Leif Eriksoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Viking at MN Capitol.jpg

Leif Erikson (970? – 1020?) eksplorues nordik, i biri i Erikut të Kuq.[1]

Momente biografike[redakto | redakto tekstin burimor]

Leif Eriksoni nga disa konsiderohet si njeriu i parë i cili shkeli tokën e Amerikës dhe që e zbuloi ate madje disa shekuj përpara se këtë ta bënte Kristofor Kolombi. Sipas legjendave nordike, Leif Eriksoni, rreth vitit 1000, themeloi një vendbanim të ri në Amerikën Veriore (Kanadë) i cili në burime historike njihet me emrin Vinland dhe i identifikuar nga hulumtuesit bashkëkohor si L'Anse aux Meadows. Te popujt nordikë ekziston një legjendë e cila flet për Leif Eriksonin.[2]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Leifur Eiríksson

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Leif Erikson (11th century). BBC. Vizituar në 20 nëntor 2011.
  2. ^ Why Do We Celebrate Columbus Day and Not Leif Erikson Day?. National Geographic (11 tetor 2015). Vizituar në 12 tetor 2015.