The Mask (film 1994)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Mask
Regjia ngaChuck Russell
Shkruar ngaMike Werb
Bazuar nëThe Mask nga Doug Mahnke dhe John Arcudi
ProdhuesiBob Engelman
LuajnëJim Carrey
Peter Riegert
Peter Greene
Amy Yasbeck
Richard Jeni
Cameroon Diaz
KinematografiaJohn R. Leonetti
MontazhiArthur Coburn
MuzikaRandy Edelman

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaNew Line Production
Data e publikimit
29 korrik 1994
Kohëzgjatja
101 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhëtAnglisht
Frëngjisht
Mandarin
Hindi
Buxheti23 milionë dollar[2]
Fitimi351.6 milionë dollar[2]

The Mask (Shqip: Maska) është film amerikan i vitit 1994 me regji të Chuck Russell dhe skenar të Mike Werb, bazuar në serinë komike me të njëjtin emër. Ai sillet rreth Stanley Ipkiss (Jim Carrey), një nëpunës fatkeq për bankat, i cili gjen një maskë magjike që e shndërron atë në një gangster zoot-suit. Ky film ishte debutimi i aktores Cameron Diaz.

Filmi u lëshua në 29 korrik 1994, nga New Line Cinema, duke u bërë një sukses kritik dhe tregtar. Filmi fitoi mbi 351 milion dollarë në një buxhet prej 23 milion dollarësh, gjë që e bëri atë filmin e dytë më fitimprurës të librit komik deri në atë pikë, ngjitur me Superman.

Një video lojë për Super Nintendo, The Mask u bazua sipas filmit.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stanley Ipkiss, një nëpunës i pasigurt i bankave që punon në bankën lokale Edge City, është tallur shpesh nga të gjithë rreth tij, përveç bashkëpunëtorit të tij dhe mikut më të mirë Charlie Schumaker. Ndërkohë, gangsteri Dorian Tyrell, pronar i klubit të natës Coco Bongo, komploton për të rrëzuar shefin e tij Niko. Një ditë, Tyrell dërgon të dashurën e tij të këndshme të këngëtares Tina Carlyle në bankën e Stanley për të regjistruar paraqitjen e saj, në përgatitje të një grabitjeje.

Stanley është tërhequr nga Tina, dhe duket se do të ndiqet. Në pamundësi për të hyrë në Coco Bongo për të parë Tina duke performuar, Stanley gjen një maskë prej druri pranë portit të qytetit. Vendosja e saj në fytyrën e tij e shndërron atë në një fytyrë të gjelbër, zoot suit të njohur si "Maskë", i cili është në gjendje që në mënyrë vizatimore të ndryshojë veten dhe rrethinat e tij sipas dëshirës. Ndërsa ka maskën, Stanley kënaqet në një tërbim komik nëpër qytet, duke poshtëruar disa nga torturuesit e tij.

Të nesërmen në mëngjes, Stanley takohet me detektivin Mitch Kellaway dhe reporterin e gazetës Peggy Brandt, që të dy po hetojnë veprimtarinë e maskuesit të natës së kaluar. Për të marrë fondet e nevojshme për të marrë pjesë në performancën e Tina, ai përsëri hedh maskën dhe bastis bankën, duke dëmtuar pa dashje planin e Tyrellit në proces. Në Coco Bongo, Stanley vallëzon jashtëzakonisht me Tina, të cilën ai përfundon duke e puthur. Pas një konfrontimi me Tyrell për prishjen e grabitjes dhe vjedhjen e të dashurës së tij, Stanley ik, duke lënë pas një copë rrobe nga kostumi i tij. Tyrell dhe njerëzit e tij arrestohen nga Kellaway dhe partneri i tij Doyle.

Bazuar në copën e rrobave — e cila i është rikthyer një pjese të pizhameve dalluese të Stanley — Kellaway dyshon që Stanley të jetë vjedhës i bankës. Stanley më vonë këshillohet me një psikiatër, i cili kohët e fundit ka botuar një libër për maska ​​dhe zbulon se objekti mund të jetë një krijim i Lokit, një perëndi në mitologjinë nordike. Në të njëjtën natë, Stanley takohet me Tina në një park lokal si maskues, por takimi është ndërprerë nga Kellaway, i cili përpiqet ta kapë atë. Stanley ik me Peggy pasi shpërqendroi policinë me një shfaqje masive të këngës së Desi Arnaz "Cuban Pete"; ajo pastaj e tradhton atë tek Tyrell për një dhuratë prej 50,000 dollarë. Duke përdorur maskën, Tyrell bëhet një përbindësh keqdashës me fytyrën jeshile. Mbledhësit e Tyrellit e detyrojnë Stanley të zbulojë vendndodhjen e parave të vjedhura, përpara se t'i kthejë në polici.

Kur Tina viziton Stanley në stacion, ai i kërkon asaj të largohet nga qyteti. Tina falënderon Stanley që tregoi mirësinë dhe ngrohtësinë e saj që ajo nuk ishte mësuar dhe i thotë atij se nuk i duhej maskë për të qenë e veçantë për të. Ajo përpiqet të largohet nga qyteti, por është kapur nga burrat e Tyrell dhe është dërguar me forcë në një top bamirësie në Coco Bongo, të pritur nga Niko dhe i ndjekur nga elita e qytetit, përfshirë kryetarin Tilton. Pas mbërritjes, Tyrelli i maskuar vret Nikon dhe përgatitet të shkatërrojë të dy klubin dhe Tina me dinamit. Milo, qeni i Stanley, ndihmon Stanley të shpëtojë nga stacioni duke marrë çelësat nga një roje. Stanley më pas merr peng Kellaway në një përpjekje të dëshpëruar për të ndaluar Tyrell.

Pas mbylljes së Kellaway në makinën e tij, Stanley futet në klub dhe arrin të regjistrojë ndihmën e Charlie, por shpejt është zbuluar dhe kapur. Tina mashtron Tyrellin në heqjen e maskës, e cila është rikuperuar dhe dhuruar nga Milo. Milo lufton në rrugën e tij përmes njerëzve të Tyrell ndërsa Stanley lufton vetëm Tyrell. Pas rikuperimit të maskës, Stanley përdor fuqitë e tij për të shpëtuar Tina, duke gëlltitur bombën e Tyrellit dhe duke e skuqur Tyrellin poshtë kullimit të burimit dekorativ të klubit. Policia arrin dhe arreston pirat e mbetura të Tyrellit. Kellaway përpiqet të arrestojë Stanley edhe një herë, por Tilton i thotë Kellaway që të lirojë Stanley, duke besuar që Tyrell të jetë Mask origjinale. Tilton e quan Stanley një hero për veprimet e tij dhe shprehet se ai do të ketë një "takim" me Kellaway në agim.

Ndërsa dielli lind ditën tjetër, të gjitha akuzat kundër Stanley janë hequr. Duke mos dashur të përfshihet përsëri në polici, Stanley vendos të heqë maskën në port. Tina hedh maskën në ujë ndërsa ajo dhe Stanley fillojnë të dalin jashtë. Charlie më pas hidhet në ujë për të marrë maskën për vete, vetëm për të gjetur Milo duke notuar me të.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Mask". British Board of Film Classification. Marrë më 22 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "The Mask (1994)". Box Office Mojo. Marrë më 27 mars 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)