Brodi (Shtërpcë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brod
Brot
Fshat
Vendndodhja
Brod is located in Kosova
Brod
Brod
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Shtërpcë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Siriniq
Lartësia 836 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 15′ 46″ Veri

21° 7′ 27″ Lindje

Brod është një vendbanim në komunën e Shtërpcës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Brot.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ndodhet në një lartesi të mesme mbidetare dhe shtrihet në pjesë verilidore të luginës së Siriniqit prej lumit Lepencë deri të maja e Lubetenit në kufi me Maqedoninë.

Lumi me i njohur është lumi Lepencë i cili rrjedh nga Përvalla deri në lumin Vardar në Maqedoni.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka një popullsi prej afro 1956 banoresh të etnisë shiqptare.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati merret kryesisht me bujqësi edhe blegtori.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]