Denver

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Denver
Denver
Qytet
noform
Stema_figuraFlag of Denver, Colorado.svg
Vendndodhja
Denver is located in SHBA
Denver
Denver

Koordinatat: 39°44′21″V 104°59′5″P / 39.73917°V 104.98472°P / 39.73917; -104.98472

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Colorado
Qarku Denver
Kryetari i Bashkisë Michael Hancock
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 401,3 km2
Lartësia 88 m (m.n.d.)
Popullsia (2011) 619.968 banorë
Dendësia 1.561 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1733
Zona Kohore UTC-7
Verore UTC-6
Prefiksi 303 dhe 720
Koordinatat 39° 44′ 21″ Veri

104° 59′ 5″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.denvergov.org
Vendodhja e Denver në Kolorado


Denver është kryeqytet dhe qyteti më i madh i shtetit amerikan të Kolorados. Denver është edhe një nga 64 Countetshtetin federal ColoradoShtetet e Bashkuara të Amerikës.

Shihe dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]