Jump to content

Klima malore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjeravica

Klima malore e njohur edhe si klima alpine eshte e pranishme ne male te larta mbi 800 metra lartësi. Klima malore mbizotëron në viset dhe rajonet malore përreth Maleve Alpe, Alpeve Shqiptare, Alpeve Dinarike, Alpeve Juliane, Maleve Apenine, Maleve Pirineje, etj. Kjo klimë karakterizohet me temperatura të ulëta, erëra të forta e të ftohta dhe me pak të reshura në formë të borës. Mbizotëron në viset malore. Për nga temperaturat i ngjanë klimës subpolare, por ka më shumë të reshura. Përveç brezave horizontal vegjetativ ekzistojnë edhe brezat vertikalë, të cilat ndërrojnë kështu: tokat e punuara me kultura të ndryshme bujqesore, pyje gjetherënëse, pyjet e përziera, pyjet gjethembajtëse (pishat), kullosat malore dhe shkretirat malore. Me rritjen e lartësisë mbidetare, temperatura e ajrit zbret dhe klima bëhet me e ftohët.[1] [2]

  • McKnight, Tom L; Hess, Darrel (2000). "Climate Zones and Types: The Köppen System". Physical Geography: A Landscape Appreciation. Upper Saddle River, New Jersey: Prentice Hall. fq. 235–7. ISBN 978-0-13-020263-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Goody, Richard M.; Walker, James C.G. (1972). "Atmospheric Temperatures" (PDF). Atmospheres. Prentice-Hall. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 29 korrik 2016. Marrë më 22 dhjetor 2021. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • "Adiabatic lapse rate in atmospheric chemistry". Adiabatic Lapse Rate. IUPAC. 2009. doi:10.1351/goldbook.A00144. ISBN 978-0-9678550-9-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)
  • Dommasch, Daniel O. (1961). Airplane Aerodynamics (3rd ed.). Pitman Publishing Co. fq. 22. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Lugo, A. E. (1999). "The Holdridge life zones of the conterminous United States in relation to ecosystem mapping". Journal of Biogeography. 26 (5): 1025–1038. doi:10.1046/j.1365-2699.1999.00329.x. Marrë më 27 maj 2015. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  1. ^ "Climate atlas of the archipelagos of the Canary Islands, Madeira and the Azores" (PDF). IPMA, AEMET. Marrë më 17 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Körner, Ch (1998). "A re-assessment of high elevation treeline positions and their explanation" (PDF). Oecologia. 115 (4): 445–459. Bibcode:1998Oecol.115..445K. CiteSeerX 10.1.1.454.8501. doi:10.1007/s004420050540. PMID 28308263. S2CID 8647814. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 11 shtator 2006. Marrë më 22 dhjetor 2021. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)