Alpet Juliane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maja e Triglavit parë nga Debela Peç

Alpet Juliane ( sllovenisht: Julijske Alpe, italisht: Alpi Giulie , Venetian , Friulian ) janë një varg malor i Alpeve Jugore Gëlqerore që shtrihen nga Italia verilindore në Slloveni, ku ngrihen në 2864 m në malin Triglav, maja më e lartë në Slloveni dhe në ish- Jugosllavi . Një pjesë e madhe e Alpeve Juliane përfshihet në Parkun Kombëtar Triglav. Maja e dytë më e lartë e vargmalit, me 2755 m lartësi është Jôf di Montasio, që shtrihet në Itali. [1]

Alpet Juliane mbulojnë rreth 4400 km 2 (nga të cilat 1542 km 2 shtrihen në Itali). Ato janë të vendosura midis luginës së Savës dhe Luginës së Kanalit. Ato ndahen në Alpet Juliane Lindore dhe Perëndimore.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alpet Juliane njiheshin që në lashtësi si Alpe Iulia, dhe gjithashtu dëshmoheshin si Alpes Juliana rr. 670 pas Krishtit, Alpis Julia rr. 734, dhe Alpes Iulias në vitin 1090. [2] Ashtu si komuna e Forumit Julii (tani Cividale del Friuli ) në rrëzë të maleve, vargmali u emërua sipas Jul Cezarit të klanit Julian, [2] [3] ndoshta për shkak të një rruge të ndërtuar nga Jul Cezari dhe e përfunduar nga Augusti.[4]

Majat kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Majat kryesore sipas lartësisë janë si më poshtë:

Alpet juliane lindore
 • Triglav 2,864 metres (9,396 ft) – mali më i lartë dhe në stemën e Sllovenisë
 • Škrlatica 2,740 metres (8,990 ft)
 • Mangart 2,679 metres (8,789 ft)
 • Jalovec 2,645 metres (8,678 ft)
 • Brisk 2,601 metres (8,533 ft)
 • Kanjavec 2,568 metres (8,425 ft)
 • Prisojnik 2,546 metres (8,353 ft)
 • Rjavina 2,532 metres (8,307 ft)
 • Prestreljenik 2,499 metres (8,199 ft)
 • Špik 2,472 metres (8,110 ft)
 • Tosc 2,275 metres (7,464 ft)
 • Krn 2,244 metres (7,362 ft)
Alpet juliane perëndimore
 • Jôf di Montasio 2,755 metres (9,039 ft) )
 • Jôf Fuart ( 2,666 metres (8,747 ft) )
 • Mali i Lartë Kanin ( 2,582 metres (8,471 ft) )

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Julian Alps | mountains, Europe" (në anglisht).
 2. ^ a b Snoj, Marko (2009). Etimološki slovar slovenskih zemljepisnih imen (në sllovenisht). Ljubljana: Modrijan. fq. 44–45.
 3. ^ Smith, William (1857). Dictionary of Greek and Roman Geography, vol. 2 (në anglisht). Boston: Little, Brown, and Company. fq. 102.
 4. ^ Waring, Samuel Miller (1819). The Traveller's Fire-Side; a Series of Papers on Switzerland, the Alps, Etc (në anglisht). London: Baldwin, Cradock, and Joy. fq. 30–31.