Dylbere Bylykbashi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dylbere Bylykbashi (Nepravishtë, 1929 - Junik, 20 tetor 1944) ka qenë veprimtare e Frontit Nacional-Çlirimtar gjatë rezistencës shqiptare.

Pas dy viteve në Institutin Femnor, doli partizane në çetën Plakë pa mbushur 14 vjeç dhe u inkuadrua në Brigadën e III-të Sulmuese. Vdiq në luftime me gjermanët në kodrat e Junikut,[1] iu dha titulli "Heroinë e Popullit" nga regjimi komunist.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ M. Lalaj, Instituti Femnor "Nana Mbretneshë", Tiranë: Qendra Kombëtare e Artit dhe e Kulturës, 2013. fq. 143. ISBN 978-99943-51-90-9
  2. ^ Dibra, Zenepe (2009). Fjalor enciklopedik i gruas shqiptare. Shkodër: Camaj-Pipa. fq. 62. ISBN 9789995602673. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)