Ahmet Spahiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ahmet Spahiu
Informacione personale
Ditëlindja 2 mars 1929
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Jugosllavia, Pejë
Ditëvdekja 21 gusht 2014 (85 vjeqar)
Kosova Kosova, Prishtinë
Filma & seriale 
 shquar
Familja Moderne
Kafeneja Jonë
Mahalla Jonë

Ahmet Spahiu Lindi më 2 mars 1929Pejë Shkollimin fillor dhe te mesem perfundoi ne Peje. Shkollen e Larte, Dega Aktrimit ne klasen e Slobodan Popic e perfundoi me 1970. 1972 u punesua ne Teatrin Krahinor, Prishtine;1972 – 1976 e punesuar ne Teatrin e Qytetit, Prizren; 1980 – 2015 e punesuar ne Teatrin Kombetar te Kosoves, Prishtine. Ka realizuar mbi 60 role ne Teater, film TV e radio. Bashkepunetore e disaTeatrove te Kosoves, si ai i Pejes, Ferizajit, Teatrit ODA, Skenen e Pavarur kamertale “Kabare Prishtina” etj.