Dile Marku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dile Marku (Fregen, 1931 - 14 tetor 1950) ka qenë aktiviste në ndërtimin e hekurudhës Durrës-Peqin më 1947 dhe më pas Durrës-Tiranë më 1948. U shpall "Heroinë e Popullit".[1]

Jeta[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Dibra, Zenepe (2009). Fjalor enciklopedik i gruas shqiptare. Shkodër: Camaj-Pipa. f. 386.  9789995602673. 

Stub biografi.png Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.