Snorri Sturluson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Snorri Sturluson

Snorri Sturluson [1] (117923 shtator 1241) është shkrimtar, historian dhe politikan islandez. Njihet si autor i disa përmbledhjeve të legjendave ose sagave nordike.[2]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Edda e Re ose Prose Edda - rreth 1220,
  • Separate Saga of St. Olaf - rreth 1225,
  • Heimskringla or The Chronicle of the Kings of Norway rreth 1230,
  • Saga e Egilit - rreth 1240.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Snorri Sturluson - A Poet and a Politician www.sagamuseum.is, Vizituar më 21.08.2016.
  2. ^ INTERVIEWS WITH ICELANDIC AUTHORS ON SELECTED TITLES, Snorri Sturluson – A Biography, The first comprehensive biography Icelandic Literature Center (Web site), Vizituar më 21.08.2016.