Faye Dunaway

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Faye Dunaway
U lind në (1941-01-14) 14 janar 1941 (83 vjeç)
Kombësiaamerikane
TitulliFaye Dunaway.

Dorothy Faye Dunaway lindi më 14 janar 1941Bascom. Është një aktore, regjisore, skenariste dhe producente e filmit amerikane. Për satirën "Network" më 1976 e fitoi ajo Globin e artë dhe çmimin Oscar, ndërsa për filmin kriminalistik "Bonnie dhe Clyde" më 1967 çmimin BAFTA.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]