Xhamia e Gazi Mehmet Pashës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Mehmed Pashës
Xhamia e Mehmed Pashës.jpg
Xhamia e Gazi Mehmet Pashës në Prizren
Lloji Arkitekturore
Vendndodhja Prizren, Kosovë
Ndërtuar Mesjetë
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 1442/57
Nr. i referencës 351

Xhamia e Gazi Mehmet Pashës ose Xhamia e Bajraklisë është një nga xhamitë e vjetra në Prizren, i cili u ndërtua në vitin 1561. Xhamia e Mehmed Pashës është një monument i trashëgimisë kulturore në Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor", i miratuar me numër 1442/57.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.