Jump to content

Teleferiku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mekanizmi i ngritjes së karrigeve në vendpushimin e Val Cenis Vanoise, Francë

Teleferiku ose ski lifti është një mekanizëm për transportimin e skiatorëve në një kodër. Teleferikët e skijimit janë zakonisht një shërbim me pagesë në qendrat skitare (vendpushimet skitare). Teleferiku i parë i skijimit u ndërtua në vitin 1908 nga gjermani Robert Winterhalder në Schollach/ Eisenbach, Hochschwarzwald . [1]

Një teleferik me karrige në vendpushimin e skive të Vuokatti në Sotkamo, Kainuu, Finlandë në 2006
 • Ashensorët ajrore transportojnë skiatorë ndërsa janë të pezulluar nga toka. [2] Ashensorët ajror janë shpesh litarë me kabllo, prefiksi "bi-" që do të thotë se kabllot kanë dy funksione të ndryshme (bartja dhe tërheqja). [3]
  • Tramvaje ajrore
  • Ashensorë karrigesh dhe karrige të ndashme
  • Ashensorët gondolë
  • Ashensorët hibridë
 • Ashensorët sipërfaqësor, duke përfshirë shufrat T, tapetet magjike dhe tërheqjet me litar.
 • Hekurudhat kabllore, duke përfshirë teleferikët
 • Helikopterët përdoren për heliski dhe macet e dëborës për skijimin me mace bore. Ky është skijimi ose hipja në tokë në të cilën arrihet me një mace dëbore ose helikopter në vend të një ashensori, ose me ecje. Ski mace është më pak se gjysma e kostos së heliskit, më e shtrenjtë se një biletë ashensori, por është më e lehtë se turneu i skive. [4] Skijimi në vendpushime të zgjedhura ekstreme, si Silverton Mountain, drejtohet gjithashtu, edhe kur bëni ski jashtë ashensorit. [5]
Harta e vendpushimeve botërore të skijimit

Teleferikët e skijimit janë ndërtuar si në hemisferën veriore ashtu edhe në atë jugore. Vendndodhjet më të njohura të teleferikëve të skijimit në botë janë:

 • Pjesa më veriore është afër Tromsø, Norvegji
 • Pjesa më jugore është afër Ushuaia, Argjentinë
 • Më e afërta me ekuatorin në hemisferën veriore është afër Liang, Kinë
 • Më e afërta me ekuatorin në hemisferën jugore është afër Mahlasela, Lesoto.

Vendndodhjet më të njohura të teleferikëve të skijimit tek ne janë:

Shqipëri
Kosovë
Maqedoni e Veriut
 1. ^ Hochschwarzwald.de: 1. Skilift der Welt in Schollach entdecken (German)
 2. ^ "Glossary". Marrë më 12 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "FAQ". Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 12 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Cat Skiing". Powder Hounds. Marrë më 27 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ ZRankings, Top Ski Resorts. "Skiing's Unique Resorts". ZRankings Best Ski Resorts. ZRankings. Marrë më 24 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)