Jump to content

40BunarFest

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

40 BunarFest është një festival vjetor jo-tradicional i sportit alternativ që mbahet në Prizren, qytet në Kosovën jugore, dhe organizohet nga Shoqnia e Sportistve t'kfillt. Ajo përmban rafting nëpër lumin Lumbardhi i Prizrenit duke përdorur tuba të brendshëm të gomave të traktorit. Viti 2008 u zhvillua edicioni i katërt i festivalit me afro 70 pjesëmarrës në garë, gjatë ditës së festivalit DJ të ndryshëm performuan në qendër të Prizrenit. Festivali gjithashtu publikon një libër komik çdo vit kur mbahet, [1] subjekti i librit ndryshon çdo vit dhe përfshin persona të ndryshëm nga legjendat e vjetra urbane të Prizrenit.

Fituesit e 40 Bunar Fest

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Vendi / Viti 2005 2006 2007 2008 2009 2010
1 Fitim Vogël Kastriot Kelmendi Emir Shuki Kastriot Kelmendi Gökhan Birda Kastriot Kelmendi
2 Taner Celina Denis Koçbashli Erdin Braha Dardan Berisha Neim Selimko Neim Selimko
3 Sezgin Boynik Dren Shporta Kastriot Kelmendi Zgjim Shabani Luan Ruli Alpay Simitçi

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ KRK 2010 Edition Comic Book https://web.archive.org/web/20110724205038/http://www.40bunarfest.org/repository/images/2010_2.jpg