Cambridge University Press

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Cambridge University Press është shtypi universitar i Universitetit të Kembrixhit . Letra e patentuar nga Mbreti Henry VIII në 1534, është shtypi më i vjetër universitar në botë. Është gjithashtu Printeri i Mbretit . [1]

Të qenit pjesë e Universitetit të Kembrixhit i jep Cambridge University Press një status jofitimprurës.

Cambridge University Press është një departament i Universitetit të Kembrixhit dhe është një botues akademik dhe arsimor. Ajo u bë pjesë e Cambridge University Press & Assessment, pas një bashkimi me Cambridge Assessment në 2021. Me një prani globale të shitjeve, qendra botuese dhe zyra në më shumë se 40 vende, ajo publikon mbi 50,000 tituj nga autorë nga mbi 100 vende. [2] Botimi i tij përfshin më shumë se 420 revista akademike, monografi, punime referuese, tekste shkollore dhe universitare dhe botime për mësimdhënien dhe mësimin e gjuhës angleze. [3] Ai gjithashtu boton Bibla, drejton një librari në Kembrixh, shet përmes Amazon dhe ka një biznes të vendeve të konferencave në Kembrixh në ndërtesën Pitt dhe Qendrën Sportive dhe Sociale Sir Geoffrey Cass.[4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Queen's Printer's Patent". Cambridge University Press. Marrë më 20 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Press Annual Report". Cambridge University Press & Assessment (në anglisht). Marrë më 1 mars 2022.
  3. ^ "Publications". Cambridge University Press. Marrë më 26 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Black, Michael (2000). Cambridge University Press, 1584–1984. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-66497-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)