Evangeline Lilly

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Evangeline Lilly

Nicole Evangeline Lilly ( lindur më 3 gusht 1979 ) është një aktore kanadeze dhe autore. Ajo fitoi "Saturn Awards" dhe "Teen Choice Awards" dhe një nominim Golden Globe për rolin e saj si Kate Austen në filmin "Lost" . Ajo është e njohur edhe për rolet e saj në filma të tillë si "Afterwards" , "The Hurt Locker" , "Real Steel" si dhe luan rolin e Tauriel në filmat The Hobbit : The Desolation of Smaug , The Hobbit: The Battle of the Five Armies