Jump to content

Xhamia e Myderiz Ali Efendiut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia e Myderiz Ali Efendisë
LlojiArkitektuale
VendndodhjaPrizren, Kosovë
Ndërtuar1581
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
LlojiNën mbrojtje
Përcaktuar2012 ose 411/89
Nr. i referencës342

Xhamia e Myderiz Ali Efendisë (Turqisht: Müderris Ali Efendi Camii) ose Xhamia e Ali Hoxhës është një monument i trashëgimisë kulturore në Prizren, Kosovë.[1] Kjo xhami është ndërtuar mes viteve 1543-1581. Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor", i miratuar me numër 411/89. Xhamia ndodhet në Prizren, është një nga xhamitë e vjetra në Kosovë.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.