Laze Ferraj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Laze Nuro Ferraj Hero i popullit.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Laze Nuro Ferraj lindi ne vitin 1898 dhe vdiq ne vitin 1944. Ai u plagos fillimisht ne kembe dhe duke u munduar te fshihet pas nje shtufi u vra nga Gjermanet. Ai ishte shoke i ngushte me Hysni Kapon nga Terbaçi dhe Enver Hoxhen.Kur mbaroi lufta u thirr nga Enver Hoxha ne parlament per t'u ber kryeminister por ai kishte pak dite qe kishte vdekur dhe me kete rast ne te gjithe Shqiperin iu kenduan kenge.Ai kishte nje urrejtje shume te madhe per ballistet dhe ishte shume trim dhe i zgjuar duke i dhene nje ndihme shume te madhe Shqiperise per tu çliruar.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.