Maja e Jezercës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Maja Jezercës
Jezerca Massive.jpg
Maja Jezercë e parë nga Maja Trojan
Highest point
Peak Stampa:If first display both
Elevation 2,694 m (8,839 ft)[1]Stampa:If last display both
Prominence 2,036 m (6,680 ft)[2]
Parent peak Stampa:If first display both
Isolation Stampa:If first display bothStampa:If last display both
Listing Stampa:If first display both
Dimensions
Length Stampa:If first display both
Width Stampa:If first display both
Area Stampa:If first display both
Volume Stampa:If first display both
Naming
Language of name Albanian
Geography
Maja Jezercës is located in Shqipëria
Maja Jezercës
Maja Jezercës
Shqipëria
Location Qarku i Shkodrës
Parent range Alpet shqiptare, Alpet dinarike
Geology
Mountain type Gur gëlqeror
Climbing
First ascent 1929 nga Sleeman, Elmslie dhe Ellwood
Easiest route Pjerrësia e Veriut
_BLANK_

Maja e Jezercës është maja malore e cila shrtrihet në Malësinë e Madhe të Alpeve Shqiptare (Bjeshkët e Nemuna), në Shqipërinë Veriore që shtrihet në kordinatat gjeografike, Lat/lon : 42,44000 °N / 19,81000 °E dhe ka lartësia mbidetare 2694 m.


Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:Cite peakbagger
  2. ^ a b "Europe Ultra-Prominences". Peaklist.org. Retrieved 2014-05-24.

Lidhje të Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]