Shawnee (Oklahoma)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shawnee (sqt.:Shooni) është një qytet amerikaneshtetin federale Oklahoma. Ajo është në sektorin administrative Pottawatomie County.

Në vitin 2000 jetoshin në Shawnee 28.700 njerëz. Në Shawnee ka dy universitete. Universiteti St. Gregory's University u krijua në vitin 1875 dhe universiteti Oclahoma Baptist University në vitin 1906.

Perzonazhët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]