Jump to content

Long Beach (California)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Long Beach
Long Beach
Qytet
Pamje nga Long Bijç.
Pamje nga Long Bijç.
Nofkat: 
Kryeqyteti akuatik i Amerikës
Parimet: 
Qyteti ndërkombëtar
Popullsia
 • Gjithsej(2.013) 469,428
Faqja zyrtarewww.longbeach.gov

Long Beach (shqip: Long Bijç) është një qytet në Qarkun Los Angeles në jug të Kalifornisë, në brigjet e Paqësorit të Shteteve të Bashkuara. Ai është qyteti i 36-të më i madh në Shtetet e Bashkuara dhe i shtati në Kaliforni.

Porti i Long Bijçit është porti i dytë më i ngarkuar në Shtetet e Bashkuara dhe një nga portet më të mëdha botërore të anijeve. Qyteti gjithashtu ka një industri të madhe të naftës me puse në tokë dhe në det. Sektorët prodhues përfshijnë ato të aviacionit, pjesëve të makinave, pajisjeve elektronike dhe audiovizuale, dhe orendive shtëpijake.