Jump to content

Edda poetike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Faqja e titullit të përkthimit anglisht nga Olive Bray të Codex Regius me titull Edda poetike që përshkruan pemën Yggdrasil dhe një numër banorësh të saj (1908) nga W.G. Collingwood .

Edda poetike është emri modern për një përmbledhje të patitulluar të poezive anonime narrative të vjetra nordike e cila është e dallueshme nga proza Edda e shkruar nga Snorri Sturluson. Ekzistojnë disa versione, të gjitha kryesisht të tekstit nga dorëshkrimi mesjetar islandez i njohur si Codex Regius, i cili përmban 31 poezi. [1] Codex Regius është padyshim burimi më i rëndësishëm ekzistues mbi mitologjinë nordike dhe legjendat heroike gjermanike. Që nga fillimi i shekullit të 19-të, ajo ka pasur një ndikim të fuqishëm në letërsinë skandinave, jo vetëm përmes tregimeve të saj, por edhe përmes forcës vizionare dhe cilësisë dramatike të shumë prej poezive. Ka qenë gjithashtu një frymëzim për risitë e mëvonshme në metrin poetik, veçanërisht në gjuhët nordike, me përdorimin e skemave metrike të shkurtra, të bazuara në stres, të cilave u mungojnë rimat përfundimtare, në vend të kësaj duke u fokusuar në mjetet aliterative dhe imazhe të përqendruara fort. Poetët që e kanë pranuar borxhin e tyre ndaj Codex Regius përfshijnë Vilhelm Ekelund, August Strindberg, JRR Tolkien, Ezra Pound, Jorge Luis Borges dhe Karin Boye .

Codex Regius u shkrua gjatë shekullit të 13-të, por asgjë nuk dihej për vendndodhjen e tij deri në vitin 1643, kur ai ra në zotërim të Brynjólfur Sveinsson, atëherë peshkop i Skálholt . Në atë kohë, versionet e Prozës Edda ishin të njohura në Islandë, por studiuesit spekuluan se dikur ekzistonte një Edda tjetër, një Edda e Vjetër, e cila përmbante poezitë paganeSnorri Sturluson citon në Prozën e tij Edda . Kur u zbulua Codex Regius, dukej se spekulimet ishin rezultuar të sakta, por kërkimet moderne shkencore kanë treguar se Proza Edda ka të ngjarë të ishte shkruar e para dhe se të dyja, më së shumti, ishin të lidhura nga një burim i përbashkët. [2]

Brynjólfur ia atribuoi dorëshkrimin Sæmundr të diturit, një prifti islandez i shekullit të 12-të. Studiuesit modernë e refuzojnë atë atribut, por emri Sæmundar Edda është ende ndonjëherë i lidhur me Codex Regius dhe versionet e Edda poetike duke e përdorur atë si burim.

Peshkopi Brynjólfur ia dërgoi dorëshkrimin si dhuratë mbretit danez, prandaj emri latin Codex Regius, lit. ' Libri Mbretëror ' . Për shekuj me radhë ajo u ruajt në Bibliotekën Mbretërore në Kopenhagë, por në vitin 1971 u kthye në Islandë. Për shkak se udhëtimi ajror në atë kohë nuk ishte plotësisht i besueshëm me një ngarkesë kaq të çmuar, ai u transportua me anije, i shoqëruar nga një eskortë detare. [3]

Poezitë mitologjike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Völuspá ( Profecia e gruas së urtë, Profecia e Shikuesit)
 • Hávamál ( Balada e të Lartit, Thëniet e Hár, Thëniet e të Lartit )
 • Vafþrúðnismál ( Balada e Vafthrúdnir, Shtojca e Vafthrúdnir, Thëniet e Vafthrúdnir )
 • Grímnismál ( Balada e Grímnir, Shtojca e Grímnir, Thëniet e Grímnir )
 • Skírnismál ( Balada e Skírnir, The Lay of Skírnir, Udhëtimi i Skírnir )
 • Hárbarðsljóð ( Poema e Hárbard, Lay of Hárbard, Kënga e Harbardit )
 • Hymiskviða ( Shtojca e Hymirit, Poema e Hymirit )
 • Lokasenna (Përleshja e Lokit, Fluturimi i Lokit, Grindja e Lokit )
 • Þrymskviða (Poema e Thrymit )
 • Völundarkviða ( The Lay of Völund )
 • Alvíssmál ( Balada e Alvís-it, Thëniet e të Gjithëmençurve )
 • Helgakviða Hundingsbana I ose Völsungakviða ( Shtoja e Parë e Helgi Hundingsbane, Shtoja e Parë e Helgi Hunding-Slayer, Poema e Parë e Helgi Hundingsbani )
 • Helgakviða Hjörvarðssonar ( The Lay of Helgi Son of Hjörvard, The Lay of Helgi Hjörvardsson, Poema e Helgi Hjörvardsson )
 • Helgakviða Hundingsbana II ose Völsungakviða in forna ( Shtoja e Dytë e Helgi Hundingsbane, Shtoja e Dytë e Helgi Hunding-Slayer, Një Poemë e Dytë e Helgi Hundingsbani )
 1. ^ John Lindow (2002). Norse Mythology: A Guide to Gods, Heroes, Rituals, and Beliefs. Oxford University Press. fq. 11–. ISBN 978-0-19-983969-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Acker, Paul; Larrington, Carolyne (2002), The Poetic Edda: Essays on Old Norse Mythology {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Dodds, Jeramy (2014). The Poetic Edda. fq. 12. ISBN 978-1770563858. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)