Jim Carrey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

James Eugene "Jim" Carrey (lindur më Janar 17, 1962) është një aktor, komedian, dhe producent, Ameriko-Kanadez. Carrey është nominuar për katër Golden Globe duke fituar dy prej tyre. I njohur për energjinë e tij humoristike, ai është përshkruar si një nga aktorët më të mëdhenj në Hollywood.

Carrey u njoh në vitin 1990 nga seriali In Living Color. Roli i tij i parë kryesor në produksione të mëdha erdhi me Ace Ventura: Pet Detective (1994), Dumb and Dumber (1994), The Mask (1994), dhe Ace Ventura: When Nature Calls (1995). Më 1997 bëri një performancë të mirë në filmin Liar Liar, e cila i dha një nominim për Golden Globe si Aktori më i Mirë. Më pas luajti në The Truman Show (1998) dhe Man on the Moon (1999), të cilat i dhanë nga një Golden Globe për Aktorin më të Mirë.

Biografia[redakto | përpunoni burim]

Zanafilla[redakto | përpunoni burim]

Biri i Percy dhe Kathleen Carrey, Jim ka lindur në 1962 në qytetin e Newmarket, jo larg nga Toronto, dhe ka tre vëllezër më të mëdhenj: John, Patricia dhe Rita. Familja e tij është katolike dhe rrënjët frëngjisht (origjinal mbiemrin e tyre ishte Carré).

Ai e filloi karrierën e tij si një komedian në moshën 10 vjeç në Burnett Show Carol. Edhe shkollën e mesme mësuesit e tij në fund të çdo ditë të shkollës e kishte lënë disa minuta për një ekspozitë në stilin e kabare.

Kur prindërit e tij e gjeten veten në ngushticat financiare, familja Carrey lëvizi në rrethinat e Torontos. Jim mori pjesë ne Trinity Shkolla Katolike në Nju Jork për dy vjet, pastaj u zhvendos në Agincourt Institutin studentor . Për një periudhë të caktuar kohore të familjes në të vërtetë ka jetuar në një furgon Volkswagen parkuar në oborrin e një të afërmi për shkak të problemeve të tyre ekonomike të thellë.

Carrey ka qenë i martuar dy herë: Melissa Womer, me të cilin ai kishte një vajzë, Jane, dhe pastaj me Lauren Holly, martesa zgjati më pak se një vit. Aktori kishte një marrëdhënie të shkurtër me Renee Zellweger, partneri i tij në Me, Myself & Irene. Nga 2005 deri në prill të 2010 ishte lidhur me Jenny McCarthy.

Nga 7 tetor 2004 ai ka marrë shtetësinë amerikane, si dhe Kanadeze.


Filmografia[redakto | përpunoni burim]

 • The All-Night Show (1980) - Serial TV
 • Introducing... Janet (1983)
 • Copper Mountain (1983)
 • All In Good Taste (1983))))))))
 • The Duck Factory (1984) - Serial TV
 • Finders Keepers (1984)
 • Once Bitten (1985)
 • Peggy Sue Got Married (1986)
 • The Dead Pool (1988)
 • Earth Girls Are Easy (1989)
 • 1989 - Film TV
 • Pink Cadillac (1989)
 • In Living Color (1990) - Serial TV
 • High Strung (1991)
 • Doing Time on Maple Drive (1992) - Film TV
 • Ace Ventura: Pet Detective (1994)
 • The Mask (1994)
 • Dumb & Dumber (1994)
 • Batman Forever (1995)
 • Ace Ventura: When Nature Calls (1995)
 • The Cable Guy (1996)
 • Liar Liar (1997)
 • The Truman Show (1998)
 • Simon Birch (1998)
 • Man on the Moon (1999)
 • Me, Myself & Irene (2000)
 • Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas (2000)
 • The Majestic (2001)
 • Bruce Almighty (2003)
 • Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)
 • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004)
 • Anonymous for Six (2004)
 • Fun with Dick and Jane (2005)
 • The Number 23 (2007)
 • Horton Hears a Who! (2008) - Voce
 • Yes Man (2008)
 • A Christmas Carol (2009 film)
 • I Love You Philip Morris (2009)
 • Ripley's Believe It or Not! (2010)
 • Sober Buddies (2010)
 Commons: Jim Carrey – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale