Mizuri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Missouri)
Jump to navigation Jump to search
Mizuri
Missouri
Shtet i SHBA-së
Emblema_figuraFlag of Missouri.svg
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Mizurit
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe The Show Me State
Moto e shtetit Salus populi suprema lex esto. (lat.)
Kryeqyteti Jefferson City
Qyteti më i madh Kansas City
Qeverisja
Guvernator Eric Greitens
Senatorë Claire McCaskill
Roy Blunt
Sipërfaqja
Sipërfaqja 180.533 km2
Renditja në SHBA: i 21-ti
Popullsia
Popullsia 6.021.988 banorë
Renditja në SHBA: i 18-ti
Dendësia 33,7 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Qendrore: UTC-5/-4
Pika më e lartë 540 m
Pika më e ulët 70 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 10 gusht 1821
Renditja në SHBA: i 24-ti
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtare www.mo.gov

Missouri (shqiptohet: mizuri) është një shtet në rajonin Midwest të Shteteve të Bashkuara i kufizuar nga Iowa, Illinois, Kentucky, Tennessee, Arkansas, Oklahoma, Kansas dhe Nebraska. Mizuri është shteti i 18-të më i populluar me një popullsi prej 5.911.605 llogaritur në 2008. Ai përfshin 114 qarqe dhe një qytet i pavarur. Kryeqytet i Mizurit është Jefferson City. Katër zonat më të mëdha urbane janë Kolumbia, Kansas City, St. Louis, dhe Springfield. Mizuri u mor fillimisht nga Franca, si pjesë e Blerjes së Louisianës dhe u përcaktua si Territori i Mizourit. Një pjesë e Territorit të Mizurit u pranua në bashkimin shtetëror si shteti i 24-t më 10 gusht 1821. Mizuri pasqyron përbërjen demografike, ekonomike dhe politike të vendit me një përzierje të kulturës urbane dhe rurale. Ai i ka të dyja influencat kulturore Midwestern dhe Jugore, duke pasqyruar historinë e tij si një shtet kufitar. Gjeografia e Mizurit është shumë e larmishme. Pjesa veriore e shtetit shtrihet në fusha, ndërsa pjesa jugore shtrihet në Malet Ozark, me lumin Misuri që i ndan të dyja pjesët. Bashkimi i lumenjve Misisipi dhe Misuri gjendet afër St Louis.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mizuri kufizohet në veri nga Iowa, në lindje, nëpërmjet lumit Misisipi, nga Illinois, Kentaki dhe Tenesi, në jug nga Arkansas, dhe në perëndim nga Oklahoma, Kansas, dhe Nebraska. Dy lumenjtë më të mëdhenj të Mizurit janë Misisipi, i cili përcakton kufirin lindor të shtetit, dhe lumi Mizuri, që rrjedh nga perëndimi në lindje përmes shtetit, duke lidhur kështu dy qytetet më të mëdha, Kansas City dhe St. Louis.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]