwood. Howard dhe Imagine Entertainment partner Brian Grazer prodhohuesi, së bashku me Malpaso Productions 'Robert Lorenz dhe Eastwood. Universal Pictures financuar për shpërndarjen e filmit. Premiera e filmit Changeling61st Cannes Film Festival në 20 maj, 2008, për të kishte brohoritje të kritikës vlersuese. Festivalit të mëtejshme për paraqitjet paraprirë edhe lirimi i filmit i kufizuar në Shtetet e Bashkuara në 24 tetor, 2008. Filmi u lëshua i plotë në Shtetet e Bashkuara në 31 tetor , 2008, në Mbretërinë e Bashkuar në 26 nëntor , 2008, në Australi më 5 shkurt, 2009.

Duke u bazuar në ngjarje të vërtetë të jetës më 1928 Los Angeles, në këtë film luajnë yjet e filmit Angelina Jolie si një grua që është ribashkuar me djalin e saj të humbur, vetëm për të realizuar misionin e policisë por ai është një mashtrues. Pas ajo i kundërpërgjigjet autoriteteve të qytetit ata përgojojnë atë si një nënë të papërshtatshëm dhe në një formë mashtruese. Dramatizimi i incidentit ishte i lidhur me "Wineville Chicken Coop" rrëmbim dhe rast vrasje. Changeling shqyrton karakterin e një femre të fortë, korrupsionin politik, rrezikimin e fëmijës dhe pasojat e dhunës.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1928 Los Angeles, nëna beqare Christine Collins (Jolie) kthehet në shtëpi për të gjetur djalin e saj nëntë vjeçar, Walter (Grifith), i cili është zhdukur. Reverend Gustav Briegleb (Malkovich) publikon problemin e Christine dhe binarët kundër Departamenti i Policisë të Los Angelos (LAPD) për paaftësi, korrupsion dhe dënim shtesë gjyqësor , ndërsa nga ana e saj "Gun Squad", është udhëhequr nga shefi James E. Davis (Feore).

Disa muaj pas zhdukjes së Walter, LAPD i tregon Christinës se ai është gjetur të gjallë. Duke besuar se publicitetit pozitiv do ti mohoj kritika e fundit për departamentin, LAPD organizon një takim publik për ribashkim .

Edhe pse "Walter" (Conti) pretendon se ai është djali i Christine, ajo thotë se nuk është. Kapiteni J.J.Jones (Donovan), kreu i divizionit të ri të LAPD , këmbëngul se djali është Walter duke bërë presion mbi Christine duke marrë atë në shtëpin e saj "në një eksperiment bazë""on a trial basis".

