Jump to content

Loki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Imazh i një dorëshkrimi Islandez nga shekulli i 18-të që tregon Lokin me shpikjen e tij, rrjetën e peshkimit.

Loki është një perëndi në mitologjinë e nordike. Loki është në disa burime djali i Fárbauti dhe Laufey, dhe vëllai i Helblindi dhe Býleistr. Nga jötunn Angrboða, Loki është babai i Helës, ujku Fenrir dhe gjarpri botëror Jörmungandr. Nga gruaja e tij Sigyn, Loki është babai i Narfi dhe / ose Nari. Pasi Loki u shndërrua në një pelë, kur babai i tij kërkoi që ai të sabotonte punën e një zejtari të mos ishte në gjendje të përfundonte fortifikimin e Asgardit në një sezon,[1] ai u bë nëna e kalit Sleipnir. Për më tepër, Loki përmendet si babai i VálitEdda prozaike, megjithëse ky burim i referohet edhe Odinit si babai i Válit dy herë, dhe Váli është gjetur se përmendet si biri i Lokit vetëm një herë.

Origjina dhe roli i Lokit në mitologjinë nordike, të cilën disa studiues e kanë cilësuar si atë të një perëndie mashtrues, janë debatuar shumë nga studiuesit. Loki është përshkruar ose është referuar në një larmi të mediave në kulturën moderne popullore.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "SLEIPNIR AND THE FORTIFICATION OF ASGARD" (në anglisht). 10 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 7 maj 2020.