Mihal Duri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mihal Duri Hero i popullit.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vëllimin "Retë dhe gurët: Intervistë me vetveten" Petro Marko e përshkruan se si burgosën Mihal Durin gjatë kohës kur Marko ishte në burg nga maji i 1940 gjer në marsin e 1942.[1] Në fillim të vitit 1941 shtypte traktet e Grupit Komunist të Korçës që shpërndaheshin në Tiranë.[2]

U vra më 1942 në Domje të Tiranës në një luftë të pabarabartë me fashistët.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Marko, Petro (2000). Intervistë me vetveten (Retë dhe gurët). Tiranë: OMSCA. fq. 330. ISBN 99927-40-33-7. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dervishi, Kastriot (2016). Lëvizja komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së. Tiranë: 55. fq. 102. ISBN 9789928106384. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.