Faye Dunaway

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Faye Dunaway
Faye Dunaway - Festiwal Gwiazd in Gdańsk.jpg
Faye Dunaway.
Ditëlindja: (1941-01-14) 14 Janar, 1941 (76 vjeç)
Vendlindja: Bacom Florida, SHBA
Bashkëshort(ja): Peter Wolf (1974–1979)
Terry O'Neill (1983–1987)
Kombësia: amerikane

Dorothy Faye Dunaway lindi më 14 janar 1941Bascom. Është një aktore, regjisore, skenariste dhe producente e filmit amerikane. Për satirën "Network" më 1976 e fitoi ajo Globin e artë dhe çmimin Oscar, ndërsa për filmin kriminalistik "Bonnie dhe Clyde" më 1967 çmimin BAFTA.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Faye Dunaway