Jump to content

Brodi (Shtërpcë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Brod
Brot
Fshat

Brod është një vendbanim në komunën e Shtërpcës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Brot.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ndodhet në një lartesi të mesme mbidetare dhe shtrihet në pjesë verilidore të luginës së Siriniqit prej lumit Lepencë deri të maja e Lubetenit në kufi me Maqedoninë.

Lumi me i njohur është lumi Lepencë i cili rrjedh nga Përvalla deri në lumin Vardar në Maqedoni.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka një popullsi prej afro 1956 banoresh të etnisë shiqptare.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati merret kryesisht me bujqësi edhe blegtori.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]