Jump to content

Sabahudin Gabrani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sabahudin Gabrani ose Sabaudin Gabrani (Libohovë, 1923 - Tiranë, 1943) ka qenë veprimtar i njësiteve guerrile të LANÇ-it dhe qe njëri nga grabitësit e të bijës së shefit të policisë Man Kukaleshit, Ikbales.

Mendohet se vdiq në tortura pas arrestimit, u nderua pas çlirimit me titullin Heroi i Popullit dhe një shkollë mban emrin e tij në kryeqytet.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sabaudin Gabrani, aksioni i shaptilografit dhe paqartësia e fundit të jetës". 55news.al. 23 janar 2021.