Pasi Christine i kundërvihet Jones me mospërputhje fizike ndërmjet "Walter" dhe djalit i saj, Jones angazhoi një mjek për të vizituar atë. Ai i tregon Christines se "Walter" është më i shkurtër se përpara zhdukjes së tij për shkak traumat e tij ka tkurrje në shpinë, dhe se njeriu që e mori Walterin , atë e kishte synet. Një gazetë shtyp një histori që nënkupton atë që Christine është një nënë e papërshtatshëm ; Briegleb tregon Christine ajo ishte vendosur nga policia për të diskredituar atë. Mësuesi dhe dentisti i Walter i japin Christines nënshkrime në letrat të konfirmuara se "Walter" është një mashtrues.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Kategori Nominim Rezulltati
81st Academy Awards[1] Best Actress in a Leading Role Angelina Jolie Nominim
Best Art Direction James Murakami, Gary Fettis Nominim
Best Cinematography Tom Stern Nominim
2008 African American Film Critics Association Awards[2] Best Actress Angelina Jolie Fitues
2008 Art Directors Guild Awards[3] Excellence in Production Design – Period Film James Murakami Nominim
62nd British Academy Film Awards[4] Best Actress in a Leading Role Angelina Jolie Nominim
Best Cinematography Tom Stern Nominim
Best Costume Design Deborah Hopper Nominim
Best Direction Clint Eastwood Nominim
Best Editing Joel Cox, Gary D. Roach Nominim
Best Screenplay J. Michael Straczynski Nominim
Best Production Design James Murakami, Gary Fettis Nominim
Best Sound Walt Martin,Alan Robert Murray, John Reitz, Gregg Rudloff Nominim
2008 Chicago Film Critics Association Awards[5] Best Actress Angelina Jolie Nominim
60th Christopher Awards[6] Feature Films Fitues
2008 Costume Designers Guild Awards[7] Excellence in Costume Design – Period Film Deborah Hopper Nominim
14th Critics' Choice Awards[8] Best Actress Angelina Jolie Nominim
Best Film Nominim
Best Score Clint Eastwood Nominim
2009 Empire Awards[9] Best Actress Angelina Jolie Nominim
66th Golden Globe Awards[10] Best Actress – Motion Picture Drama Angelina Jolie Nominim
Best Original Score Eastwood Nominim
6th Irish Film and Television Academy Awards[11] Best International Actress Angelina Jolie Nominim
2008 London Film Critics' Circle Awards[12] Actress of the Year Angelina Jolie Nominim
Director of the Year Clint Eastwood Nominim
2009 Rembrandt Awards[13] Best International Actress Angelina Jolie Nominim
2008 Satellite Awards[14] Best Actress – Motion Picture Drama Angelina Jolie Fitues
Best Cinematography Tom Stern Nominim
35th Saturn Awards[15] Best Action/Adventure/Thriller Film TBA
Best Actress Angelina Jolie TBA
Best Costumes Deborah Hopper TBA
Best Director Clint Eastwood TBA
Best Music Clint Eastwood TBA
Best Writing J. Michael Straczynski TBA
15th Screen Actors Guild Awards[16] Best Actress in a Leading Role – Motion Picture Angelina Jolie Nominim
2008 Visual Effects Society Awards[17] Outstanding Matte Paintings in a Feature Motion Picture Romain Bayle, Abel Milanes, Allan Lee, Debora Dunphy Fitues
Outstanding Supporting Visual Effects in a Motion Picture Michael Owens, Geoffrey Hancock, Jinnie Pak, Dennis Hoffman Fitues
2008 Women Film Critics' Circle Awards[18] Adrienne Shelly Award Fitues
Best Film About Women Fitues

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Staff (22 shkurt 2009). "2009 Oscar winners list". Variety. Marrë më 23 shkurt 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "AAFCA Top 10 - 2008". aafca.com. African-American Film Critics Association. 30 dhjetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2009. Marrë më 3 mars 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Justin Kroll (9 janar 2009). "Art Directors Guild unveils nominees 'Button,' 'Doubt,' 'Torino' among contenders". Variety. Marrë më 9 janar 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Film Winners in 2009". bafta.org. British Academy of Film and Television Arts. Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2009. Marrë më 8 shkurt 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Chicago Film Critics Awards - 2008". chicagofilmcritics.org. Chicago Film Critics Association. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2010. Marrë më 16 janar 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Christopher Award Winners Found Inspiration Around the Globe and Throughout History". christophers.org. Christopher Awards. 14 prill 2009. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2011. Marrë më 18 prill 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Andrew Stewart (13 janar 2009). "Costume designers unveil nominees". Variety. Marrë më 16 janar 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Dade Hayes (9 dhjetor 2008). "Broadcast critics favor 'Milk,' 'Button'". Variety. Marrë më 9 dhjetor 2008. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Jameson Empire Awards 2009 - Nominations". bauermedia.co.uk. Bauer Media Group. Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2009. Marrë më 3 prill 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Staff (11 dhjetor 2008). "Golden Globe nominations list". Variety. Marrë më 11 dhjetor 2008. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Winners of the 6th Annual Irish Film & Television Awards". ifta.ie. Irish Film and Television Awards. Marrë më 14 mars 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Archie Thomas (18 dhjetor 2008). "'Slumdog' tops with London critics". Variety. Marrë më 18 dhjetor 2008. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Staff (9 mars 2009). "Filmwereld bijeen voor Rembrandt Awards". Brabants Dagblad. Wegener NieuwsMedia. Marrë më 14 mars 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "2008 13th Annual Satellite Awards". pressacademy.com. International Press Academy. Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2008. Marrë më 16 janar 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Nominations for the 35th Annual Saturn Awards". saturnawards.org. Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2014. Marrë më 10 mars 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Dave McNary (18 dhjetor 2008). "'Doubt' leads SAG awards race". Variety. Marrë më 18 dhjetor 2008. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Susan King (21 shkurt 2009). "Benjamin Button' and 'Dark Knight' win VES Awards". Los Angeles Times. Marrë më 23 shkurt 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Staff (15 dhjetor 2008). "WFCC: 'Changeling' best movie about women". United Press International. Marrë më 22 dhjetor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]