Dinara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maja e Orjenit në Mal të Zi
Shtrirja dhe ndarja e maleve Dinarike

Dinara ose Dinaritet është një vargmal në Alpet Dinarike që ndodhet në zonën kufitare mes Bosnje dhe Hercegovinës dhe Kroacisë. Në kuadër të Dinariteve ka katër maja kryesore malore, nga veri-perëndimi në jug-lindje:

  • Ilica ose Ujilica (1654 m)
  • Sinjal ose Dinara (1831 m), eponim i vargmalit, mali më i lartë në Kroaci
  • Troglav (1913 m), maja më e lartë në vargmal
  • Kamešnica , me majën Konj (1855 m)

Vini re përdorimin e dyfishtë të emrit Dinara , që është edhe origjina e emrit për të gjitha Alpet Dinarike.  Dinara është e përbërë nga gur gëlqeror dhe dolomit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Dinara.