Jim Carrey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jim Carrey
Carrey në premierën e filmit Yes Man
U lind në17 janar 1962 (59 vjet)
Shtetësia
  • Kanadez
  • Amerikan
ProfesioniAktor, komedian, skenarist, producent, artist
Vite aktiviteti1977-present
Bashkëshorti/jaMelissa Womer (m. 1987; div. 1995)​
Lauren Holly (m. 1996; div. 1997)​
Fëmijë1
Nënshkrimi

James Eugene Carrey (lindi më 17 janar 1962) është një aktor, komedian, skenarist, producent dhe artist kanadez-amerikan. Carrey është nominuar për katër Golden Globe duke fituar dy prej tyre. I njohur për energjinë e tij humoristike, ai është përshkruar si një nga aktorët më të mëdhenj në Hollywood.

Carrey u njoh në vitin 1990 nga seriali In Living Color. Roli i tij i parë kryesor në produksione të mëdha erdhi me Ace Ventura: Pet Detective (1994), Dumb and Dumber (1994), The Mask (1994), dhe Ace Ventura: When Nature Calls (1995). Më 1997 bëri një performancë të mirë në filmin Liar Liar, e cila i dha një nominim për Golden Globe si Aktori më i Mirë. Më pas luajti në The Truman Show (1998) dhe Man on the Moon (1999), të cilat i dhanë nga një Golden Globe për Aktorin më të Mirë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Carrey lindi më 17 janar 1962 në Newmarket, Ontario,[1] si djali i Percy dhe Kathleen Carrey dhe ka tre vëllezër më të mëdhenj: John, Patricia dhe Rita. Familja e tij është katolike dhe prindërit e tij kanë prejardhje franceze (origjinal mbiemrin e tyre ishte Carré).

Ai e filloi karrierën e tij si një komedian në moshën 10 vjeç në Carol Brunett Show. Edhe shkollën e mesme mësuesit e tij në fund të çdo ditë të shkollës e kishte lënë disa minuta për një ekspozitë në stilin e kabare.

Kur prindërit e tij e gjeten veten në ngushticat financiare, familja Carrey lëvizi në rrethinat e Torontos. Jim mori pjesë në Shkollën Fillore Katolike Triniteti i Bekuar në North York. Familja e tij më vonë u transferua në Burlington, Ontario, ku do të kalonin tetë vjet; Jim ndoqi shkollën e mesme Aldershot ndërsa ishte atje. Pak kohë më vonë, familja e tij u bë e pastrehë dhe jetoi së bashku në një furgon Volkswagen ndërsa adoleshenti Jim dhe vëllai i tij kaluan muaj të tërë duke jetuar në një tendë në Charles Daley Park në bregun e Liqenit OntarioLincoln, Ontario. Familja luftoi financiarisht, megjithatë, situata e tyre filloi të përmirësohej pasi babai i tij gjeti punë në departamentin e kontabilitetit në fabrikën e gomave Titan Wheels në Scarborough. Për më tepër, në këmbim të jetesës në shtëpinë përballë fabrikës, familja - kryesisht djem adoleshentë Jim dhe John - do të punonin si roje dhe roje sigurie në fabrikën e gomave, duke bërë ndërrime tetë-orëshe nga ora 18:00. në mëngjesin tjetër. Duke u kthyer përsëri në Scarborough, Jim adoleshent filloi të marrë pjesë në Institutin kolegj Agincourt para se të braktiste shkollën në ditëlindjen e tij të gjashtëmbëdhjetë. Ai filloi të interpretojë komedi në qendër të Torontos ndërsa vazhdonte të punonte në fabrikë.

Carrey ka qenë i martuar dy herë: Melissa Womer, me të cilin ai kishte një vajzë, Jane, dhe pastaj me Lauren Holly, martesa zgjati më pak se një vit. Aktori kishte një marrëdhënie të shkurtër me Renée Zellweger, partnerja e tij në Me, Myself & Irene. Nga viti 2005 deri në prill të 2010 ishte lidhur me aktoren dhe modelen Jenny McCarthy.

Carrey mori shtetësinë amerikane në tetor 2004 dhe mbetet një shtetas i dyfishtë i Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "1962: Funny man Jim Carrey born in Newmarket, Ont" (në anglisht). Canadian Broadcasting Corporation. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2016. Marrë më 15 prill 2016. On this day in history, Jan. 17, 1962, James Eugene Carrey was born in Newmarket, Ont.