Hotel Theranda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hotel Theranda - Prizren

Hotel Theranda është një hotel i cili ndodhet në qendër të qytetit historik të Prizrenit.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hotel Theranda për herë të parë punën e filloi në vitin 1964, ndërsa objekti u rinovua tërësisht në vitin 1981. Pas pauzës së privatizimit objekti u rinovua sërish dhe rifilloi punën më 28 nëntor 2012. Hoteli është i vendosur në qendër të qytetit të Prizrenit, qytet i lashtë muze me thesar të pasur kulturor e historik. Hotel Theranda kufizohet me Kalanë e Vjetër, Kompleksin e Lidhjes së Prizrenit, Xhaminë e Sinan Pashës, Hamamin, Urën e Gurit si dhe Lumbardhin i cili përshkon përmes qytetit.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Warrander, Gail & Knaus, Verena. (2010) Kosovo: The Bradt Travel Guides, fq.202

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]