Kisha e Shën Nikollës Tutiqëve (Prizren)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Shih: Kisha e Shën Nikollës (kthjellim).
Kisha e Shën Nikollës Tutiqëve
Saint Nikola Church 01.jpg
Lloji Arkeologjike
Vendndodhja Prizren, Kosovë
Koordinatat 42°11′47.6″V 20°44′10.64″L / 42.196556°V 20.7362889°L / 42.196556; 20.7362889Koordinatat: 42°11′47.6″V 20°44′10.64″L / 42.196556°V 20.7362889°L / 42.196556; 20.7362889
Ndërtuar Mesjetë
Emri zyrtar: Monument / Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 02-236/1/62
Nr. i referencës 2898

Kisha e Shën Nikollës Tutiqëve është një monument i trashëgimisë kulturore në Prizren, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkeologjik", i miratuar me numër 02-236/1/62.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]