Newmarket (Ontario)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Newmarket (kthjellim).


Newmarket
Newmarket, Ontario
—  qytet (city)  —
Newmarket is located in Kanadaja
Newmarket
Newmarket
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ontario – stema Ontario
Ndarja statistikore Parametri i kërkuar mungon ndarja_adm_shkalla_2 mungon (dok)
Kryebashkiaku Tony Van Bynen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44°6′V 79°45′P / 44.100°V 79.750°P / 44.100; -79.750 (Newmarket)Koordinatat: 44°6′V 79°45′P / 44.100°V 79.750°P / 44.100; -79.750 (Newmarket)
Lartësia 239 m (m.n.d)
Sipërfaqja 38,07 km2
Popullsia 74.295 banorë 2006
Dendësia 1.951,54 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-5
Prefiksi 905 e 289
www.newmarket.ca/

Newmarket është një qytet (city) në Provincën Ontario, Kanada. Komuna ka një sipërfaqe 38.07 km² dhe popullsi 74295 banorë[1].

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Ontario